header
 

Wielka ucieczka i zakazane radio

Wielka ucieczka i zakazane radioPółnocna Korea jest uważana przez organizacje misyjne za najtrudniejszy kraj na świecie pod względem niedostępności oraz permanentnych, ostrych prześladowań chrześcijan. Ale Adventist World Radio (AWR) ma świadectwo, które ukazuje, że absolutnie warto w tym kraju kontynuować niezłomnie nadawanie audycji radiowych. Dołączcie do nas w modlitwie o przełom, który pozwoli ogromnej rzeszy ludzi w tym kraju cieszyć się nadzieją ewangelii.

Aesun była bardzo zdeterminowana, chciała uciec z  Korei Północnej, by zdobyć wymarzoną wolność. Po tym jak zmarł jej ojciec i starszy brat zmuszona była pracować przez wiele godzin dziennie w kopalni węgla. Podczas trwającego w tym czasie głodu, Aesun ogromnie ucierpiała z powodu braku pożywienia. Po wielu wewnętrznych zmaganiach i planowaniu ucieczki wreszcie zdecydowała się. Podjęła się niebezpiecznej wyprawy wzdłuż rzeki Tumen, która stanowi granicę z Chinami.

Ku jej wielkiej radości ominęła szczęśliwie wszystkie patrole i reflektory penetrujące i przedostała się do Chin. Od razu została przejęta przez grupę Koreańczyków mieszkających po stronie chińskiej. W związku z tym, że nie posiadała żadnych dokumentów tożsamości, Aesun nie mogła znaleźć pracy. Jeśliby władze chińskie odkryły, iż przebywa w na terenie Chin nielegalnie wysłałyby ją z powrotem do Korei Północnej, tak więc jej egzystencja była bardzo ograniczona.

Zdarzyło się pewnego razu, iż Aesun natknęła się na program AWR, który nadawany był na falach krótkich i skierowany głównie do Korei Północnej. Jedyne audycje radiowe i telewizyjne produkowane w Korei Północnej są dostrajane do oficjalnych stacji państwowych, słuchanie audycji nieoficjalnych jest nielegalne. Ludzie, którzy przemycają radia odbierające fale krótkie narażają się na bardzo realne ryzyko, że zostaną zesłani do jednego z licznych więzień.

Aesun napisała list do ośrodka AWR w Korei Południowej, podpisując się innym nazwiskiem, a pracownicy radia przesłali jej literaturę na adres protestanckiej pary, pod opieką której pozostawała. Ale niedługo po tym, jej nielegalny pobyt w Chinach został odkryty przez chińskie służby bezpieczeństwa i Aesun została odesłana z powrotem do Korei Północnej, gdzie bezzwłocznie umieszczono ją w więzieniu. Po jakimś czasie została wypuszczona, po czym zamieszkała ze swoją matką i siostrą. Opowiedziała im o programach AWR, ale kobiety były zbyt wystraszone, by nawet próbować poszukać tej stacji  w swoim radio.

Aesun poczuła się rozgoryczona i sfrustrowana, że znów znalazła się dokładnie w tym samym miejscu gdzie zaczęła. Tęskniła za wolnością – wolnością za pracą i dostępem do odpowiedniego pożywienia, za możliwością pomocy swojej rodzinie, ale najbardziej tęskniła za wolnością dającą możliwość uczenia się o Jezusie i naśladowania Go. Tak więc, raz jeszcze zebrała się w sobie i ponownie odważyła się przebyć drogę ucieczki przez tę samą rzekę. Odnalazła tę samą rodzinę, która przedtem się nią  zaopiekowała i teraz również udzieliła jej pomocy ukrywając ją u siebie. Niestety, i tym razem władze chińskie odkryły jej obecność. Ponownie trafiła do więzienia w Korei Północnej, ale tym razem spędziła tam znacznie dłuższy czas i w znacznie gorszych warunkach.

Czy to pod wpływem determinacji czy też desperacji, po jej uwolnieniu, Aesun ponownie zawędrowała nad znaną jej rzekę i po raz trzeci cudownie udało jej się uciec. Skontaktowała się z pracownikami AWR w Korei Południowej, w wyniku czego odwiedził ją pastor Lee, dyrektor ośrodka radiowego. Ku radości Aesun, pastor podarował jej  komputer, w którym znajdowały się książki religijne i studia biblijne.

Aesun nawiązała również kontakt z adwentystycznym małżeństwem z Mongolii, które zaoferowało jej pomoc przy przedostaniu się do tego kraju, gdzie byłaby bezpieczna (Mongolia nie ma umowy o ekstradycji z Koreą Północną). Zanim jednak udała się do Mongolii odbył się jej potajemny chrzest. Teraz wiedzie radosne życie wiary jako chrześcijanka-adwentystka. Obecnie wciąż mieszka w Mongolii, ale aranżuje swoje przeniesienie do Korei Południowej. Poprzez wszystkie zawirowania, które Aesun przeżywała w ciągu ostatnich pięciu lat, jedna rzecz pozostawała niezmienna: audycje radiowe AWR niosły jej głos nadziei.

* dane osobowe zostały zmienione

 

© Adventist World Radio
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni