header
 

Ekspansja adwentystycznego radia w Laosie

Ekspansja adwentystycznego radia w LaosieWyobraźcie sobie życie w kraju śródlądowym, gdzie walka z szalejącymi monsunami i przygniatającą biedą, gdzie utrzymywanie się przy życiu uzależnione od upraw ryżu oraz radzenie sobie w środowisku gdzie nie ma podstawowej infrastruktury jest twoją codzienną rzeczywistością.

Kraina Laosu, gdzie rządzi komunizm, a zaledwie 1 do 2% populacji stanowią chrześcijanie. Spośród tej populacji jedynie ok. 700 osób to Adwentyści Dnia Siódmego. A prymitywny system telekomunikacyjny Laosu praktycznie uniemożliwia połączenie się z Kościołem globalnym.

„Większość [obywateli Laosu] nigdy nie słyszała o ewangelii czy też widziała kiedykolwiek Biblię,” relacjonuje Benjamin Schoun, były prezes Adventist World Radio (AWR).

Cała ta sytuacja może się niedługo zmienić wraz z otwarciem nowego ośrodka radiowego AWR zlokalizowanego w Chiang Mai w Tajlandii, które będzie nadawało programy w języku tajskim, laotańskim i hmong. Programy te po raz pierwszy docierać będą do ludzi mieszkających w Tajlandii, Laosie, południowych Chinach i innych regionach wzdłuż północnych obrzeży większości krajów południowo-wschodniej Azji.

Nowe tajskie studio radiowe jest jednym z kilku projektów, zaaprobowanych przez liderów AWR z całego świata podczas ostatnich jesiennych obrad w siedzibie głównej światowego Kościoła.

Podczas, gdy adwentystyczni misjonarze podejmowali już wcześniej kilka razy nieznaczne próby lokalnego nadawania programów w języku tajskim, nowy ośrodek radiowy będzie pierwszym podjętym przez AWR długotrwałym i tak mocno skoncentrowanym działaniem w tym regionie, które według słów Schouna, „wypełni znaczną lukę w zasięgu nadawania przez AWR w regionie południowo-wschodniej Azji” oraz będzie miało „ogromne i szerokie oddziaływanie.”

Schoun po wizycie w Laosie w taki sposób dzieli się swoimi refleksjami, „ludzie [tam] poszukują, pytają się i są wielce zainteresowani naszymi programami. Znajdujemy w Laosie ogromny potencjał i mamy wiele powodów, by wierzyć, iż jeśli ci ludzie będą mieli możliwość usłyszenia poselstwa Jezusa, odbiór przez nich tego poselstwa będzie bardzo pozytywny.”

Oprócz zatwierdzenia nowego projektu radiowego dla regionu Azji i Pacyfiku, planiści AWR głosowali również nad utworzeniem nowej stacji radiowej FM zlokalizowanym w Blantyre, Malawi. Audycje będą produkowane zarówno w języku angielskim i szeroko używanym języku Chichewa, kolejnym nowym języku w ofercie AWR.

Samuel Misiani, regionalny dyrektor AWR  w Afryce, relacjonuje, że zarówno państwowa licencja dla radia jak i częstotliwość nadawania zostały już przyznane przez państwowe urzędy. „Z odpowiednimi funduszami rozpoczniemy emisję audycji radiowych w ciągu następnych czterech miesięcy, dodaje.

Podjęte zostały również wstępne działania w celu utworzenia kolejnego ośrodka radiowego FM w Kitui w Kenii, gdzie audycje będą redagowane w języku angielskim, kikamba i kiswahili, docierając do wstępnie oszacowanej liczby pół miliona słuchaczy.

Oba te ośrodki są częścią nowej inicjatywy polegającej na założeniu, iż radio AWR będzie obecne w każdym większym mieście afrykańskim.

© Shelley Nolan Freesland/Elizabeth Lechleitner/ANN
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni