header
 

Azjatyckie żniwo Radia "Głos Nadziei"

Azjatyckie żniwo Radia „Głos Nadziei”Główny inżynier Don Myers z zakłopotaniem potrząsnął głową i zwracając się do Allena Steele`a – dyrektora azjatyckiego oddziału Adventist World Radio – powiedział: - Nie uzyskujemy nawet 50 kilowatów mocy! Żeby sygnał dotarł do najbliższego punktu odbiorczego nadajnik powinien produkować co najmniej 100 kilowatów.

Działo się to wiosną 1987 roku. Właśnie uruchomiono stację na wyspie Guam. Pojawiły się jednak pewne problemy natury technicznej, a ich usuniecie nie było proste. Nadajniki zostały przysłane z Francji i w związku z tym wyniknęły pewne kłopoty związane z barierą językową oraz ogromną odległością pomiędzy tymi krajami.

- Myślę, iż powinniśmy poprosić producenta, aby przysłano z Francji inżyniera, który wyjaśni i rozwiąże zaistniałe nieprawidłowości – zdecydował dr Steele – tylko on może nam pomóc.

Rzeczywiście, dla fachowca znalezienie przyczyny awarii nie stanowiło żadnego problemu.

- Czy widzicie ten przewód? – zapytał inżynier – powinien on być odłączony przed rozpoczęciem pracy nadajników.

- Ale spójrz! – protestował Don Myers pokazując instrukcję – diagram pokazuje, iż ten przewód powinien podczas pracy nadajnika znajdować się właśnie w tym miejscu.

- W takim razie diagram jest źle opracowany; ten przewód nie powinien się tam w ogóle znajdować. I potrząsając głową, dodał: - Wasz Bóg musi być Bogiem wielkiej mocy – nadajnik z przewodem umieszczonym w tym miejscu nie powinien w ogóle działać!

W tym samym czasie, do Szkoły Biblijnej w Jakatrze w Indonezji, przybył z północnej Sumatry 20-letni Zentua Simbolon.

-Przybyłem tu, aby zostać ochrzczonym – oświadczył. I rzeczywiście był on przygotowany do chrztu! Właśnie wtedy, gdy Allen Steele i Don Myers martwili się niską mocą nadajników. Zentua słuchał na dalekiej Sumatrze programów, nadawanych przez AWR z wyspy Guam, bez żadnych zakłóceń.

W tym samym czasie inny młody człowiek, Marasati Siregar, przybył do Jakatry, aby studiować na tamtejszym uniwersytecie. Ponieważ nie miał tam żadnych przyjaciół ani znajomych, postanowił więc odwiedzić pewną osobę, którą znał zaledwie z listów. Był to jego nauczyciel lekcji biblijnych, z którym wcześniej korespondował. Nauczyciel ucieszył się z tej wizyty i zaproponował kolejne spotkanie. – jutro odwiedzi nas pewien młody człowiek. Przyjechał z Sumatry tak jak ty. Dlaczego nie miałbyś przyjść do mnie jutro? Moglibyście się poznać i zaprzyjaźnić.

Marasati nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy zorientował się, iż owym znajomym jest Zentua – chłopak pochodzący z jego rodzinnych stron!

Obaj słuchali programów nadawanych przez Adventist Word Radio, nie wiedząc, że robią to równocześnie. Obaj uczestniczyli w Korespondencyjnym Kursie Biblijnym. Obaj odnaleźli Szkołę Biblijną Głosu Proroctwa w Jakatrze. I w krótkim czasie obaj zostali ochrzczeni.

Dlaczego historia Zentua`y i Marasati`ego jest tak szczególna? Bo były to pierwsze osoby, które słuchając programów emitowanych przez AWR-Azja, poznały Boga oraz postanowiły przyjąć chrzest i zostać członkami Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Bardziej zdumiewający pozostaje jednak fakt, że słuchali oni audycji radiowych, które od strony technicznej w żaden sposób nie powinny być słyszalne.

Bóg w szczególny sposób prowadził tych młodych ludzi. To On dal moc – moc Ducha Świętego, by działał na ich serca, ale także moc nadajnikom, by sygnał mógł być odbierany w wielu miejscach.

Historia ta ma jednak swój ciąg dalszy. Pewnego dnia Marasati otrzymał list ze swojej rodzinnej miejscowości, w którym powiadomiono go o ciężkiej chorobie jego rodziców. Udał się natychmiast w swoje rodzinne strony, by opiekować się bliskimi mu osobami. W tym czasie opowiadał znajomym i przyjaciołom o działalności Radia „Głos Nadziei”.

W 1988 roku w rodzinnej wiosce Marasati`ego zostało ochrzczonych 50 osób, w tym także członkowie jego najbliższej rodziny. Zorganizowano pierwszy kościół adwentystyczny w tym kraju, który mógł powstać dzięki audycjom „Głosu Nadziei”.

Dziś Marasati przygotowuje się do pracy duszpasterskiej na Sumatrze, pragnąc służyć swoim rodakom i dzielić się z nimi swoimi doświadczeniami z Bogiem.

© Walter Scragg i Andrea Steele/Adventist World Radio
Tłum. Piotr Lazar
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni