header
 

Pustynna misja Adventist World Radio

Pustynna misja AWRTej historii nie możemy opowiedzieć do końca, ponieważ każdego dnia mają miejsce nowe fakty, które dopisują kolejne rozdziały. Pragniemy jednak przedstawić, jak się to wszystko zaczęło i co dzieje się obecnie. Niamey jest stolicą Nigru, kraju graniczącego z Saharą, na terenie którego znajdują się duże połacie słabo zaludnionej ziemi. Osiemdziesiąt procent mieszkańców tego kraju to mahometanie, pozostali to wyznawcy Religi animistycznych. Chrześcijan jest tam zaledwie garstka.

Ezekial pochodził z rodziny muzułmańskiej. Mieszkał w małej wiosce, gdzie islam był jedyną praktykowaną religią. Fanatycznie przestrzegał zasad wiary, traktując wszystkich innych, jako ludzi podrzędnego gatunku, których należy unikać.

Chciał jednak nauczyć się języka angielskiego. Jego nauczycielem był pewien chrześcijański misjonarz, który podarował mu książkę w języku angielskim, zawierającą cztery ewangelie. Ezekial czytając tę księgę, z trudnością rozszyfrował sens angielskich wyrazów, ale z coraz większym zainteresowaniem poznawał kolejne historie biblijne. Duch Święty działał na jego serce i chrześcijański Bóg stawał mu się coraz bliższy, nawrócił się i został ochrzczony.

Ezakil chłonął wiedzę biblijną niczym wysuszona ziemia wodę. Często też słuchał radia i do dziś pamięta dzień, gdy po raz pierwszy usłyszał hymn Światowego Radia Adwentystycznego.

Słowa emitowanej pieśni: „Jezus przychodzi”, zrobiły na nim ogromne wrażenie. – Jeżeli wszystko to, o czym się dowiedziałem jest prawdą, to muszę być gotowy na spotkanie z Chrystusem – pomyślał. A potem słuchał programów radiowych każdego dnia – sześć dni po francusku , a w niedzielę w języku angielskim. Dzielił się ze współwyznawcami swego kościoła tym, co usłyszał o Bogu, zbawieniu i sobocie jako świętym dniu, lecz nie spotkało się to z dobrym przyjęciem, aż w końcu usunięto go z tej społeczności.

Ezekial udał się wtedy do siedziby afrykańskiego oddziału Adventist World Radio w Abidjanie. – Wyrzucono mnie z mojego Kościoła, ponieważ chcę święcić sobotę. Czy możecie mi pomóc? – zapytał jednego redaktorów radia. Wyraził również chęć przyjęcia chrztu i przyłączenia się do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

W ten sposób Ezekial stał się pierwszym adwentystą pochodzącym z Nigru. AWR pomogło mu w rozpoczęciu pracy ewangelisty. Potem studiował teologię na adwentystycznym uniwersytecie w Ruandzie.

Po powrocie do Nigru, jako pierwszy adwentystyczny pastor, dowiedział się, iż w Niamey przebywa przedstawiciel Adwentystycznej Agencji Pomocy i Rozwoju (ADRA). Ezekial udał się do niego z zapytaniem czy mogliby wspólnie studiować Biblię. Przedstawiciel ADRY nie ukrywał ogromnego zdziwienia, iż spotkał w tym kraju adwentystę.

- W jaki sposób dowiedziałeś się, że tutaj jestem? – zapytał.

- To AWR mi powiedziało!

Ustalili wspólnie termin stałych spotkań misyjnych, podczas których mieli studiować Pismo Święte. Już na pierwsze spotkanie Ezekial przybył wraz z dziewięcioma osobami.

Obecnie pracuje on jako misjonarz wśród saharyjskiego plemienia Tuaregów – koczowników odzianych w niebieskie szaty. Dzięki pracy Ezekiala już pierwsi Tuaregowie przyjęli Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.

© Walter Scragg I Andrea Steele/Adventist World Radio
Tłum. Piotr Lazar
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni