header
 

Adwentystyczne radio „Stacją Roku” w USA

Adwentystyczne radio „Stacją Roku” w USADziałalność WGTS-FM, radiostacji Adwentystów Dnia Siódmego, która kiedyś o mały włos nie została zamknięta, niezwykle się w ciągu ostatniego roku ożywiła. Nadająca z Columbia Union College rozgłośnia dokonała czegoś, co nie udało się dotąd żadnej stacji adwentystycznej: znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu wszystkich stacji radiowych na danym terenie – w tym przypadku na obszarze metropolitalnym Waszyngtonu.

Według ostatnich wskaźników, które 21 maja podała badającą słuchalność firma Arbitron, Inc., WGTS-FM zajmuje 9 lokatę na całym rynku radiowym, skupiając 4,5% „udziałów” wszystkich radiosłuchaczy. Pod względem łącznej tygodniowej liczby słuchaczy (446.000) WGTS-FM plasuje się na 16 pozycji, co stanowi 10% więcej niż miesiąc wcześniej (401.700). Dla porównania udziały WAVA-FM, komercyjnej rozgłośni chrześcijańskiej, wynoszą zaledwie 1%.

Niesłabnący sukces w rankingach to znakomita wiadomość dla stacji, stanowiącej własność Columbia Union College. W 2008 r. władze uczelni rozważały sprzedaż licencji radiowej rozgłośni, aby podreperować budżet college'u. Wskutek reakcji słuchaczy i wyznawców Kościoła adwentystycznego z diecezji, na której terenie nadaje stacja, pomysł zaniechano.

Wysokie wskaźniki WGTS-FM uzyskała częściowo dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu technicznemu zastosowanemu przez firmę Arbitron z Dystryktu Kolumbia w stanie Maryland. Urządzenie, zwane „przenośnym audycjometrem”, odbierane przez ludzi programy mierzy i rejestruje elektronicznie, do lamusa odeszło już badanie za pomocą papierowego formularza rozsyłanego do respondentów. Dane uzyskane na podstawie audycjometrów znacznie pozmieniały statystyki dotyczące liczby słuchaczy na kilku rynkach radiowych i ujawniły wielu słuchaczy adwentystycznych stacji, którzy wcześniej nie byli jako tacy udokumentowani.

ProgramDirector.net, witryna internetowa adresująca swoją ofertę do dyrektorów programowych radiostacji religijnych w USA, przyznała niedawno rozgłośni WGTS-FM miano „Stacji Roku”.

Zdaniem Terry'ego Johnssona, adwentystycznego pastora pełniącego funkcję pełnoetatowego kapelana stacji, WGTS-FM zajmuje w USA ze wszystkich chrześcijańskich radiostacji drugie miejsce pod względem słuchalności, a w rejonie Waszyngtonu – drugie pod względem popularności wśród kobiet pomiędzy 25 a 39 rokiem życia, czyli w kluczowej grupie demograficznej. Dodał, że z 446.000 słuchaczy stacji około 40% nie należy do żadnego Kościoła.

Jednocześnie stacja, funkcjonująca w stolicy kraju od ponad 50 lat, nie tylko przyciąga słuchaczy, ale też prowadzi ich do Kościoła.

Dwudziestego piątego kwietnia Sligo Seventh-day Adventist Church, znajdujący się tuż przy miasteczku akademickim Columbia Union College, skąd nadaje rozgłośnia, gościł bez mała stu słuchaczy WGTS. Był to pierwszy z planowanych przez lokalny zbór „Dni Radia”.

– Jak usłyszałam w radiu zaproszenie, wiedziałam, że muszę znaleźć czas, że by pójść i zobaczyć ludzi z mojej ulubionej rozgłośni – powiedziała Christina Iser z Gaithesburga w stanie Maryland. – Podobają nam się wszystkie audycje, nawet Adventures in Odyssey. Moja córeczka słucha WGTS, a kiedy wdrapuje się na tylne siedzenie samochodu, od razu chce wiedzieć, co leci w radiu.

– Tak się cieszę, widząc tu, na naszym pierwszym Dniu Radia, naszą rodzinę z WGTS – oznajmił Charles Tapp, pastor-senior liczącego sobie 101 lat zboru, po wygłoszeniu kazania na temat chrześcijańskiej potrzeby owocnego związku z Chrystusem. – Jesteśmy podekscytowani, mogąc was poznać, i mamy nadzieję, że zostaniecie po nabożeństwie, żebyśmy mogli sobie porozmawiać przy smacznym posiłku, który dla was przygotowaliśmy – dodał.

Zastanawiając się nad celem Dni Radia, prezes stacji John Konrad stwierdził, że kiedy pracownicy radia i pastorzy planowali Dzień Radia WGTS jako kwartalne wydarzenie w Sligo Seventh-day Adventist Church, przyświecała mu nadzieja zapalenia dokładnie tej iskry energii budującej więzi. – Szukam sposobów angażowania ludzi, a radio spełnia znakomicie rolę w pielęgnowaniu więzi – rzekł.

Jak dowiedzieliśmy się od Johnssona, kontakty ze słuchaczami nie ograniczyły się do Dni Radia. Dwunastego czerwca stacja zorganizowała „Wieczór Nadziei” w hotelu na Tyson's Corner w stanie Wirginia, kolejnych kluczowych peryferiach Waszyngtonu. Impreza obejmowała kazanie, występ muzyczny, a także możliwość zapisania się na kurs biblijny albo zgłoszenia chęci do wizyt duszpasterskich.

WGTS można słuchać online pod adresem www.wgts.org.

© Mark A. Kellner/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni