header
 

Ekspansja adwentystycznych stacji radiowych w Afryce

Ekspansja adwentystycznych stacji radiowych w AfryceZespół uczestników pilotażowego dwutygodniowego szkolenia radiowego składający się z pracowników trzech stacji radiowych Adwentystycznego Radia Światowego (Adventist World Radio) oraz wszystkich aktualnie działających stacji radiowych znajdujących się w wydziale wschodnio-centralnej Afryki zebrali się w siedzibie głównej wydziału w Advent Hill.

Szkoleniowcy reprezentujący Etiopię, Ugandę, Tanzanię, Ruandę, Burundi, Kongo i Kenię prowadzili zajęcia trwające od 13 – 24 września 2010. Tematami poruszanymi podczas warsztatów prowadzonych przez Raya Allena, dyrektora Szkoleń Globalnych AWR i jednocześnie dyrektora regionu Afryki, Johna Smith’a, byłego dziennikarza i szkoleniowca BBC Anchor oraz Steva Bina, dyrektora ds. komunikacji w regionie wschodnio-centralnej Afryki, były:

 • Adobe Audition – program do rejestrowania, miksowania, edycji i masteringu dźwięku
 • Oprogramowania do automatyzacji odtwarzania audio
 • Projektowanie programów
 • Szkolenie studyjne
 • Forma i rodzaj stacji radiowych
 • Wywiad radiowy
 • Produkcja i prezentowanie wiadomości

Nazwa AWR stała się charakterystycznym, wewnętrznym akronimem w kręgach adwentystycznych już od wielu lat. Nie jest też dziwne, iż w społecznościach, gdzie adwentyści są mniej znani, AWR jest obecne. Bardzo szybko staje się rozpoznawane jako radio z misją duszpasterską. Zmiany technologiczne niejako wymogły na AWR rozszerzenie zakresu działania od nagrywania programów i emitowania ich w radio z wykorzystaniem fal krótkich z 15 minutowym do 1 godziny opóźnieniem aż do przekształcenia się w silnego partnera posiadającego ośrodki radiowe FM, które nadają programy na żywo, większość z nich 24h/7dni. Jest to niezwykły rozwój działalności.

Misją Kościoła adwentystycznego jest głoszenie dobrej nowiny i poselstwa na całym świecie, zwiastując powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Wydział wschodnio-centralnej Afryki podchodzi bardzo poważnie do tego zadania. Z kolei faktami, które stopują poważniejsze wyzwania, przed którymi stoi wydział, są:

 • gwałtowny wzrost liczby wyznawców w regionie
 • gwałtowna ekspansja stacji radiowych FM w regionie
 • program szkoleniowy – ‘Train-the-trainer’
Wzrost liczby wyznawców

Według danych z czerwca 2010 roku, wydział wschodnio-centralnej Afryki posiada 2.6 miliona członków Kościoła. Liczba ta stale wzrasta i w krótkim okresie czasu może sięgnąć poziomu 3 milionów wyznawców. Tak wielki wzrost dla organizacji religijnej jaką jest ten wydział wymaga intensywnego kształcenia i opieki nad wieloma nowymi członkami Kościoła, ale równocześnie troszczenia się o wieloletnich wyznawców. Misja Kościoła czyni koniecznym jego wzrost, co z drugiej strony znacznie przewyższa siły pastorów, którzy jednocześnie swoją służbę kierują do obecnych członków zborów jak i do tych, którzy dopiero w zborze się znaleźli. Natomiast radio w pewnym sensie może być w tym przypadku rozwiązaniem.

Narzędzie ewangelizacyjne

Duszpasterstwo radiowe nie rozbudowuje swojej sieci stacji radiowych ze względu na samą ekspansję. Mocną inspiracją do tego jest misja Kościoła adwentystycznego. Uważne studiowanie Księgi św. Mateusza 24:14 oraz Objawienia św. Jana 14:6 wyjawia powód tak potężnego rozwoju. Obrazują to następujące dane:

W przeciągu ostatnich pięciu lat wydział wschodnio-centralnej Afryki zanotował około 230% wzrost duszpasterstwa radiowego. Dziękujemy Bogu za te cuda. Do roku 2004 wydział miał tylko trzy stacje radiowe FM:

 1. Rwese FM Radio (Północne Kivu – północno wschodnie Kongo – terytorium NECAT)
 2. Prime Radio FM (Kampala - Uganda Union Mission)
 3. Radio Poranna Gwiazda FM (Dar Es Salaam –Tanzania Union Mission)

Do czerwca 2010 roku liczba ośrodków radiowych w wydziale powiększyła się o kolejne stacje, które już w tej chwili docierają do milionów ludzi z ewangelią:

 1. Głos Nadziei FM (Kigali - Rwanda Union Mission)
 2. Radio Agakiza FM (Bujumbura-Burundi Administrative Unit)
 3. Kisima FM (Kisii-East African Union Mission)
 4. Wikwatyo FM (Kitui - East African Union Mission)
 5. Radio Fontanna Radości FM (University of Eastern Africa, Baraton – Eldoret-Kenya)
 6. Maranatha FM (Jinja –Uganda Union Mission)
Szkolenia radiowe

W związku z pojawiającą się ogromną potrzebą, liderzy wydziału wschodnio-centralnej Afryki zaapelowali do departamentu komunikacji we współpracy z afrykańskim oddziałem AWR i Generalną Konferencją do nakreślenia priorytetów w zakresie strategii szkoleń oraz przygotowali główne miejsce, gdzie pracownicy AWR i stacji radiowych mogliby zostać przeszkoleni w celu rozwijania koniecznych umiejętności technicznych.

Ustalenie programu szkoleń i centrum zasobów pozwoli wydziałowi na uporanie się z gwałtowną ekspansją i wymaganiami nowopowstających ośrodków radiowych. Szkolenia koncentrują się na wykształceniu umiejętności i nadaniu koniecznych uprawnień pracownikom radiowym, aby mogli dostarczać najwyższej jakości programy słuchaczom rozproszonym po całym wydziale. Oszacowanie wpływu i oddziaływania stacji radiowych jest nie do wyobrażenia, gdy słyszy się o niekończących się świadectwach jak ratowane są dusze, jak poruszane są serca, jak zmienia się życie ludzi. Ostatnie statystyki z różnych ośrodków radiowych chociażby z tego roku pokazują, iż ponad 5.000 dusz zostało pozyskanych poprzez duszpasterską służbę radiową w tym wydziale. Co za wspaniały wpływ.

Interesującą jest informacja, iż wydział wschodnio-centralnej Afryki spodziewa się, że do końca roku 2010 kolejne dziewięć stacji radiowych rozpocznie nadawanie programów, co w sumie da liczbę 18 ośrodków w wydziale, a co przekłada się na 600% wzrost w przeciągu ostatnich pięciu lat.

© East-Central Africa Divison
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni