header
 

Adwentystyczny dziennikarz zamordowany

Adwentystyczny dziennikarz zamordowanyProwadzący w adwentystycznej stacji radiowej w Kireka (Uganda) program z wiadomościami młody dziennikarz został pobity na śmierć, najprawdopodobniej była to reakcja na jego deklarację o kandydowaniu na stanowisko w lokalnych władzach.
Dickson Sentongo, 29-letni pracownik Prime Radio został zaatakowany w drodze do pracy w poniedziałek, 13 września, przewieziony do szpitala Mulago National Referral Hospital, zmarł kilka godzin później z powodu urazów nie odzyskując przytomności.

Nieznani napastnicy użyli żelaznych prętów potocznie zwanych w lokalnym języku Luganda „Katayimbwa”. Sentogo zmierzał w kierunku postoju taksówek w miasteczku Nantabulirwa, w dystrykcie Mukono, wzdłuż autostrady Kampala Jinja.

Sentogo pracował od dwóch lat w należącym do Kościoła adwentystycznego Prime Radio w Kireka jako dziennikarz wiadomości. Niedawno zgłosił swoją kandydaturę w nadchodzących wyborach lokalnych władz z mandatu opozycyjnej Partii Demokratycznej. Nie potwierdzone jest jeszcze czy jego śmierć była inspirowana politycznie. Rzecznik Partii Demokratycznej, Kenneth Kakande, wyznał, iż jest przekonany, że motywy tego morderstwa były związane z polityką.

Komendant policji, Alphonse Musoni oświadczył, iż wciąż jest prowadzone śledztwo w tej sprawie. Dodał też, że napastnicy mogli go śledzić.

Przywódcy Kościoła w diecezji Centralnej Ugandy, którzy zarządzają Prime Radio, byli zszokowani i zasmuceni tym tragicznym wydarzeniem.

Samuel Mwebaza, dyrektor departamentu ds. informacji w Kościele w Ugandzie, oświadczył, iż Kościół potępił morderstwo i apeluje do przedstawicieli rządowych o podjęcie wszelkich działań, by zidentyfikować sprawców oraz zapewnić bezpieczeństwo dziennikarzom w kraju.

„Oczywiście, będzie nam go brakowało, jako pracownicy oraz wyznawcy Kościoła, dla którego pracował, wspierając jego misję przekazywania dobrej nowiny o Jezusie Chrystusie lokalnemu społeczeństwu” - wyznał Babi Kimera Godfrey, dyrektor programowy radia.

„Kościołowi brakuje ludzi w branży medialnej i często polegamy na osobach, które poświęcają swój cały czas i swoją pracą przyczyniają się do rozwoju radia. Sentongo był jedną z takich osób” - dodał Godfrey. Liczba tego typu aktów przemocy ciągle rośnie, dodał Godfrey.

11 września, korespondent Top Radio został zlinczowany w południowej części miasta Rakai przez tłum taksówkarzy motorowych – zwanych „boda-bodas”, gdy nagrywał demolowanie przez nich domu człowieka, którego taksówkarze oskarżali o zamordowanie jednego z ich kolegów.

© Bernard Onditi/Adventist News Network
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni