header
 

Odszedł kreator adwentystycznych mediów

Odszedł kreator adwentystycznych mediów20 września 2010r w szpitalu Lady Davidson Hospital w North Turramurra w Nowej Południowej Walii zmarł Walter Robert Lambert Scragg. Przeżył 84 lata.
Ordynowany w 1956 roku w Victorian Camp, pastor Scragg poświęcił 48 lat swego życia wybitnej służbie w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego piastując wiele funkcji zarówno przywódczych jak i administracyjnych na całym świecie. Uczęszczał do Avondale College, gdzie został absolwentem kierunku pastorskiego w roku 1945. Po ukończeniu studiów na Adelaide University w roku 1949 uzyskując tytuł magistra, Walter rozpoczął pracę jako pastor-ewangelista.

W roku 1956 objął stanowisko w radio Voice of Prophecy (Głos Proroctwa) jako jeden ze spikerów, rozpoczynając tym samym karierę w środowisku medialnym i w obszarze komunikacji, której poświęcił większość swojego życia. W następnym roku został dyrektorem Voice of Prophecy, a od roku 1959 pełnił służbę jako asystent ds. mediów w wydziale australijsko-azjatyckim (obecnie wydział południowego Pacyfiku). Służbę tę łączył od roku 1961 z pracą w departamencie szkoły sobotniej do roku 1965, kiedy to powołany został na stanowisko rektora w Longburn College w Nowej Zelandii.

Okres pełnienia funkcji w obszarze edukacji trwał tylko 18 miesięcy, ponieważ już w roku 1966 ponownie został powołany do służby w departamencie ds. radia i telewizji przy Generalnej Konferencji w USA, gdzie był odpowiedzialny za reorganizację nowego wówczas departamentu komunikacji działającego w ramach Kościoła światowego. W wyniku tych przeobrażeń strukturalnych w roku 1973 roku połączono funkcje public relations i media elektroniczne w jeden departament. W roku 1975, podczas sesji Generalnej Konferencji w Wiedniu pastor Scragg został wybrany na stanowisko przewodniczącego wydziału północnoeuropejskiego, które piastował do roku 1983, kiedy to wrócił do wydziału południowego Pacyfiku pełniąc funkcję przewodniczącego tegoż wydziału do roku 1990.

W roku 1991, Walter będąc już na emeryturze otrzymał propozycję powrotu do czynnej służby w Kościele światowym i objęcia stanowiska dyrektora Adwentystycznego Radia Światowego (Adventist World Radio), co było powrotem do jego zainteresowań. „Walter był dyrektorem AWR na początku jego istnienia, w trakcie pierwszych lat, gdy radio kształtowało swój styl i pełnił nadrzędną rolę w tworzeniu struktury organizacyjnej” - powiedział Dowell Chow, obecny dyrektor AWR. Chow podkreślił również, iż Scragg, były mówcą „Głosu Proroctwa” w Australii, „był zagorzałym i niezłomnym zwolennikiem mediów, szczególnie radia.

W roku 1996 ponownie odszedł na zawieszoną wcześniej emeryturę, a w kolejnym roku został poproszony o służenie jako pastor w nowoutworzonym kościele Fox Valley SDA Community. W roku 1999 Walter ponownie zawiesił swoją emeryturę, powracając do Washington DC, by zostać pastorem kościoła Sligo.

Walter zawarł związek małżeński w roku 1951 z Betty Onion. Pełniła ona istotną rolę w jego karierze. Jej pragnienie wspierania i aktywnego uczestnictwa w jego służbie było kluczem jego sukcesu. Małżeństwo dochowało się trojga dzieci oraz dziewięciu wnucząt.

„Mam wiele drogich mi wspomnień o Walterze, które przychodzą na myśl i trwają. Jako przewodniczący wydziału północnoeuropejskiego (obecnie wydział transeuropejski), Walter często odwiedzał Polskę, a ja byłem jego tłumaczem – wspomina pastor Rajmud Dąbrowski, wieloletni szef departamentu mediów przy światowej siedzibie Kościoła. Zawsze kojarzyłem go jako osobę z książką w ręce. W wolnych chwilach czytał, a gdy przerywało mu się chcąc porozmawiać, zawsze był gotowy do dzielenia się myślami o wiele ważniejszymi niż sprawy doczesne, w które obfitują nasze adwentystyczne rozmowy. Jego sposób myślenia był głęboko teologiczny i kulturowy.

Miałem okazję pokazać mu Warszawę "nie dla turystów." Waltera Scragga będzie sie pamiętać z koordynacji pomocy dla Polski w stanie wojennym. Był zainteresowany poznaniem Polski z różnych stron. Miał okazje spotykać się z przedstawicielami władz, ale również mógł poznać niektóre osoby związane ze zmianami społeczno-politycznymi okresu Solidarności.

Będąc uczestnikiem Komisji ds. Strategii Komunikacji Kościoła, wciąż byłem świadkiem umiejętności kierowniczych Waltera, które objawiały się formułowaniem strategicznego myślenia, jak i również jego wizji wyrażonej w raporcie Komisji. Raport ten został przyjęty w 1995 roku podczas sesji Generalnej Konferencji w Utrechcie.” – zauważa pastor Dąbrowski.

Pastor Scragg został zapamiętany jako osoba o ogromnym zaangażowaniu w służbę medialną Kościoła oraz zręcznie zarządzająca Kościołem. Był wielkim człowiekiem nie tylko ze względu na wysoki wzrost, ale przede wszystkim duchem i sposobem myślenia; autor wielu książek, nadano mu również stopień doktora.

„Pastor Scragg był wielkim człowiekiem” - powiedział Greg Scott, wicedyrektor Adventist World Radio, który pracował z pastorem Scragg`iem. „Był bardzo kochany i szanowany przez wszystkich, którzy go znali.

Nabożeństwo pogrzebowe pastora Scragg’a odbyło się w czwartek, 23 września o godz. 10:30 w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Wahroonga, po którym nastąpiło prywatne spotkanie rodzinne.

© Radjmund Dąbrowski/www.glosnadziei.pl; David Gibbons, Adventist Review staff/ANN
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni