header
 

Wideokonferencje pomocne w zarządzaniu Kościołem

Wideokonferencje pomocne w zarządzaniu KościołemPrzez ostatni miesiąc liderzy adwentystyczni pochodzący z wielu krajów wykorzystywali technologię wideokonferencji, by wspólnie spotkać się o ustalonej porze na modlitwie, podczas gdy każdy z nich przebywał w tym czasie w swoim biurze.
Zwierzchnik Generalnej Konferencji koordynował w siedzibie głównej Kościoła grupą liderów podczas 15 minutowej modlitwy zanim swoje obrady rozpoczynał nowo utworzony komitet ds. odnowy duchowej. Następnie każdy z dziewięciu przywódców światowych regionów przedstawiał pozostałym bieżący raport z postępów działań denominacji w podległych im terytoriach.

Podczas, gdy w wielu jeszcze siedzibach Kościoła adwentystycznego na świecie wymagane jest podłączenie infrastruktury informatycznej koniecznej do transmisji wideo, Wilson zapowiedział, iż planuje tego typu spotkania organizować coraz częściej, właśnie przy wykorzystaniu technologii wideokonferencji.

Chociaż prowadzenie spotkań za pomocą wideo nie jest niczym nowym – przedstawiciele Kościoła spotykali się na wideokonferencjach przy okazji corocznych raportów z różnych instytucji kościelnych od ponad pięciu lat – zauważalny rozwój technologiczny pozwala na redukcję osobistego uczestnictwa w koniecznych spotkaniach, a to wiąże się z jednoczesną oszczędnością.

Przywódcy Kościoła mogą teraz odbywać spotkania przy wykorzystaniu wysokiej jakości technologii wideo oferującej również niezbędne szyfrowania i zabezpieczenia, które w zdecydowanie większym stopniu chronią dane wrażliwe oraz finansowe. Podczas gdy budżet przeznaczony na podróże służbowe został dwa lata temu znacznie ograniczony, liczba spotkań w ostatnim roku wzrosła do 34, w porównaniu do liczby sześciu spotkań, które odbyły się jeszcze rok wcześniej. Obecnie tego typu spotkania odbywają się za pomocą wideokonferencji dwa razy w tygodniu, pozwalając na znaczne oszczędności związane z kosztami biletów lotniczych, hoteli i wynajmu samochodów.

„Oszczędzamy setki tysięcy rocznie” - powiedział Joseph Davis, inżynier ds. audiowizualnych przy siedzibie głównej Kościoła.

Jakkolwiek, uważa on, iż denominacja wciąż ma potencjał, by oszczędności wynosiły jeszcze więcej. Szacowane są w tej chwili wstępne koszty, które mają być poniesione na inwestycje w wyposażenie komputerów pracowniczych w nowoczesne oprogramowanie jak i w wyposażenie regionalnych kościołów na całym świecie.

Podczas, gdy Davis nie zniechęca nikogo do używania Skype lub innych systemów komunikacji za pomocą Internetu, aktualne oprogramowanie nie pozwala wielu użytkownikom z różnych regionów połączyć się jednocześnie. Zaawansowane systemy technologiczne występują w większości kościołów Ameryki Południowej, technologia informatyczna obecna jest w Ameryce Północnej, a możliwość łączenia się za pomocą wideokonferencji istnieje pomiędzy siedzibą główną Kościoła w Maryland, wydzialem Interamerykańskimn z siedzibą w Miami, a także wydziałem Wschodnio-Centralnej Afryki z siedzibą w Nairobi w Kenii.

„Musimy się rozwijać” - mówi Mark Lindemann, 30-letni weteran w obszarze marketingu i asystent ds. audiowizualnych w siedzibie głównej Kościoła. „Nie ma żadnego powodu, by dyrektor każdego departamentu i wiceprzewodniczący nie posiadali możliwości nowoczesnego wyposażenia swoich komputerów.”

Lindemann wyznał, iż ostatnio wpadł na korytarzu na jednego z urzędników Kościoła, mówiąc mu: „Wiesz, że nie musiałeś wczoraj jechać na to spotkanie w Andrews University. Byłoby dla ciebie większym ułatwieniem, gdybyś został tutaj i zamiast podróży odbyłbyś wideokonferencję.”

W ostatnich latach Kościół w Ameryce Południowej wyposażył większość swoich regionalnych siedzib i instytucji w technologię pozwalającą na korzystanie z wideokonferencji. Przewodniczący tego regionu, Erton Kohler, jest znany z tego, iż odbywając wizytę w siedzibie głównej Kościoła światowego często prosi o rezerwację sali konferencyjnej wyposażonej w tę technologię, by mieć możliwość połączenia się ze swoimi pracownikami w jego biurze w kraju.

Znów inni liderzy Kościoła wykorzystują technologię konferencji internetowych, by wzmocnić znajomość z pracownikami, którzy pracują na różnych kontynentach.

Przejmując kierownictwo nad zespołem Zarządzania Ryzykiem na początku tego roku, Robert Kyte wykorzystał system GoToMeeting w organizacji miesięcznych spotkań pracowniczych, podczas których przedstawiani są nowi pracownicy, powstają plany nowych inicjatyw, a także prezentowany jest cały departament i jego pracownicy w programie PowerPoint. W spotkaniach, które standardowo trwają pół godziny, uczestniczy cały zespół liczący 140 pracowników z takich regionów jak Maryland, Południowa Karolina, Atlanta, Anglia i Brazylia. Pracownik posługujący się zarówno językiem angielskim i portugalskim tłumaczy spotkania dla 14 osób w Brazylii.

„Przedtem, osoba z naszego biura w Brazylii mogła nigdy nie mieć możliwości zobaczenia jak na przykład wygląda szef księgowości pracujący w Maryland lub jakie są ich zainteresowania” - powiedział Kyte.

Wielu przywódców Kościoła przewiduje coraz większe wykorzystanie technologii konferencyjnej, jeśli instytucje kościelne zainwestują w poniesienie odpowiednich kosztów na wyposażenie.

„Myślę, że to wspaniale, iż istnieje tak szeroki wachlarz narzędzi, które możemy wykorzystać do bliższej współpracy z naszymi kolegami w różnych częściach świata” - powiedział John Beckett, dyrektor Globalnego Biura Oprogramowania i Technologii. „Tego rodzaju możliwości będą coraz bardziej wykorzystywane, gdy tylko nasze biura na całym świecie zostaną lepiej wyposażone.”

© Ansel Oliver/Adventist News Network
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni