header
 

130-lecie działalności prasowej w Rumunii

130-lecie działalności prasowej w RumuniiW sobotę 12 czerwca 2010 roku Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Piteşti obchodził 130 rocznicę swojej działalności wydawniczej na terenie Rumunii. Podczas uroczystości Kościół dokonał przeglądu wyzwań stojących przed misją w tym mieście, wypuszczając czerwcowy numer rumuńskiej edycji magazynu Signs of The Times (Semnele timpului).

Jednym z najważniejszych momentów w historii rumuńskiego adwentyzmu był rok 1870, kiedy to Polak, Michał Belina-Czechowski po roku pracy misyjnej zorganizował w Piteşti pierwszą grupę osób świętujących sabat (sobotę).

Sabatarianie w Piteşti byli pierwszymi rumuńskimi adwentystami wspomnianymi w oficjalnej amerykańskiej prasie kościelnej. Najstarsza wzmianka pojawiła się 1 listopada 1879 roku i brzmiała następująco: „Nasz drogi brat Bertola przysyła bardzo pomyślne wieści z Piteşti k. Bukaresztu. (…). Założono tam niewielki, 20-osobowy zbór sabatarian, którego liczebność wzrasta. Brat Bertola podczas swojej wizyty ochrzcił kilkoro nowych członków”.

Piteşti stało się ogniskiem, z którego płomień adwentystycznego poselstwa rozprzestrzenił się na różne części kraju. Według ewangelisty Bertoli zbór w Piteşti rozrósł się głównie za sprawą czasopisma Les Signes des Temps, francuskojęzycznej edycji Signs of the Times, wydawanej przez Johna N. Andrewsa, pierwszego oficjalnego misjonarza z ramienia Kościoła adwentystycznego, oddelegowanego do Europy. W tamtych czasach francuski znała większość wykształconej części rumuńskiego społeczeństwa.

Kupiec Thomas Aslan, jeden z pierwszych nawróconych, przełożył następnie z francuskiego i opublikował traktaty ukazujące trójanielskie poselstwo. W Piteşti wydano też pierwsze rumuńskie czasopismo misyjne oraz pierwsze broszury. Tutaj również zaczęli działać pierwsi kolporterzy ewangeliści.

W grudniu 1883 roku oficjalne pismo adwentystyczne Review and Herald podało: „Na terenie Rumunii istnieje niewielki zbór, który kilkanaście lat temu przyjął prawdę o sabacie od Michała Beliny-Czechowskiego. Funkcję lidera pełni w nim brat Thomas G. Aslan – inteligentny człowiek, który własnym sumptem przetłumaczył z francuskiego na rumuński kilka traktatów. Bardzo chciał, aby istniało rumuńskie adwentystyczne czasopismo, które można by rozprowadzać wśród jego rodaków, choćby i kwartalnik”.

Parę tygodni później, w styczniu 1884 roku, na łamach Review and Herald pojawiła się następująca notka: „Właśnie ukazał się pierwszy numer czasopisma, które ma zanieść poselstwo do dziesięciu milionów Rumunów. Nosi tytuł Adevǎrul Present (Obecna prawda), a wydawane jest w Bazylei (Szwajcaria) i w Piteşti (Rumunia). Szesnaście stron druku na dobrym jakościowo papierze. Cieszymy się, że znalazł się kolejny sposób głoszenia prawdy każdemu narodowi, szczepowi, językowi i ludowi”.

Wydany w Hamburgu, pierwszy numer rumuńskiej edycji pisma Signs of the Times, Semnele timpului, ukazał się w 1908 roku. To najstarsza publikacja Kościoła adwentystycznego w Rumunii, która wychodzi po dziś dzień. Semnele timpului, odgrywające rolę narzędzia misyjnego, od samego początku miało przedstawiać chrześcijański punkt widzenia na ważne współczesne wydarzenia. Jego celem było uzmysłowienie rumuńskim czytelnikom, że żyją w ostatnich dniach tego świata i muszą się przygotować na powtórne przyjście Chrystusa. Artykuły dotyczą także tematyki rodzinnej i zdrowotnej.

Kiedy w 1942 roku zakazano działalności Kościołom mniejszościowym, Semnele timpului przestało się ukazywać. Nie mogło też wychodzić w czasach reżimu komunistycznego. Sytuacja zmieniła się dopiero po upadku rządów komunistów w roku 1990.

Obecne Simpului timpului kierowane jest głównie do mieszkańców miast – ludzi aktywnych i wykształconych, zainteresowanych wymianą opinii i dyskusjami. Podzielone jest na dwie główne części, które traktują o aktualnych, dyskutowanych kwestiach. Na łamach magazynu pojawiają się najczęściej takie tematy, jak religia, polityka, gospodarka, kultura, życie rodzinne, zdrowie i oświata. Liczące 48 stron, czasopismo wychodzi w miesięcznych odstępach w nakładzie 5000 egzemplarzy, docierając do około 20.000 czytelników. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wydano dwa zeszyty specjalne – jeden na temat rodziny, drugi na temat Wielkiego Tygodnia. Oba numery zaprezentowano na forum rumuńskiego parlamentu w obecności ważnych osobistości rumuńskiej sceny politycznej.

Na początku bieżącego roku powołano do życia internetową wersję magazynu: www.semneletimpului.ro. Oprócz artykułów, które ukazują się w piśmie, strona internetowa zawiera codzienne wiadomści, recenzje i artykuły od redakcji. Internauci mogą też skorzystać z cyfrowego archiwum, na które składają się numery opublikowane w poprzednich latach.

W ciągu 130 lat rumuńskie publikacje adwentystyczne, zwłaszcza Semnele timpului, stanowiły szczególne narządzie w przekazywaniu dobrej nowiny o zbawieniu przez Jezusa Chrystusa oraz o Jego bliskim powrocie.

© Lucian Ştefǎnescu, Fotin Bicǎ (CD EUD)
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni