header
 

Od pożaru do sukcesu…

Od pożaru do sukcesu…We wrześniu 2009 roku, na terenie kampusu adwentystycznego Uniwersytetu Southwestern w Keene w Teksasie (USA) doszło do groźnego wydarzenia. Z ogromną siłą w stację radiową uderzył piorun, co spowodowało pożar, a w rezultacie uniemożliwiło nadawanie audycji. Ówczesny szef radia KJCR FM, Randy Yates pracował w tym dniu do późnych godzin wieczornych. „W jednej chwili usłyszałem potężny grzmot i poczułem trzask pod moimi stopami, po czym mój komputer zleciał na podłogę i zgasły niektóre światła”.

Gdy Yates poszedł sprawdzić skrzynkę z bezpiecznikami znajdującą się na poddaszu poczuł zapach spalanego drewna. Zbiegł w dół po schodach i zauważył rozprzestrzeniające się płomienie ognia. Szybko opuścił budynek i zadzwonił po służby ratownicze.

Okoliczne jednostki straży pozarnej przybyły na miejsce i po krótkich wyjaśnieniach udzielonych przez Yates’a rozpoczęły akcje ratunkową zagrożonego poddasza.

Lokalny dowódca straży potwierdził, iż pierwszy ogień pojawił się na poddaszu, który jest zazwyczaj najbardziej podatny na podpalenia spowodowane piorunami. „Gdy dotarliśmy na miejsce, od razu zauważyliśmy ogień i kłęby dymu wydobywający się ze szczytu budynku. Na szczęście byliśmy w stanie stłumić ogień, a w tym czasie druga jednostka straży pożarnej zastosowała metodę poziomej wentylacji przez otwór w szczycie budynku, co uwolniło dym i żar i pozwoliło na ugaszenie pożaru.”

W wyniku pożaru najbardziej ucierpiały dwa studia nagraniowe i jedno biuro. Jak oszacował Yates, straty wyposażenia radia wynosiły ponad 90.000 dolarów amerykańskich bez uwzględnienia kosztów remontu budynku.

„Całe szczęście, że byłem na miejscu, gdy to się stało, w przeciwnym wypadku stracilibyśmy cały budynek, a personel radia i działu komunikacji straciłby swoje biura” - powiedział Yates.

Rada Naukowa uniwersytetu po oszacowaniu wszelkich strat i przeanalizowaniu dalszej strategii dzialalności radiowej uchwaliła zainwestowanie znacznych funduszy w rozgłośnię.

„Iskrą”, jeśli można tak powiedzieć, dla tych działań był ów wybuch pożaru na skutek uderzenia pioruna, którego następstwem były ogromne zniszczenia sprzętu i konstrukcji budynku.

„Po tym wydarzeniu poczuliśmy, że znaleźliśmy się w punkcie zwrotnym” - mówi Eric Anderson, rektor Uniwersytetu Southwestern. „Stanęliśmy w obliczu decyzji czy podjąć się znaczącego rozwoju radia czy też zupełnie z niego zrezygnować.” Częścią tych działań było zaproszenie Mike’a Agee (na zdjęciu powyżej) do objęcia stanowiska nowego dyrektora generalnego studia radiowego. Agee posiada 32-letnie doświadczenie w pracy w radio, wliczając 20 lat pełnienia obowiązków dyrektora chrześcijańskiej stacji radiowej KTSY w Idaho. Podczas jego kadencji w KTSY, radio otrzymało trzy razy prestiżową nagrodę Dove, znajdowało się w pierwszej dziesiątce stacji radiowych na rynku w swoim obszarze działalności, a także konsekwentnie było nr 1 lub nr 2 w grupie demograficznej kobiet między 25-52 rokiem życia.

Po raz pierwszy swoją audycję radio Uniwersytetu Southwestern nadało w roku 1974 jako KSUC pod kierownictwem Bob’a Mendenhall’a. W roku 1984, stacja zmieniła nazwę na KJCR. Kolejnymi dyrektorami radia byli Glen Robinson (1998-2004) i Randy Yates (2004-2010). Od maja 2010 roku wstrzymano nadawanie audycji ze względu na rozpoczęcie robót budowlanych. Odbudowane na nowo studio radiowe, z nową nazwą KJRN zostało oddane na przełomie lipca i sierpnia. Nowa nazwa KJRN, autorstwa Mike’a Agee to skrót od miejscowości Keene i słowa The Journey (podróż), a sygnalizować ma nowy początek działalności radia.

Według relacji Agee, obowiązującym słowem dla nowej stacji jest ‘dotarcie’. „Nie chodzi tu o nas samych” - mówi Agee. „To co robimy może niekoniecznie przemawiać do każdego w naszym Kościele, ale nie to jest naszą intencją. Radio ma konkretnych odbiorców, których potrzebom chcemy wyjść naprzeciw.”

Agee wierzy, że gdy wierni słuchacze ‘starego’ KJCR nastawią swoje radio na fale 88.3 The Journey zorientują się, że wszystko się zmieniło. „Od razu usłyszą muzykę rozpoznawalną dla typowych słuchaczy chrześcijańskich. Będziemy prowadzili studio w zawodowy sposób, z profesjonalnym wyposażeniem i produkcją na profesjonalnym poziomie. Przeprowadzimy badania wśród odbiorców i zastosujemy metodę ‘voice-tracking’. Radio będzie znacznie bardziej służyło zadaniom dydaktycznym. Po ukończeniu studiów, nasi studenci zauważą, iż radio KJRN niczym nie różni się od innych stacji radiowych, w których będą starać się o pracę”.

Intencją tak znacznej inwestycji jest osiągnięcie przez radio statusu piątego udziałowca na rynku nadawców radiowych w Stanach Zjednoczonych. Agee jest przekonany, iż w przeciągu kilku lat, 88.3 The Journey będzie znane w całym Dallas-Fort Worth Metroplex.

„Moim zadaniem jest nauczyć studentów metody i charakteru pracy w radio” - mówi Agee. Oprócz pełnienia obowiązków dyrektora radia, Agee będzie też wykładał na uniwersytecie na zajęciach z zarządzania transmisją.

© Southwestern Adventist University
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni