header
 

Początki adwentystycznego radia w Azji południowej

Początki adwentystycznego radia w Azji południowejDługa i ciekawa historia transmisji adwentystycznych programów radiowych w krajach południowoazjatyckich sięga jeszcze wczesnych początków eksperymentowania w ogóle z transmisjami radiowymi. W 1925 roku Reuben E. Hare, adwentystyczny misjonarz z Nowej Zelandii, wyemitował pierwszą historyczną adwentystyczną transmisję radiową na terenie Azji południowej. Otóż 25 września o godzinie 18.00 wygłosił w Bombaju kazanie w krótkofalowej stacji radiowej pastora Waltera Rogersa, noszącej nazwę 2AX.

Pierwsza międzynarodowa transmisja na falach krótkich odbyła się za sprawą L.B. Loseya w 1937 roku, który nadał ją z radiostacji VU7MC z miasta Mysore w Indiach, znajdującej się w rękach władz księstwa Trawankor. Była to seria programów zrealizowanych w imieniu Spicer College, mieszczącego się wówczas koło Bangalore.

Międzynarodowe transmisje na falach krótkich zaczęto regularnie nadawać w roku 1950. Były to półgodzinne nagrania (na dużych płytach starego typu) cyklu audycji dr. H.M.S. Richardsa pt. „Głos proroctwa”. Pierwszy taki program wyemitowano w niedzielę 30 kwietnia o godzinie 9.00 z radiostacji Emisora Goa na wybrzeżu Indii.

Później tego samego roku podpisano kontrakt z Radiem Cejlon w Kolombo w Sri Lance na regularną emisję dodatkowych odsłon audycji „Głos proroctwa”. Trzy lata później pojawiły się programy australijskiego lekarza Clifforda Andersona zatytułowane „Twój doktor na antenie”. Niedługo potem wprowadzono audycje w miejscowych językach (najpierw nadawano tylko po angielsku).

Na tym etapie rozbudowaną międzynarodową działalność radiową Kościoła adwentystycznego w Azji południowej zorganizowano pod szyldem AWR Azja, zmienionym potem na AWR Azja Południowa [ang. AWR (Adventist World Radio) – Światowe Radio Adwentystyczne – przyp. tłum.]. Dodatkowe audycje emitowano też z lokalnych radiostacji krótkofalowych w Afganistanie, Birmie, Bhutanie, Bangladeszu i na Malediwach.

SLBC Colombo poprosiła wówczas o program w systemie DX, umożliwiającym łączność międzykontynentalną. Program wszedł na antenę jako „Radio Monitors International” w niedzielę 1 czerwca 1975 roku i dziś, trzydzieści pięć lat później, wciąż funkcjonuje, tyle że jako „Wavescan”.

AWR Azja Południowa u szczytu międzynarodowego zasięgu radiowego, który umożliwiły jej krótkofalowe radiostacje Publicznego Radia i Telewizji w Sri Lance, realizowało audycje w ponad dziesięciu językach, transmitowane na tereny Azji południowej, Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Afryki, Europy i Ameryki Północnej. Do studia radiowego napływało mnóstwo listów od słuchaczy z ponad stu krajów na całym świecie.

W 1987 roku na wyspie Guam powstała krótkofalowa radiostacja, która przejęła tytuł AWR Azja, gdzie przeniesiono audycje nadawane ze Sri Lanki, a powstające w indyjskim mieście Pune.

© Adventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni