header
 

Radiowy żołnierz Chrystusa

Radiowy żołnierz Chrystusa Podczas szkolenia zorganizowanego przez Adventist World Radio (AWR) w Etiopii spotkałem fascynującego człowieka — byłego żołnierza, który nie chciał słyszeć o Bogu, póki na polu bitwy nie zajrzała mu prosto w oczy śmierć. Ostatecznie został żołnierzem Chrystusa i pracuje jako redaktor w AWR.

Haben pochodzi z regionu Tigraj na północy Etiopii. Od szóstego do piętnastego roku życia mieszkał w chrześcijańskim domu dziecka. Nie interesował się Bogiem i nie chciał o Nim słyszeć. Po opuszczeniu domu dziecka zaczął pobierać naukę przygotowującą go do wykonywania przyszłego zawodu.

W 1992 roku wybuchła wojna między Etiopią a Erytreą. Haben został wcielony do armii. Wkrótce znalazł się w oddziale sił specjalnych i został wysłany do walki. Spędził trzy i pół roku na froncie. Pole bitwy to straszne miejsce, nawet dla doświadczonego żołnierza. Haben był młody, a wojna go przerażała.

W czasie działań wojennych natrafił na programy emitowane przez AWR. Wyznał: „W czasie wojny często słuchałem audycji nadawanych przez AWR. Czerpałem z nich pocieszenie. Modliłem się do Boga i uczyłem się o Nim za pośrednictwem radia. Pamiętam głos spikera zapowiadającego: Tu Adventist World Radio. Słuchacie audycji Radia „Głos Nadziei”. Modliłem się wtedy codziennie: Boże, pomóż mi wydostać się z linii frontu. Modliłem się o to za każdym razem, gdy ruszaliśmy do walki”.

Podczas niektórych walk Haben spoglądał śmierci prosto w oczy. W takich sytuacjach zaczął składać obietnice Bogu. Wspomina jedną z takich chwil, gdy wśród zgiełku bitewnego otworzył serce przed Panem.

Wydarzenie to miało miejsce podczas zaciętych walk w pobliżu miejscowości Alambassa. Żołnierze z oddziału Habena przez trzy dni maszerowali bez jedzenia i wody, więc byli bardzo osłabieni. Podczas bitwy wielu z nich poległo, a inni odnieśli ciężkie rany. W końcu tylko Haben i jeden z jego towarzyszy byli zdolni do walki wobec dobrze wyposażonych i licznych sił wroga zbliżających się szybko do ich pozycji.

Dwaj żołnierze mieli za jedyną osłonę niewielki głaz, za którym nie mogli ukryć nóg. Jednak pomimo zmasowanego ognia artyleryjskiego pozostali nietknięci. Haben wiedział, że wkrótce zostaną trafieni. Modlił się: Boże, jeśli chcesz, żebym umarł, niech tak będzie. Zobaczę Cię w dniu zmartwychwstania. Ale jeśli chcesz mnie uratować, to będę Ci służył po kres mych dni.

Dowódca innego oddziału etiopskiego przez lornetkę zauważył dwóch samotnie walczących żołnierzy i natychmiast wysłał im na pomoc swój oddział. Wrogowie zostali odparci, a Haben przeżył. Nie mam wątpliwości, że Bóg uratował mnie w tej trudnej sytuacji — wyznał. — Nigdy tego nie zapomnę. Wtedy, podczas bitwy, przekonałem się, że Pan mnie kocha. Dlatego postanowiłem oddać Mu moje serce.

Po zakończeniu służby wojskowej, gdy wojna dobiegła końca, Haben wrócił do Addis Abeby, stolicy Etiopii, i zaczął pracować w urzędzie państwowym. Pościł i modlił się do Boga, by zaprowadził go do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i wskazał mu, jak ma służyć Panu przez resztę życia, spełniając swoją obietnicę.

Jego kolega z wojska dowiedział się, że Haben szuka kontaktu z Kościołem adwentystycznym i skierował go do siedziby zarządu Kościoła. Haben otrzymał lekcje biblijne i rok po zakończeniu służby wojskowej został ochrzczony. Przez dwa lata studiował w college’u biblijnym, a następnie pracował jako pionier zakładający zbory. Obecnie jest redaktorem w stacji radiowej w regionie Tigraj — tej samej stacji, której audycji słuchał jako żołnierz na froncie. Teraz często opowiada swoje świadectwo na antenie i otrzymuje wiele listów od żołnierzy, którzy są zainteresowani poznaniem Boga, któremu służy.

© Ray Allen/Adventist World Radio
Tłum. Jarosław Kauc/Przewodnik dla kaznodziejów zborowych 1/2010
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni