header
 

Mikrofonowe zaostrzenia w USA

Mikrofonowe zaostrzenia w USAAmerykańskie władze do spraw komunikacji i łączności wydały w tym roku oświadczenie, że z dniem 12 czerwca obowiązuje zakaz prywatnego korzystania z urządzeń radiowych pracujących w zakresie częstotliwości 700 MHz.
Dla użytkowników takiego sprzętu, w tym techników dźwiękowych z Kościoła adwentystycznego, nowa regulacja wiąże się z tym, że wiele mikrofonów bezprzewodowych, z których korzystają kaznodzieje, piosenkarze i osoby prowadzące nabożeństwa, trzeba będzie zastąpić lub przerobić.

Niektóre lokalne kościoły mają szczęście, bo dysponują urządzeniami pracującymi na odmiennych częstotliwościach. Inne będą musiały zakupić nowy sprzęt albo dokonać przeróbek dotychczasowego, co większość producentów zapewnia za darmo, jeśli tylko obejmuje go gwarancja.

Analitycy twierdzą jednak, że sporo firm już nie nadąża z powodu zalewu zgłoszeń wymiany tych urządzeń, a z kolei wielu użytkowników, nigdy nie dokonawszy rejestracji zakupionego sprzętu, będzie musiało wyłożyć teraz setki, tysiące dolarów na zaopatrzenie się w nowy.

Jak podaje strona internetowa Federalnej Komisji Łączności (agendy rządowej zajmującej się ustalaniem przepisów i norm telekomunikacyjnych), pasma 700 MHz – gwoli ścisłości pasma obejmującego zakres 689–806 MHz – używają teraz instytucje bezpieczeństwa publicznego oraz dostawcy urządzeń bezprzewodowych. Producenci sprzętu bezprzewodowego mają także w sprzedaży, zresztą jak zawsze, urządzenia pracujące na innych częstotliwościach, tj. w pasmach 500 i 600 MHz.

Federalna Komisja Łączności opracowała przepis w styczniu, niemniej wielu analityków uważa, że miała już go przygotowanego od lat.

– Od roku mówię moim klientom, że wyjdzie taki zakaz. Wielu po prostu świadomie bagatelizowało te przestrogi – powiedział Bill Wallace, kierownik ds. kluczowych klientów, pracujący dla proaudio.com, teksaskiej firmy z miasta Grand Prairie, do której klientów należy m.in. kilka zborów adwentystycznych.

Niektóre kościoły miały szczęście, kupując sprzed przed wielu laty. – Nas ta ustawa nie uderzy po kieszeni – mówi Larry Atkin, inżynier dźwięku w jednym ze zborów w Phoenix, który dysponuje siedemnastoma mikrofonami bezprzewodowymi pracującymi na niższych częstotliwościach – ale jestem pewien, że niedużym zborom tu, w Arizonie, dokuczy.

I faktycznie, niektóre zbory będą wkrótce musiały wyrzucić na złom różnorakie mikrofony stojące i wpinane w klapę marynarki, których na ogół używa się podczas sobotnich nabożeństw.

– Musimy wymienić wszystkie nasze pięć mikrofonów – stwierdził pochodzący z Warszawy Maciej Misiak, inżynier dźwięku z jednego ze zborów w Minneapolis w stanie Minnesota.

Skutki odczują również takie miejsca jak sale konferencyjne i uczelnie, a także wędrowni artyści. Nawet adwentystyczni pieśniarze z grupy Heritage Singers – jak dowiedzieliśmy się od Grega Mace'a, menadżera dźwięku zespołu – stracą kilka tysięcy dolarów, zmuszeni wymienić szesnaście mikrofonów bezprzewodowych.

– Ten przepis to nie przelewki – stwierdził Mace, pracujący także dla GJM Sound, firmy z Placerville w Kalifornii, zajmującej się sprzedażą i instalacją aparatury dźwiękowej, z której usług korzystają m.in. adwentystyczne zbory. – W ciągu ostatnich trzech miesięcy sama tylko nasza firma wymieniła 9000 mikrofonów.

Więcej dokładniejszych informacji na temat tego, jakie urządzenia zostaną objęte zakazem, można uzyskać na stosownej stronie internetowej.

© Ansel Oliver/Adventist News Network
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni