header
 

Historia Radia Słowacja

Historia Radia SłowacjaTereny Czech, Mołdawii, Moraw i Słowacji odegrały znaczącą rolę w historii politycznej w okresie średniowiecza i nie tylko. Ludzie z tych rejonów zaangażowani byli również w wydarzenia związane z reformacją. Po I wojnie światowej pomiędzy tymi środkowoeuropejskimi krajami wyłoniło się nowe państwo: Czechosłowacja.

Co ciekawe, 1 stycznia 1993 roku kraj ten w stosunkowo pokojowych okolicznościach ponownie rozpadł się na dwoje, dzieląc się na Czechy ze stolicą w Pradze i i Słowację, ze stolicą w Bratysławie.

Działalność radiowa rozpoczęła się na terenie Czechosłowacji w 1923 roku, kiedy za urządzenie nadawcze posłużył przerobiony telegraf. Nieopodal nadajnika w Kbely w Pradze wzniesiono namiot i 18 maja 1923 roku oficjalnie uruchomiono stację, własność praskiego Zakładu Wyrobu Żarówek ELEKTRA, która nadawała programy na falach długich o zasięgu 1200 m i częstotliwości 250 kHz.

Trzy lata później, w 1925 roku, importowano i zainstalowano nowy nadajnik o mocy 5 kW, jeden z najpotężniejszych nadajników w ówczesnej Europie, transmitujący na odległość 513 m na częstotliwości 585 kHz, o sygnale wywoławczym OKP.

W 1934 roku importowano z Anglii nadajnik krótkofalowy Marconiego o mocy około 30 kW i dokonano jego instalacji w miejscowości Podebrady. Regularne audycje nadawane z tego urządzenia rozpoczęły się 31 sierpnia 1936 roku przy użyciu trzech anten wielokierunkowych zależnie od częstotliwości. Zainstalowano również antenę kierunkową nadającą do Stanów Zjednoczonych.

W roku 1938, po aneksji Czechosłowacji przez Niemcy, programy z nadajnika krótkofalowego w Podebradach dalej transmitowano, a w ciągu następnego roku dodano dwa nowe nadajniki, każdy o mocy 30 kW. Dano im wszystkim jeden wspólny sygnał wywoławczy OLR, z liczbą w sufiksie wskazującą na używane urządzenie i kanał. Niemniej po trzech latach, w 1942 roku, dla nadajników w Podebradach wprowadzono niemieckie sygnały wywoławcze, tak iż miały wspólny sygnał wywoławczy DHE2A. Tego alfanumerycznego oznakowania używano przez cztery lata.

Po II wojnie światowej w 1947 roku w Czechosłowacji na nowo rozpoczęto transmisję z nadajników krótkofalowych. Potem, na przestrzeni dwunastu lat od roku 1950, w Podebradach dokonywano montażu wielu nowych nadajników.

Budowę wielkiej stacji w miejscowości Rymawska Sobota na Słowacji zaczęto w 1956 roku od instalacji dwóch nadajników o mocy 100 kW. Z biegiem czasu montowane były kolejne nadajniki, każdy o mocy 100 kW. Potem, od 1982 roku, całą stację w Rymawskiej Sobocie przebudowano i zainstalowano dwa nadajniki o mocy 250 kW. W kolejnym roku doszły dwa podobne.

W 1983 roku oddano do użytku dodatkową stację w miejscowości Velke Kostolany, także na Słowacji, gdzie ostatecznie zainstalowano w sumie dziesięć nadajników krótkofalowych, każdy o mocy 100 kW, jednak połączone możliwości tej bazy nadajników mogły zwiększyć moc wyjściową dowolnego kanału aż do 250 kW.

1 stycznia 1994 roku ze stacji krótkofalowej w Rymawskiej Sobocie rozpoczęto nadawać próbne audycje Światowego Radia Adwentystycznego (Adventist World Radio, AWR). W ciągu pierwszych paru dni programy składały się głównie z muzyki i ogłoszeń. Tydzień później, 6 stycznia, po trwającej cały dzień serii spotkań w adwentystycznym obiekcie w Bratysławie odbyła się oficjalna inauguracja działalności AWR Słowacja. Część popołudniowego programu, od 14.00 do 14.30, transmitowano na żywo na falach krótkich. Te transmisje były pierwszymi audycjami AWR po czesku.

Podczas programów na żywo siedziałem z radiem z tyłu sali wykładowej, słuchając programu transmitowanego przez 250-kilowatowy nadajnik w Rymawskiej Sobocie. Sygnał był głośny i czysty. W trakcie audycji zadzwoniono z Pragi z informacją, że odbiór sygnału jest dobry w całym kraju docelowym. Dalsze sprawozdania mówiły o dobrej jakości sygnału w Wiedniu i Londynie.

Ciekawostką może być, że nazwa Rymawska Sobota znaczy dosłownie „Rumuńska Sobota”. Gwoli ścisłości stacja położona jest w niewielkiej wsi pod Rymawską Sobotą, jakieś cztery godziny jazdy od Bratysławy, która z kolei leży stosunkowo niedaleko Wiednia.

Krótkofalowa stacja nadająca programy Radia Słowacja składa się z czterech nadajników, każdego o mocy 250 kW. Mają one przypisane numery od 7 do 10, będące rozwinięciem ciągu kolejnych liczb, oznaczających każdy z używanych tu wcześniej 100-kilowatowych nadajników. AWR wykorzystuje obecnie nadajniki nr 9 i nr 10, a Radio Czechy i Radio Słowacja nadajniki o numerach 7 i 8. Prawdopodobnie liczba retransmisji z Radia Czechy i Radia Słowacja zostanie zmniejszona i być może AWR będzie przez to mogło wykorzystywać trzeci nadajnik.

Ogromny półkolisty układ anten składa się z dwunastu anten ścianowych, spośród których wszystkie pozwalają na kierunkowe ustawienie wiązki nadawczej w poziomie, a trzy umożliwiają sterowanie nią w pionie. AWR wykorzystuje siedem anten o różnych porach dnia, transmitując audycje na teren Azji, Afryki i Europy.

Programy nadawane przez stację Rymawska Sobota powstają w studiach znajdujących się w krajach, do których potem się je transmituje. Najpierw audycje zgrywa się w głównym studiu produkcyjnym AWR w Darmstadt w Niemczech, a potem przesyła do Rymawskiej Soboty, skąd idą w eter.

© Adrian Peterson/Association of North American Radio Clubs
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni