header
 

Misja pod obstrzałem

Misja pod obstrzałemHistoria opowiedziana przez Dowella Chowa wiceprezesa Adventist World Radio.
To była pora nocna w Ruziba w Burundi i było bardzo, bardzo ciemno. Gdy stałem przed mikrofonem mrużąc oczy w blasku pojedynczego reflektora, ledwo mogłem zobaczyć rzędy ludzi siedzących przede mną na dużym boisku. Nagle w pobliżu rozległy się strzały i tłum składający się z około tysiąca osób zaczął uciekać w panice krzycząc przy tym.

Tak rozpoczęła się moja pierwsza noc jako mówcy w serii spotkań misyjnych na obrzeżach stolicy Burundi, Bużumbury. Po tych pierwszych strzałach nie słyszeliśmy już ich więcej. "Powiedz ludziom, aby się uspokoili” - powiedziałem do mojego tłumacza. "Poproś ich, aby wrócili na swoje miejsca. Wszystko będzie dobrze" - dodałem. Niechętnie, z ociąganiem uczestnicy spotkania wracali z powrotem do swoich ławek i krzeseł i kontynuowaliśmy spotkanie.

Podczas kolejnej nocy, szef policji wysłał kilku swoich ludzi na teren szkoły, gdzie mieliśmy spotkanie, twierdząc, że jest to konieczne dla naszego bezpieczeństwa. Na szczęście, nie mieliśmy już więcej tego typu groźnych sytuacji. Naszym największym problemem był za to generator, który co 30 sekund przestawał pracować.

Pod względem politycznym, Burundi jest dość stabilnym krajem, ale nadal pojawiają się w różnych miejscach frakcje rebeliantów. Państwo graniczy z Ruandą i Kongo, znajduje się też blisko Ugandy - wszystkie te regiony mają w tej chwili własne problemy.

Spotkaniach ewangelizacyjne były wspólnie koordynowane przez adwentystyczna organizację (znaną jako "Stowarzyszenie Burundi") oraz liderów lokalnej stacji radiowej, która jest partnerem Adventist World Radio.

Społeczność Kościoła adwentystycznego w tym kraju zamieszkanym przez blisko 9 mln ludzi jest bardzo mała. W rzeczywistości, jedynym ordynowanym pastorem jest przewodniczący Stowarzyszenia, który kieruje działalnością Kościoła wraz z grupą nieetatowych pastorów. AWR pomogło Stowarzyszeniu otworzyć stację radiową FM w Bużumburze, która nadaje programy w języku urzędowym Kirundi. Radio Agakiza - co tłumaczy się jako "Radio Zbawienia" - szybko stało się powszechnie znane i bardzo cenione przez lokalnych słuchaczy. Przy czynnym wsparciu AWR, zostało utworzone także produkcyjne studio radiowe z większymi możliwościami technicznymi, które w tej chwili jest prawie ukończone.

Podczas wieczornych spotkań ewangelizacyjnych prezentowałem podstawowe wierzenia Kościoła i niesamowite było to, że co wieczór pojawiały się w naszym specjalnym pudełku pytania od uczestników. Ludzie byli szczerze zainteresowani zagadnieniem soboty, jako Dnia Świętego. Ze względu na długą historię europejskiej dominacji w Burundi, spora część ludzi należy tam do Kościoła katolickiego.

Na koniec naszej serii spotkań, zorganizowaliśmy biblijny chrzest - pierwszy w tym regionie. W sobotni ranek przeszliśmy pieszo kilka kilometrów do jeziora Tanganika, które jest wielkim zbiornikiem wodnym. Brzeg jeziora wypełniony był rybakami i ich łodziami, ale utorowali nam drogę między swoimi sieciami, a następnie otoczyli nas, by przyjrzeć się naszemu obrządkowi chrztu. To było przyjemne doświadczenie, tak więc chwaliłem Boga, iż pojawiła się zawiązka wierzących adwentystów w tym zakątku Afryki.

© Shelley Nolan, Adventist World Radio
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni