header
 

Niezwykłe efekty misji radiowej w Etiopii

Niezwykłe efekty misji radiowej w EtiopiiKiedy producent Adventist World Radio w Etiopii, Gemechis Jafe odebrał telefon, odbył "najlepszą rozmowę telefoniczną w historii połączeń" ze studiem AWR w Addis Abeba.
Rozmówca był przedstawicielem 50 osób mieszkających w dzielnicy o nazwie Ilfataa w Zachodniej Shawwa. Ta grupa wiernych odbiorców, jak wyznał rozmówca słuchała przez wiele lat każdego programu Radia „Glos Nadziei”, a ponadto jej członkowie wiele razy słuchali audycji razem z rodzinami. I tak słuchając "unikalnego" poselstwa, podjęli decyzję o skontaktowaniu się ze studiem AWR i poproszenie o uznanie ich jako adwentystów dnia siódmego. W związku z tym został skierowany do ich miejscowości lokalny ewangelista, który podjął działania w celu zorganizowania dla nich obrządku chrztu.

Historia ta obrazuje wiele innych, podobnych inspirujących wydarzeń odkrywania Boga przez słuchaczy Adventist World Radio w Etiopii.

AWR dociera tam gdzie nikt inny nie dotrze

"W dzisiejszych czasach wiele osób wydaje świadectwo o wielkich rzeczach jakie Bóg czyni poprzez adwentystyczne radio" - mówi Jafe. "Po ostatnich ekscytujących doświadczeniach, które odnowiły moje siły w służbie radiowej, postanowiłem podzielić się tym, czego byłem świadkiem – niesamowitego oddziaływania radia w niektórych najbardziej odległych miejscach kraju. Niezliczona liczba listów i rozmów telefonicznych, które otrzymujemy każdego dnia również świadczą o cudownym dziele radia jakim jest docieranie do tysiąca istnień ludzkich.

"Chciałbym podzielić się z wami szczególnie jednym telefonem, który niedawno otrzymałem. Rozmówcą był okręgowy lider w regionie Ambo, który zwykle kontaktuje się ze mną, by dostarczyć mi raporty w jakim stopniu Adventist World Radio pomaga mu dotrzeć do ludzi na jego terytorium. Ale tym razem zadzwonił, aby podzielić się radosną nowinę. Poinformował mnie, że w miejscowości zwanej Meta Robi znajdują się dwie grupy osób gotowych do przyjęcia chrztu: 11 osób w jednym miejscu i dwie osoby w drugiej lokalizacji. Wyznał z radością, iż większość z nich podjęło taką decyzję dzięki audycjom „Głosu Nadziei”, dlatego też zaprosił mnie do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

"Podekscytowany możliwością bycia świadkiem takiej uroczystości, zabrałem się do organizowania podróży z pełnym energii zapałem. Miałem autobus podjeżdżający dokładnie do punktu, w którym wyznaczone było spotkanie z grupą osób udających się na miejsce chrztu. Podróż przebiegła całkiem spokojnie, choć była niezbyt komfortowa. Po wyjściu z autobusu zostałem poinformowany, że pozostały dystans będziemy musieli odbyć na piechotę. Ponieważ nie miałem pojęcia co tak naprawdę oznaczał ‘pozostały dystans’ ruszyłem do przodu wciąż pełen zapału, który doprowadził mnie aż do tego punktu.

"Nie była to droga asfaltowa, na której można by było wykorzystać jakikolwiek rodzaj nowoczesnych środków transportu. Na tej drodze nikt nie użyłby nawet koni, które w każdym innym przypadku, gdy samochody nie dają rady zwykle są jedynym środkiem transportu. Szliśmy pieszo przez ponad trzy i pół godziny. Schodząc w dół po zboczu, można było zauważyć, że miejsce to, mimo że zamieszkiwali je ludzie nie jest zbyt gościnne, chociaż sceneria była przepiękna. Bez przejezdnej drogi, bez nowoczesnych środków komunikacji, bez jakichkolwiek oznak nowoczesnych udogodnień ... miejsce to było odległe i całkowicie odizolowane.

"Ale pomimo to Pan wykorzystał Adventist World Radio, by słowo nadziei dotarło do ludzi w miejscu tak wyizolowanym, że nikt w żaden inny sposób nie mógłby tutaj dotrzeć”.

"Przyjechaliśmy na miejsce i po bardzo krótkim odpoczynku przystąpiliśmy do ceremonii, która była prowadzona w wynajętym namiocie. O namiot zadbali sami katechumeni, bo w całej okolicy nie było kościoła. W namiocie nie było miejsca, a wszyscy "komfortowo" siedzieli na zielonej trawie. Ludzie byli tak skoncentrowani na słuchaniu Słowa Bożego, że naprawdę można było zauważyć jak bardzo są jego spragnieni.

"Następnego dnia odbyła się niezapomniana ceremonia chrztu. Wszyscy uczestnicy uroczystości schodząc w dół do strumienia śpiewali głośno pieśni, tak że wielu ludzi wyszło z domów i podążyło z ciekawości za orszakiem. Osoby te były zdumione obrządkiem chrztu. Ci, którzy trochę słyszeli o chrześcijaństwie mieli bardzo ograniczoną wiedzę na ten temat, a wśród nich nikt nie słyszał o chrzcie przez zanurzenie, dzięki czemu tym bardziej ich uwaga została przyciągnięta. "

Odkrywanie prawdy poprzez radio

Gdy Jafe porozmawiał z nowo ochrzczonymi członkami Kościoła, dowiedział się, że wielu z nich nie wiedziało nic na temat Boga, dopóki nie usłyszeli o Nim w radiu. Natomiast kilku innych nowych wyznawców uczęszczało wcześniej do innego Kościoła protestanckiego.

Poznał również historię młodego człowieka, który słuchał audycji „Głosu Nadziei” i który otrzymał opracowanie na temat prawdy o sobocie. Po przeczytaniu go, chciał aby jego ojciec również poznał tę prawdę, więc zastanawiał się nad sposobem dotarcia do niego. W końcu włożył opracowanie do Biblii swojego ojca. Gdy ten zapoznał się z tym tekstem jego reakcją było zdenerwowanie i zmieszanie.

Czas mijał, ojciec kontynuował poszukiwania prawdy o sobocie jako biblijnym dniu kultu, aż pewnego dnia usłyszał w programie Adventist World Radio odcinek poświęcony święceniu właśnie tego dnia. Syn wcześniej podjął decyzję o przyjęciu adwentyzmu, ale teraz ojciec poprosił wszystkich członków rodziny o zebranie się i przedyskutowanie nowoodkrytej prawdy.

Po przedstawieniu tematu, ojciec oznajmił, że otrzymał nowe światła, iż prawdziwym dniem świętym jest sobota. Cała rodzina postanowiła przyłączyć się do adwentystów i dzisiaj są oni członkami Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Podsumowując, Jafe wyznaje: "Inna sprawa, która została poruszona podczas moich dyskusji z niektórymi nowymi wyznawcami w tej miejscowości jest taka, że nie ma w pobliżu kościoła, do którego mogliby się udać. Wspomnieli oni, że potrzebują miejsce do spotkań, gdzie mogliby się modlić i że gdyby takie odpowiednie miejsce się znalazło na pewno więcej ludzi dołączyłoby do nich. W chwili, gdy piszę ten tekst, jest już tam ponad 20 osób odbywających nabożeństwa, chociaż kościoła dalej tam nie ma. I jeszcze raz podkreślę, iż z powodu odizolowania tej społeczności nie ma innych sposobów ewangelizacji, która mogłaby dotrzeć do tych ludzi jak tylko poprzez adwentystyczne Radio ‘Głos Nadziei’."

© Adventist World Radio
Tłum. Estera Strama
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni