header
 

AWR podbija serca Masajów

AWR podbija serca MasajówDroga robiła się coraz bardziej wyboista, pył gęstniał, napotykane zwierzęta wyglądały coraz egzotyczniej. Jechaliśmy dżipem do masajskiego sierocińca na granicy Kenii i Tanzanii. Gdy tylko dotarliśmy na miejsce, powitały nas dziesiątki rozpromienionych twarzy i dzieci wyśpiewujące pieśni ku chwale Pana dla uczczenia naszego długo oczekiwanego przyjazdu.

Ku naszemu zaskoczeniu na werandzie sierocińca, na stoliku stał odbiornik Światowego Radia Adwentystycznego (AWR). Jak się dowiedzieliśmy, dzieci codziennie słuchały audycji przygotowywanych dla Masajów przez naszą radiostację. Jakiś czas temu Benjamin Schoun, prezes rozgłośni, pracował nad projektem mającym odmienić życie wielu ludzi, także tej uroczej dziatwy. Dobrze sobie zdawał sprawę, że większość przedstawicieli tego ludu nie ma odbiorników radiowych ani pieniędzy na ich zakup. – To był prawdziwy problem, więc chcieliśmy pomóc – opowiedział.

Dzięki czytelnikom takim jak ty nadeszła pomoc w postaci radioodbiorników solarnych i na korbę, które rozprowadzono po okolicznych wioskach i rodzinach. Wielu Masajów, dysponując radiem, zastało stałymi słuchaczami AWR, a ich liczba stale rośnie. Największą wartość przedstawia dla Masajów bydło. Mężczyznę, który ma krowy, uważa się za bogatego, a im więcej ich ma, tym lepiej. Pozostali członkowie rodziny żyją jedynie po to, aby o nie dbać. Wojownik może mieć kilka żon, a tym samym więcej dzieci, co z kolei oznacza więcej osób do opieki nad rozrastającym się stadem. To jeden z powodów tak dużej liczby wychowanków w domu dziecka, w którym złożyliśmy wizytę: dzieci były po prostu zbyt młode, by pędzić bydło na nowe, bardziej zielone pastwiska, więc pozostawiono je sobie samym, skazując w ten sposób na śmierć. Krowy liczą się bardziej niż życie ludzkie.

AWR ma wśród Masajów rosnące grono słuchaczy, ponieważ podejmuje ważne dla nich zagadnienia. Nasze studia radiowe na całym świecie korzystają z wiedzy lokalnych producentów, urodzonych i wychowanych w swojej kulturze oraz potrafiących dostosować poselstwa do danego regionu. Blok programowy Adventist World Radio składa się na ogół z kilku segmentów. Pierwszy segment audycji dla Masajów porusza kwestie gospodarki hodowlanej, czyli m.in. jak wyhodować zdrowsze, lepsze sztuki bydła.

Tematyka ta przyciąga uwagę Masajów i przy segmentach rodzinnych oraz stricte biblijnych chcą słuchać dalej. Wkrótce pasterze i zatwardziali wojownicy, którzy dotychczas troszczyli się jedynie o krowy, przyjmują Jezusa Chrystusa, a wtedy wszystko się zmienia – dla nich, a zwłaszcza dla ich rodzin.

– Program rozdawania odbiorników radiowych odniósł ogromny sukces wszędzie, gdzie go realizowaliśmy – mówi Schoun. – W Kenii i Tanzanii trafialiśmy na całe wioski, gdzie życie mieszkańców odmieniło się na zawsze. Widzieliśmy też jednak wielką potrzebę dystrybucji kolejnych odbiorników do większej liczby wiosek. Pewna Masajka błagała mnie o radio dla swojej wioski, bo to, które mieli, zabrano do innej, żeby audycji mogli słuchać tamtejsi mieszkańcy, więc teraz nie mają żadnego odbiornika.

Radia, z których korzystamy, są solidne i często używane w niesprzyjającym środowisku. Mają cztery źródła zasilania: generatory na korbę, baterie słoneczne, energię elektryczną i akumulatory. – Masajskie wioski – mówi Schoun – są przeważnie za daleko, żeby dysponować energią elektryczną, a więc kolektory słoneczne i generatory na korbę są doskonałym rozwiązaniem na potrzeby tego terenu. Jestem przekonany, że im więcej odbiorników rozprowadzimy, tym więcej dusz zostanie zdobytych dla Chrystusa.

© Jim Ayer/Adventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

- Czytaj poprzednią informację nt misji Adventist World Radio wśród Masajów
http://glosnadziei.pl/swiat/148-historia-nawroconego-szamana
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni