header
 

Inżynierowie w służbie AWR

inżynier AWRZnaczną część budżetu Światowego Radia Adwentystycznego (AWR) pochłania działalność krótkofalowej radiostacji na wyspie Guam, której programy, emitowane w około czterdziestu językach, trafiają do milionów słuchaczy, nawet w odległej Mongolii i na Bliskim Wschodzie.

Ponieważ każdy większy wydatek za elektryczność podkopuje budżet stacji, radiowi technicy postanowili wynaleźć metodę zminimalizowania tych kosztów.

Pierwszy sposób to zastosowanie kompanderów modulacji amplitudowej i kart przetwarzających dźwięk, które zmniejszają koszty transmisji, dynamicznie kompresując sygnał radiowy przy jednoczesnym zachowaniu jakości dźwięku programów.

Drugi sposób to wykorzystanie zasilacza UPS, niwelującego skoki napięcia w nadajnikach. – Jedną z najważniejszych korzyści zasilacza jest ciągłość sygnału bez nieoczekiwanych przerw w programie – cieszy się główny technik Brook Powers. – Kiedyś jeśli przerwa w dostawie prądu trwała dłużej niż dziewięć sekund, żarzenie lampy stopnia końcowego mocy w nadajniku musiało się z powrotem nagrzewać przez trzy minuty i słuchacze czekali tyle samo na ponowny odbiór sygnału. Ponadto nagłe skoki mocy narażały lampę i żarzenie (najdroższy element nadajnika) na uszkodzenie.

Przez wiele lat szukaliśmy rozwiązania i chwała Bogu możemy teraz rozwikłać jeden z problemów, który nękał nas od końca lat 80, kiedy to uruchomiono stację, stanowiąc przyczynę około 30% przerw w transmisji.

– Chcę złożyć rodzinie Duncanów wyrazy szczerego uznania – mówi Powers – za ogromne przyczynienie się do zaistnienia bezprzerwowych transmisji z Guamu na kontynent azjatycki.

Inna koncepcja wiązała się z nadajnikami stacji. W każdym z 5 nadajników znajduje się 26 rezystorów. W sumie daje to liczbę 130 rezystorów, których żywotność nie przekracza dziesięciu lat. Rezystory trzeba wymienić, ale koszt jednego wynosi obecnie 620 dolarów. Technicy z Guamu wpadli jednak na pomysł wykonania rezystorów o wyższych parametrach, tańszych o dwie trzecie i niewymagających wymiany.

Zrealizowanie pomysłu powierzono Maksowi Woesnerowi, studentowi inżynierii na Walla Walla University. Woesner zbudował wsporniki, na których zamontował rezystory, po czym we wszystkich pięciu nadajnikach wymienił na nie dotychczasowe rezystory chłodzone wodą. Adventist World Radio zaoszczędziło dzięki temu ponad 50.000 dolarów, a nadajniki są mniej zawodne.

– Jestem bardzo wdzięczny Maksowi za tak wielki wkład w działalność naszej stacji na Guamie! – powiedział Powers.

© Adventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni