header
 

Niemiecka telewizja na pierwszej linii wydarzeń

Hope Channel DESiedem lat po rzezi w szkole w Erfurcie kolejny uzbrojony osobnik wpadł w morderczy szał w niemieckim miasteczku Winnenden pod Stuttgartem. Tim Kretschmer, siedemnastoletni napastnik, był absolwentem Albertville-Realschule. Wszedłszy do szkoły w czarnym wojskowym stroju, zaczął strzelać. Zabił dziewięcioro uczniów (w tym osiem dziewcząt), trzy nauczycielki i troje przechodniów. Następnie zbiegł skradzionym samochodem i otoczony przez policję, popełnił samobójstwo.

Od niedawna działająca w Niemczech telewizyjna sekcja Ośrodka Medialnego Stimme der Hoffnung (Głos Nadziei) wyemitowała kilka specjalnych audycji na temat tej tragedii, wykazując się elastycznością co do treści programów i zainteresowania globalnymi wydarzeniami. – Ponieważ do strzelaniny doszło tydzień po naszym pojawieniu się na antenie, był to pierwszy kluczowy sprawdzian dla naszego nowego kanału telewizyjnego – oznajmił Matthias Müller, szef stacji.

Prowadząc talk show, Müller subtelnie poradził sobie z żywymi emocjami i zakłopotaniem znacznej części zgromadzonej w studiu publiczności, a także przedstawił pomocne sugestie związane z tym, jak obchodzić żałobę. Program wyemitowano dwukrotnie tego samego dnia i kilka razy w ciągu trzech następnych dni.

Także adwentystyczne radio w Niemczech podjęło temat urządzonej przez chłopaka masakry. Na antenie o dramacie rozprawiali na żywo nastolatkowie. Masakra w Winnenden była też dyskutowana w wyemitowanej przez stację audycji „Aktualności i komentarze”.

Pastor Klaus van Treeck, zwierzchnik Diecezji Północnej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na terenie Niemiec, powiedział, że odczuwa ulgę, mając świadomość, że poprzez adwentystyczne media można pokazać ludziom „Bożą troskę – choćby poprzez wyrażenie naszego współczucia i samo bycie, zwłaszcza w chwilach, gdy wszyscy czują się strasznie bezsilni”. Pastor van Treeck zastanawiał się również, czy znajdzie się ktoś potrafiący współczuć bliskim młodocianego zabójcy.

– Na wieść o popełnionym przez chłopaka wielokrotnym morderstwie wszyscy doznaliśmy szoku, zamurowało nas – powiedział Gunther Machel, zwierzchnik Diecezji Południowej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Niemczech. – W imieniu naszego Kościoła wyrażamy głębokie współczucie rodzinom ofiar, a także uczniom i nauczycielom Albertville-Realschule w Winnenden. Zdajemy też sobie sprawę, że nie lada wyzwaniem będzie zapewnić prawdziwe wsparcie i pomoc młodzieży, która potrzebuje teraz porady i drogowskazu. – Wszyscy powinniśmy zastanowić się, co tak naprawdę liczy się w życiu, i z odwagą przeciwstawić się niewłaściwym zmianom zachodzącym w dzisiejszym społeczeństwie w imię rozwoju – podkreślił Machel.

Birgit Kiepe-Grigat/ CD EUD
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni