header
 

Ruszył niemiecki Hope Channel TV

Hope Channel SDH– Nowa niemiecka adwentystyczna telewizja Hope Channel obrała sobie za cel wlanie nadziei i odwagi w serca tych, którym tego potrzeba – powiedział pastor Matthias Müller, szef Ośrodka Medialnego Stimme der Hoffnung, mającego siedzibę w Alsbach-Hähnlein w Niemczech. Nowy kanał, za pośrednictwem satelity ASTRA emituje chrześcijańskie programy telewizyjne non-stop siedem dni w tygodniu.

Kiedy niemieccy adwentyści zaczęli nagrywać audycje radiowe w 1948 roku w piwnicy w Berlinie, z pełną świadomością nazwali swoje programy Stimme der Hoffnung (Głos Nadziei). Müller wspomniał, że nazwa się nigdy od tamtej pory nie zmieniła. W owym czasie w zrujnowanym po wojnie kraju rozbudzenie nadziei było szczególnie ważne. Dzisiaj wielu ludzi żyje w strachu przed kolejną globalną katastrofą, może wskutek ostatnich kryzysów ekonomicznych, i wciąż potrzebuje poselstwa tchnącego nadzieją. Stimme der Hoffnung już od pierwszego programu oferuje słuchaczom korespondencyjne kursy biblijne, powstały przy ośrodku Międzynarodowy Instytut Biblijny rozsyła obecnie co roku 20.000 materiałów z lekcjami biblijnymi. – Zainteresowanie kursami biblijnymi wyraźnie pokazuje, że ludzie jednak próbują znaleźć odpowiedzi na pytania egzystencjalne – stwierdził.

W Stanach Zjednoczonych adwentyści w 1950 roku zaczęli nadawać program telewizyjny The Faith for Today (Wiara na obecne czasy). W ich ślady poszedł ośrodek medialny Stimme der Hoffnung, który wyemitował pierwszą audycję telewizyjną na żywo w 1966 roku. Müller zaznaczył, że adwentyści często wyprzedzali swoje czasy. Na przykład od ponad 110 lat odgrywają kluczową rolę w aktywnym promowaniu kampanii antynikotynowych. Rządy niektórych krajów opowiadają się obecnie za większą ochroną dla niepalących. A zatem tematy związane ze zdrowiem stanowią zasadniczą część programów stacji. Adwentyści od 150 lat ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, silnie podkreślając odpowiedzialność człowiek za świat stworzony, wskutek czego takie tematy jak środowisko i kreacjonizm także są poruszane w audycjach Hope Channel. Wreszcie, stwierdził Müller, „Kościół Adwentystów Dnia Siódmego od kiedy tylko powstał w XIX wieku, występuje w obronie wolności religijnej, propagując poszanowanie dla wierzeń i systemów wartości innych ludzi”. Również więc audycje o wolności religijnej nie są obce nowej telewizji.

Stefan Fraunberger, dyrektor techniczny Stimme der Hoffnung, przypomniał nam, że pierwsze programy telewizyjne realizowano w garażu. Kiedy potrzebowano więcej miejsca, w studio przekształcał się przeznaczony do rozbiórki kryty basen przy wiekowej willi. W późniejszym okresie studio przeniesiono na parter magazynu, gdzie ekipa musiała zmagać się latem ze strasznie wysokimi temperaturami, a zimą z mrozem. Dopiero w marcu 2007 roku nowo wzniesiony w Alsbach ośrodek medialny położył kres studiom o charakterze tymczasowym.

Christian Vogel, redaktor naczelny Hope Channel Radio, nadmienił, że Stimme der Hoffnung to najstarsza prywatna radiostacja chrześcijańska w Niemczech. Początkowo nadawała za pośrednictwem Radia Luksemburg. W 1971 roku pierwsze programy na krótkich falach wyemitowano za pośrednictwem Radia Transeuropa z Portugalii, a w 1990 roku – Radia Moskwa. Gdy w roku 2008 Hope Channel Niemcy otrzymało licencję, zaczęła się nowa era. Hope Channel Radio nadaje teraz przez satelitę ASTRA niemieckojęzyczne audycje dwadzieścia cztery godziny na dobę, można je też odbierać w internecie na stronie www.hopechannel.de.

Profesor Wolfgang Thaenert, dyrektor Państwowej Rady Nadzorczej Mediów Prywatnych, w swoim kluczowym przemówieniu wskazał, że on jedynie wydał licencję, teraz już od samego Hope Channel zależy, „czy programy będą wartościowe, czy nie”.

Brad Thorp, prezes Hope Channel International, stwierdził, że ogólnoświatowa sieć telewizyjna Hope Channel zaczęła tak naprawdę funkcjonować w 2003 roku. Jej programy można teraz odbierać na całym ziemskim globie za pośrednictwem dziewięciu kanałów i siedmiu satelitów.

© Holger Teubert/ CD EUD
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni