header
 

Otwarcie Ośrodka Medialnego w Libanie

Al WaadW połowie stycznia bieżącego roku ponad sto osób z różnych krajów świętowało otwarcie Ośrodka Medialnego Al Waad w Bejrucie.
W inauguracyjnym nabożeństwie poświęcającym, które odbyło się w wypełnionym po brzegi domu modlitwy Bliskowschodniego Uniwersytetu Adwentystycznego, mówiono głównie o pozytywnych skutkach, jakie programy nowego ośrodka mogą mieć dla arabskich społeczności na Bliskim Wschodzie i na sąsiednich terenach. Amir Ghali, dyrektor centrum nazwanego Al Waad, co znaczy 'obietnica', podkreślił, że studio będzie „dawać obietnicę nadziei ludziom z rejonu bogato opisanego na kartach Biblii”.

Ghali dysponuje niebagatelnym doświadczeniem w pracy w adwentystycznych mediach, gdyż przez dziesięć lat realizował audycje radiowe dla Adventist World Radio (Światowego Radia Adwentystycznego) na Cyprze. Powołanie do życia ośrodka medialnego było jednak dla niego oraz jego zespołu nie tylko marzeniem, ale i wyzwaniem. Zakładając centrum, korzystali dużo z fachowej wiedzy pastora dra Moroslava Pujica, dyrektora Transeuropejskiego Sekretariatu „Mass Media”. Podczas uroczystości sfinalizowano również plany uruchomienia ewangelizacyjnych oddziałów radiowego i internetowego.

Od 2006 roku ekipa pracuje nad rozbudową studiów telewizyjnych jako sposobie dotarcia do przeszło trzystu milionów ludzi w świecie arabskojęzycznym. Doktor Kjell Aune, zwierzchnik Kościoła Adwentystów na obszar Bliskiego Wschodu, wyjaśnił, że w regionie tym ponad 90% ludności ogląda codziennie telewizję, tylko 30% słucha radia, a zaledwie 2-15% korzysta z Internetu. Anteny satelitarne widać na domach bogaczy, na blokach i na ziemi przy namiotach beduinów. Sporo domów dysponuje wieloma antenami, skierowanymi na różne satelity. Dzięki temu Telewizja Adwentystyczna ma rzadką sposobność przeniknąć do tych środowisk.

W przemówieniu inauguracyjnym pastor dr Bertil Wiklander, przewodniczący Wydziału Transeuropejskiego, wyraził radość, że spełniło się także jego marzenie. Podkreślił również, że jako ogół kościelnej rodziny musimy uznać ważność świata arabskiego dla nas. Przy tym jednak stwierdził, że choć był to duży krok naprzód, przedsięwzięcie będzie przynosiło efekty jedynie przy wsparciu lokalnej kościelnej rodziny zapraszającej w gości, informującej o programach i dzielącej się dobrą nowiną. – Moim zdaniem – skonstatował – marzenie dopiero się rozpoczęło i rozwijać się będzie aż do przyjścia Jezusa.

– To nie jakaś tam sobie kolejna chrześcijańska telewizja – oświadczył podczas uroczystości otwarcia doktor Atune. – Nasz arabski kanał będzie inny, ponieważ mamy wyjątkowe poselstwo. Chcemy dać światu arabskiemu nadzieję oraz zbudować mosty porozumienia i przyjaźni.

Pośród wielu gości specjalnych, w tym przedstawicieli całego świata telewizyjnego Hope Channel, znajdował się także wielebny Salim Sahyouni, głowa Kościoła protestanckiego w Syrii i Libanie. Duchowny mówił o pokoju i zwrócił uwagę, że ten nie może przyjść „po prostu poprzez zawieszenie broni”, lecz „poprzez wieczny pokój w Jezusie Chrystusie”. W słowach o bardzo pozytywnym wydźwięku, skierowanych do kierownictwa Al Waad i Hope Channel, oznajmił, że „Hope Channel przyczyni się do zapanowania wiecznego pokoju w Jezusie Chrystusie, naszym Panu”. – Będę się za was modlić – dodał. Gościem honorowym obchodów był również Naji Dawood z Arabic Christian Channel, nadawanego przez Sat 7.

Po modlitwie poświęcającej, zmówionej przez doktora Wiklandera, oficjalnym przecięciu wstęgi oraz szybkim zwiedzeniu poszczególnych studiów zaproszeni goście zasiedli do stołów w ramach wystawnego przyjęcia w prawdziwie libańskim stylu. Przedstawiciele Hope Channel z Afryki, Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Korei i Australii przyłączyli się do radosnych życzeń miejscowych dygnitarzy, członków Kościoła i przyjaciół o to, aby programy ośrodka Al Waad odniosły w świecie arabskojęzycznym pozytywne skutki. – Pragniemy podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju i wsparcia tych planów, tym, którzy wyłożyli na nie pieniądze, oraz Panu Bogu, który to wszystko umożliwił. Niech Bóg błogosławi Ośrodek Medialny Al Waad, wszystkich jego pracowników, produkcje i efekty jego działalności – usłyszano z ust doktora Aune.

Brad Thorpe, dyrektor Hope Channel Kościoła światowego, rzekł: – W ubiegłym roku zrealizowali bez mała czterysta audycji. Wydział Euroafrykański stworzył przeszło czterysta programów i po połączeniu wysiłków z Wydziałami Transeuropejskim i Euroafrykańskim niewiele nam brakuje do uruchomienia Hope Channel po arabsku. To bardzo radosna okazja. Pastor Amir Ghali, dyrektor ośrodka Al Waad i jego ekipa stworzyli świetny program!

Snując refleksje na temat obchodów, przewodniczący Wiklander podzielił się wrażeniami: – Uroczystość poświęcenia była dobrze przygotowaną, radosną, wiele obiecującą okazją. Modlę się, żeby zapał i radość, które odczuwaliśmy tego wieczoru, trwały i potęgowały się. Niech dzieło idzie pomyślnie naprzód!

Victor Hulbert/Miroslav Pujic/TED News
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni