header
 

Adwentystyczne radio w Birmie

Radio solarAdwentystyczne radio w Birmie realizuje swoją misję poprzez nagrania lekcji biblijnych, Pisma Świętego, książki Droga do Chrystusa, pogadanek o zdrowiu i tym podobnych materiałów emitowanych następnie na tym terenie w trzech językach – Birmy, Chin i Karen. Audycje w wymiarze 365 godzin rocznie są słuchane na specjalnych solarnych odtwarzaczach cyfrowych.

Wynalazek ma pojemność 160 godzin i pozbawiony jest części ruchomych, które mogłyby się popsuć. Nie na całym świecie łatwo o elektryczność, ale dla tego mechanicznego ambasadora dobrej nowiny nie stanowi to problemu, ponieważ baterie ładują się dzięki wbudowanemu panelowi słonecznemu! Całe urządzenie mieści się w dłoni, ale głośniczek ma na tyle duży, że drogocennych słów życia może słuchać w wiosce całkiem spore zbiorowisko ludzi.

W Birmie panują bardzo represyjne rządy wojskowe. Władze kontrolują nie tylko media i Internet, ale i każdy aspekt cennego życia obywateli. Jednak dzięki falom krótkim Światowego Radia Adwentystycznego do Birmy przenika poselstwo nadziei, a przenośne odtwarzacze docierają do co raz większej liczby ludzi zamieszkujących najdalsze zakątki tego kraju.

Niesienie nadziei przez fale eteru nabrało szczególnego znaczenia po tym jak w 2008 roku nad południową częścią Birmy przeszedł cyklon, który spowodował śmierć ponad 130 tys. osób i pozbawił dachu nad głową ok. 1,5 miliona mieszkańców kraju.

Mimo trudnych warunków ustrojowo-egzystencjalnych radiowa misja adwentystyczna rozwija się intensywnie w tym buddyjskim, wydzielonym w 1937 roku z Indii Brytyjskich, kraju.

W Mekong Media Forum, które odbyło się w hotelu Holiday Inn w prowincji Chiang Mai w Tajlandii w dniach 9-12 grudnia 2009 roku, wziął udział pierwszy w dziejach delegat z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W zjeździe uczestniczyli reprezentanci krajów dorzecza Mekongu, tj. Tajlandii, Chin, Laosu, Wietnamu, Kambodży i właśnie Birmy.

Na konferencję wydelegowano Hla Hla Myint, koordynatorkę programu młodzieżowego Światowego Radia Adwentystycznego w Birmie. Spośród wielu dziennikarzy i osób ze świata mediów Hla Hla Myint udało się w służbie w mediach osiągnąć niezwykle profesjonalny poziom. Zaszczyt reprezentowania Birmy na zjeździe przypadł jedynie trzem osobom z birmańskich mediów, w tym przedstawicielce mediów adwentystycznych.

– Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej konferencji, ponieważ jest to moje pierwsze doświadczenie za granicą i mogę tu spotkać kolegów po fachu aż z pięciu krajów z dorzecza Mekongu – wyznała Hla Hla Myint.

Natomiast w dniach 11-12 stycznia 2010 roku w sali konferencyjnej siedziby głównej Kościoła adwentystycznego w Rangun w Birmie radzono nad przyszłością departamentu do spraw public relations i spraw publicznych.

W zjeździe uczestniczyli m.in. kierownicy informacji misyjnej, oddziałowi koordynatorzy public relations, pijarowcy z instytutu wyższych studiów MUAS oraz pracownicy radia „Głos Nadziei” w Birmie.

Mowę powitalną wygłosił Memory Tun, przewodniczący komitetu MYUM do spraw public relations. W przemówieniu stwierdził, że podstawą produkcji medialnej w przyszłości jest promowanie jakości programów i produkcji radiowej. Ponadto Kościół adwentystyczny w Birmie ma poszerzyć działalność medialną o produkcję telewizyjną.

Uczestnicy zgodzili się zrealizować ustalony na spotkaniu roczny plan na rok 2010. Koordynacja pomiędzy produkcją Światowego Radia Adwentystycznego a oddziałem informacji misyjnej ma zostać maksymalnie zwiększona, gdyż wspólny wysiłek dał już w przeszłości dobre rezultaty i wpłynął na ewangelizację w Birmie w 2009 roku.

 

© Adventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni