header
 

Internet w misji Kościoła

Web1Pod koniec października 2009 roku w murach adwentystycznej uczelni Newbold College w Anglii odbyło się kilkudniowe szkolenie osób zajmujących się ewangelizacją przy wykorzystaniu najnowocześniejszych środków komunikowania funkcjonujących w oparciu o Internet. Trzydzieści osób z siedemnastu krajów zapoznawało się z nowym projektem misyjnym o nawie LIFEconnect, który będzie wdrażany sukcesywnie w kościołach krajowych należących do Wydziału Transeuropejskiego. Wzięły w nim udział także dwie osoby z Polski: Jan Kot, redaktor naczelny Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego „Głos Nadziei” oraz Mariusz Czykwin współpracownik tejże instytucji.

Podczas szkolenia dzielono się doświadczeniami z dotychczasowej pracy w sieci, obserwacjami na temat skuteczności oddziaływania poprzez Internet, a także dyskutowano o modelach budowania pomostów między cyberświatem a kościołem rzeczywistym.

Co kraj to obyczaj – można by przytoczyć stare powiedzenie, także w odniesieniu do wykorzystywania Internetu.

Są takie państwa jak np. Holandia gdzie zaledwie 2% społeczeństwa uczęszcza do kościoła, a świat wirtualny coraz trudniej oddzielić od realnego i takie jak Polska, gdzie deklarowana religijność jest wciąż wysoka, a tradycyjne nabożeństwa czy msze stale gromadzą liczne grona wiernych w wymiarze zupełnie rzeczywistym.

Wniosek jest więc jeden, inne zastosowanie i inna intensyfikacja misyjnej pracy alternatywnymi środkami w jednym kraju, a inna w drugim.

Z satysfakcją należy podkreślić, że europejski Kościół Adwentystów Dnia Siódmego podejmuje jednak wysiłki w celu profesjonalnego zagospodarowywania przestrzeni wirtualnej na potrzeby ewangelizacji we wszystkich krajach regionu i zachęcania aby nie stać w miejscu w obszarze tego rodzaju służby.

Każdy miesiąc, każdy rok rozwoju stosowania Internetu na świecie stawia nas w sytuacji, że albo czynimy wysiłki by nadążać za nowoczesnymi e-narzędziami w celu skuteczniejszego przekazu, albo utrwalamy zabytkowy czy wręcz archaiczny niekiedy charakter działania.

Zastosowanie w każdym z krajów projektu LIFEconnect nie tylko będzie wymagało, co oczywiste, wyspecjalizowanego grona webmasterów i redaktorów, ale także licznych współpracowników i wolontariuszy, którzy poprzez codzienną swoją działalność w Internecie będą mogli wspomóc promocję przedsięwzięcia na swoich stronach, portalach, serwisach społecznościowych, a także być rzeczywistymi „rybakami dusz” dla spotkanych w e-sieci ludzi.

Wykorzystajmy skutecznie i z oddaniem serca te być może już ostatnie lata wolności słowa i wyznania w globalnej sieci internetowej, które pozwolą nam na tego typu działalność. Utrwalajmy także te inicjatywy, które już dziś są w naszym zasięgu. Wspomagajmy, mobilizujmy i włączajmy się do tworzenia wirtualno-rzeczywistego ruchu na rzecz głoszenia prawdy adwentowej o powtórnym przyjściu Chrystusa – powiedział jeden z polskich uczestników konferencji.

© Jan Kot/glosnadziei.pl
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni