header
 

Oswajanie internetu na potrzeby Kościoła

E-dary Wyniki badań zaprezentowane na wrześniowej konferencji poświęconej podejściu Kościoła do nowinek elektronicznych pokazały, że chociaż adwentyści dnia siódmego w Stanach Zjednoczonych oswajają się z nimi w wolniejszym tempie aniżeli reszta społeczeństwa, to jednak w sferze ewangelizacji internetowej przecierają nowe szlaki.

Paul Richardson (na zdjeciu obok), dyrektor wykonawczy Ośrodka Kreatywnej Służby przy Kościele adwentystycznym na terenie Ameryki Północnej, podczas przemówienia na konferencji GIEN - Global Internet Evangelism Network („Globalna Sieć Ewangelizacji Internetowej”), przyczyny takiej tendencji upatrywał w wyższej średniej wieku adwentystów.

W Brazylii skoordynowane połączenie w internecie mediów społecznościowych z lekcjami biblijnymi skłania tysiące ludzi do składania próśb o wizyty domowe. Niestety, Kościół nie jest w stanie zaspokoić takich potrzeb nawet w 25%.

– Tutaj, w Ameryce Północnej, możemy się z tego nauczyć, że ludzie szukają kontaktu i są gotowi obdarzyć zaufaniem innych – snuł refleksje Richardson.

Konferencja, zorganizowana w Orlando na Florydzie w dniach 9-11 września 2009 w celu omówienia nowych sposobów realizowania pracy społecznej przy wykorzystaniu technologii internetowych, przyciągnęła 120 adwentystycznych specjalistów od internetu.

– To było inspirujące spotkanie dla uczestników. Zostali przeszkoleni i wyjechali z większą, globalną wizją dzielenia się pomysłami i doświadczeniami – oświadczył Williams Costa Jr., koordynator konferencji, piastujący funkcję zastępcy dyrektora do spraw produkcji medialnej w siedzibie głównej Kościoła adwentystycznego w Silver Spring w stanie Maryland.

– Dużo wody upłynęło, zanim Kościół zaczął wykorzystywać internet do własnych celów – stwierdził Jobson Santos, kierownik ewangelizacji internetowej w adwentystycznym ośrodku medialnym w Brazylii. – Wydział do spraw internetu powstał w naszym ośrodku dopiero po ośmiu latach, ale Kościół wreszcie robi na tym polu postępy. Inwestujemy teraz niezbędny czas i pieniądze.

Na konferencji podkreślono również wpływ NetAdventist i Adventist Church Connect – dwóch adwentystycznych platform internetowych, które pozwalają lokalnym zborom (parafiom) bez większego trudu tworzyć własne witryny internetowe i nimi zarządzać. – Ponieważ ponad 70% ludzi przed decyzją o odwiedzeniu Kościoła penetruje zborową witrynę, kluczowa sprawa to wyraźnie zaznaczyć swoją obecność w sieci – oznajmił Richardson.

Badaniami nad stosunkiem adwentystów do internetu objął 6000 adwentystycznych zborów w USA, z których 52% skupiało nie więcej niż 100 członków.

Okazało się, że własnym kontem poczty elektronicznej dysponuje jedna czwarta zborów adwentystycznych, a z internetu korzysta się niewiele.

Adwentyści w większym niż inni stopniu wykorzystują go do przeprowadzania operacji bankowych, w prawie takim samym do czytania blogów, w mniejszym zaś do grania, czytania wiadomości i robienia zakupów.

– Wielu naszych członków korzysta z mediów społecznościowych, ale to przeważnie młodsze pokolenie – podał Richardson.

– I tu pojawia się kolejne wyzwanie – dodał. – Musimy pomóc starszej generacji otworzyć się na te technologie i pomóc jej stosować je do działalności społecznej. Ludzie w Brazylii mają dzięki technice poczucie więzi.

W kraju tym od czasu stworzenia ośrodka medialnego do przywódców Kościoła spłynęło około 400 000 próśb o modlitwę, a przeszło 40 000 osób ukończyło internetowy kurs biblijny, co Santos przypisuje częściowo poczuciu wspólnoty, które można znaleźć w sieci.

Chociaż konferencja już daje pozytywne rezultaty, pobudzając zainteresowanie adwentystów internetem przez pokazanie im jego użyteczności w pracy środowiskowej, to jednak Santos ma nadzieję, że przedstawione w tym roku badania zachęcą lokalnych przywódców Kościoła do zatrudnienia większej liczby młodych ludzi będących z techniką za pan brat, tak aby pomogli obrócić owo zainteresowanie w czyn.

– Są podekscytowani, mają dobre pomysły i świeże dyplomy w ręku – powiedział. – Wielu już pomaga na zasadzie wolontariatu, ale potrzebujemy silnego ogólnoświatowego zaangażowania, żeby ich sprowadzić do pracy na rzecz Kościoła.

© Ansel Oliver/ANN
Tłum. Paweł Kamiński / adwentysci.waw.pl
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni