header
 

Radiowa misja AWR wśród Masajów

Radiowa misja AWR wśród MasajówŚwiatowe Radio Adwentystyczne (AWR) nie ustaje we wspieraniu finansowo specjalnych akcji rozprowadzania solarnych odtwarzaczy audio z nagraniami w wybranych językach. W ciągu kilku ostatnich lat dostarczyliśmy odtwarzacze do Nepalu, Meksyku, Kamerunu, Demokratycznej Republiki Konga i innych krajów.

Tam, gdzie ludzie nie odbierają sygnału radiowego AWR albo nie stać ich na własne radioodbiorniki ani baterie, odtwarzacze solarne umożliwiają odbiorcom słuchanie głosu nadziei we własnym języku. Pracownicy Kościoła wynajdują rozmaite sposoby wykorzystania odtwarzaczy w taki sposób, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby miejscowej ludności, toteż zawsze ciekawi jesteśmy ich raportów, np. poniższego z Tanzanii.

Chciałbym podziękować AWR za odtwarzacze, które dostaliśmy. Jak wiecie, pracujemy w niezewangelizowanych terenach Tanzanii zamieszkałych przez Masajów. Naszym celem jest zakładanie nowych zborów oraz szkolenie Masajów na przywódców nowych wspólnot wierzących. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku lat rejon Longido może się stać centrum masajskiej misji.

Od zeszłego roku pracujemy w sześciu miejscach. Próbowaliśmy dotrzeć do masajskich mężczyzn i w tym roku Bóg w końcu pobłogosławił nasze starania. Zaprosiliśmy członków starszyzny większości wiosek, aby zjedli z nami posiłek oraz porozmawiali o problemach i sprawach swoich społeczności. Nawiązaliśmy z nimi serdeczne stosunki.

Na zdjęciu widać wodza Ordorko otrzymującego odtwarzacz razem ze wskazówkami, jak się nim posługiwać. W naszej misji skupiliśmy się bardziej na mężczyznach, bo jeśli dotrzemy do nich, dotrzemy tym samym do kobiet i dzieci.

Odtwarzacze solarne rozdaliśmy w takich miejscach, jak: Ordorko, Orendege, Daradżani, Mandarara, Kimokoa, Orbomba, Karao i Mairua.

Na ogół ofiarowywaliśmy odtwarzacze kandydatom do chrztu z uwagi na ograniczone możliwości studiowania Biblii w tych rejonach.

W Daradżani wręczyliśmy odtwarzacze całej grupie ludzi, którzy postanowili przyjąć chrzest.

Prosiłem ich szczególnie o to, aby zostali przywódcami swojego zboru: aby uczyli zbór wszystkiego, co usłyszą w odtwarzaczu. Bóg pragnie, żeby zostali przełożonymi zboru, ale do tej służby potrzebna im większa znajomość Biblii.

Bardzo się ucieszyli z odtwarzaczy, które są dla nich jedynym sposobem kontaktu z Pismem Świętym. Kiedy stamtąd wyjedziemy, nie zostaną im do pomocy żadne książki, nie usłuży im radą żaden pastor. Ale kazania będą im głosić nasze odtwarzacze, które roztoczą nad nimi opiekę.

Zatrudniliśmy też dwóch „świeckich” ewangelistów do pracy na tych terenach. Ich praca polega na odwiedzaniu ludzi, organizowaniu nabożeństw i opiekowaniu się dziećmi. Spisują się znakomicie, ale nie mogą się zatroszczyć każdym z osobna z powodu przeszkód w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, ograniczonych środków finansowych i tym podobnych problemów.

Gdybyśmy mogli otrzymać większe wsparcie od AWR, zrobilibyśmy jeszcze więcej nagrań dobrej jakości, tak aby odtwarzacze wykonały jeszcze lepszą pracę. Myślę też, że Masajów zainteresowałaby książka „Życie Jezusa”, dzięki której mogliby dobrze zapoznać się z życiem i dziełem Jezusa.

© László Szabó (Instytut Misjologii im. Arthura Danniellsa, Adwentystyczna Szkoła Wyższa we Friedensau)
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni