header
 

AWR na linii frontu ideologicznego

AWR walczy na linii frontuWiernie słucham Waszych audycji – czytamy w liście z Chin. – Wasze poselstwo podnosi mnie na duchu, a Biblia oczyszcza moje serce. Życie nabrało sensu, odnalazłam szczęście. Dzięki Waszym usilnym staraniom audycje emanują Bożą miłością. Wasze programy, nadawane na falach krótkich, to błogosławieństwo dla każdego słuchacza. W imieniu rodziny przesyłam Wam najserdeczniejsze pozdrowienia. Niech Bóg obficie błogosławi Wam i Głosowi Nadziei.

Żyjemy z pracy na roli w bardzo oddalonej od miasta części prowincji Jiangxi. Audycje krótkofalowe to dla nas jedyny sposób kontaktu ze światem. Do kościoła mamy daleko, no i nie mogę do niego regularnie chodzić z powodu pracy w gospodarstwie. Dlatego Wasze audycje radiowe to dla nas bardzo ważna rzecz. Bardzo nas cieszy, że codziennie rano możemy słyszeć Boże poselstwo.

List ten podsumowuje powody, dla których AWR (Światowe Radio Adwentystyczne) stale kładzie nacisk na radiofonię krótkofalową w ramach ogólnoświatowej działalności ewangelizacyjnej. Dosłownie setki milionów ludzi na kuli ziemskiej nigdy jeszcze nie słyszało o Jezusie, nigdy nie spotkało żadnego adwentysty, nie może słuchać chrześcijańskich programów w lokalnych środkach przekazu i nie ma dostępu do internetu. Na szczęście programy nadawane na falach krótkich przemierzają tysiące kilometrów, by zagościć w ich krajach, domach i sercach.

Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku Chin, największego pod względem liczby ludzi pola misyjnego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Chrześcijaństwo wyznaje zaledwie 3–4% populacji tego najludniejszego kraju, liczącego sobie aż 1,3 mld mieszkańców. Z myślą o tym wyzwaniu ewangelizacyjnym AWR emituje audycje do Chin, odkąd tylko ruszyła adwentystyczna radiostacja na Guamie, która powstała między innymi właśnie w tym celu. Podobnie jak w przypadku innych języków, programy emitowane do Państwa Środka powstają przy udziale rodowitych Chińczyków, którzy doskonale znają środowisko i sytuację słuchaczy z Chin.

W 2013 r. AWR ukończyło poważną modernizację guamskiej stacji, dzięki czemu audycje mogą skuteczniej docierać nie tylko do Chin, lecz także do innych azjatyckich krajów, jak: Korea Północna, Wietnam, Indie czy Indonezja. Stacja codziennie emituje teraz do Chin audycje o łącznej długości dziesięciu godzin, nie licząc programów w ponad trzydziestu językach, które transmituje na teren innych krajów.

Ponieważ w Chinach obowiązuje tylko jedna strefa czasowa, tak że w jednych rejonach ludzie wstają i jeżdżą do pracy, a w drugich jeszcze śpią, niełatwo ułożyć audycje tak, aby można je było odbierać w całym kraju w najlepszym czasie antenowym. Kraj tej wielkości powinien mieć cztery, pięć stref czasowych. Mimo to dzięki sporej liczbie programów powstających w Hongkongu, na Tajwanie i w innych miejscach AWR może zapełnić codziennie wiele godzin czasu antenowego.

 

Zaspokojenie najważniejszych potrzeb

– Spośród około 400 tys. chińskich adwentystów mniej więcej połowa mieszka na wsi – mówi Daniel Jiao, sekretarz Chińskiej Unii Misyjnej. – Radiofonia krótkofalowa odgrywa dla ludzi z prowincji niezwykle istotną rolę. Radio pełni też bardzo ważną funkcję dla nieadwentystów. Kiedy znajdą już zbór, mają miejsce, gdzie mogą wielbić Boga i zapewne dostać Biblię. Ale do naszego ośrodka multimedialnego w Hongkongu przychodzą listy od ludzi, którzy piszą, że pod wpływem naszych audycji zaczęli świętować sobotę, nie znając żadnego adwentystycznego zboru. Bardzo się cieszą, że za naszym pośrednictwem mogą trafić do lokalnych zborów.

Ponieważ sygnały krótkofalowe potrafią przemierzać spore dystanse, programy mogą być transmitowane z dużych odległości i docierają do miejsc, gdzie lokalne media nie emitują audycji religijnych. Z pewnością dzieje się tak w Chinach, gdzie wszystkie media znajdują się pod kontrolą państwa, a władze mają listy organizacji, którym nie wolno pojawiać się w krajowych mediach.

– Kilka lat temu – opowiada Dowell Chow, prezes AWR – nagle do naszego ośrodka multimedialnego w Hongkongu przestały przychodzić listy od słuchaczy z Chin. Nasi pracownicy musieli założyć nową skrzynkę pocztową, podać do wiadomości na antenie nowy adres i mieć nadzieję, że listy znów zaczną napływać. Choć w dzisiejszych czasach Kościoły w Chinach mają nieco więcej wolności niż kiedyś, to jednak w kraju tym nadal trzeba się liczyć z poważnymi ograniczeniami i kontrolą. Słowem, zarówno chrześcijanie, jak i pozostali obywatele muszą zachować dużą, ale to dużą ostrożność.

 

Napływ słuchaczy internetowych

Pojawienie się transmisji internetowych w postaci podkastów oraz programów w systemie on-demand (na życzenie) pozwoliło ominąć wiele ograniczeń i w ekspresowym tempie zwiększyło liczbę odbiorców AWR. W Chinach dostęp do internetu ma około 40% populacji, tj. 540 mln mieszkańców. Najwięcej, bo aż 1,5 mln Chińczyków (a liczba ta rośnie z dnia na dzień), pobiera podkasty w języku mandaryńskim, ale audycje internetowe i krótkofalowe AWR nadaje też w językach: ujgurskim, kantońskim, minnańskim (tajwańskim) i tybetańskim. Mimo to zarówno AWR, jak i producenci audycji zdają sobie sprawę, że trzeba jeszcze wiele pracy, aby dotrzeć do obywateli Państwa Środka, którzy posługują się jednym z 298 „żywych” języków tego kraju.

– Większość listów otrzymujemy od internautów – wyjaśnia Jiao. – Ludziom łatwiej kontaktować się z nami przez internet, poza tym ludzie z miast rzadko kiedy piszą jeszcze tradycyjne listy. Zaleta słuchania naszych audycji online jest taka, że można sobie wybrać interesujący temat z naszych archiwalnych audycji w internecie i słuchać tego, czego się konkretnie chce. Takie możliwości znacznie zwiększyły wpływa radia.

Elektroniczna korespondencja przychodzi w takich ilościach, że w ośrodku multimedialnym zatrudniono pełnoetatowego „cyberewangelistę”, komunikującego się ze słuchaczami i przeprowadzającego kursy biblijne za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów i wideoczatów. Wielu naszych internetowych słuchaczy to młodzi ludzie z wyższym wykształceniem, do których trudno dotrzeć z poziomu zboru. Ludzie ci mówią w internecie bardzo otwarcie o swoich problemach i nawiązują bliskie kontakty z pracownikami ośrodka.

Te internetowe rozmowy są niesamowitą demonstracją globalnego zasięgu internetu: ostatnio posty napłynęły do nas z ponad sześćdziesięciu krajów. Chińska diaspora jest przeogromna. Jak zauważył jeden z obserwatorów, „chińskie dzielnice są na całym świecie”.

 

Wyzwania i świadectwa

Chyba nie powinno nikogo dziwić, że nowinki techniczne zrodziły nowe wyzwania. Przez pewien czas na przykład witryna internetowa naszego ośrodka multimedialnego była w Chinach zablokowana i słuchacze z tego terenu nie mieli dostępu do naszych audycji online. Wreszcie problem rozwiązano i Głos Nadziei znów słychać 24 godziny na dobę.

Na przesłanie ewangelii odpowiadają pozytywnie przedstawiciele wszystkich grup społecznych, stale pisząc, o tym, jak poznali Pana:

Pracuję jako operator maszyn w dużej firmie motoryzacyjnej w Chinach...

Pracuję w fabryce w Shenzhen...

Mam dwadzieścia lat, studiuję...

Nie ma co do tego żadnej wątpliwości, że AWR walczy na linii frontu. Zachęcamy, abyście przyłączyli się do nas i razem z nami (zwłaszcza podczas naszej dorocznej kolekty, zapoznawali z Chrystusem tych, którzy jeszcze nigdy o nim nie słyszeli.

 

© Shelley Nolan Freesland
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Czytaj także: AWR: Good morning China!
http://www.glosnadziei.pl/news/archive/632-awr-good-morning-china
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni