header
 

„Adwentyści 2” – reżyser o filmie!

MartinJeszcze do niedawna adwentyści praktycznie nie wiedzieli, kim jest Martin Doblmeier (na zdjęciu obok). Choć kręcił filmy już od trzydziestu lat, w tym nagradzane dokumenty, pozostawał nieznany szerszym kręgom wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Wszystko zmieniło się w 2010 r., gdy zrealizował Adwentystów, dokument o niezłomnej wierze, najnowocześniejszej medycynie i dłuższym, zdrowszym życiu.

Adwentystów nie tylko wyświetlano na sesji Generalnej Konferencji w 2010 r. w Atlancie, ale też emitowano w amerykańskiej sieci telewizyjnej PBS, a w 2011 r. nagrodzono Gabriel Award w kategorii najlepszy film religijny. Od tamtej pory reżyser jeździ po całych Stanach Zjednoczonych, goszcząc na pokazach filmu w kościołach, na kampach i na uczelniach.

Film Adwentyści wyjaśnia, dlaczego Kościół, idąc za radami Ellen White, współzałożycielki wspólnoty, przywiązuje tak dużą wagę do zdrowego stylu życia. W filmie widzimy też, jak zasady te przekuwane są w praktykę przez uniwersytecki szpital w Kalifornii, znany na całym świecie z powodu stosowania supernowoczesnych technologii medycznych, ośrodki zdrowia na Florydzie, które starają się patrzeć na zdrowie człowieka holistycznie, oraz wyznawców adwentyzmu w USA, którzy żyją do dziesięciu lat dłużej niż ogół Amerykanów.

Po ukazaniu się Adwentystów wyznawcy pytali Doblmeiera: „Czy nie myślał pan nigdy o zrobieniu filmu na temat działalności naszego Kościoła w skali globu?”. Tak właśnie zrodził się pomysł na film Adwentyści 2.

O ile w Adwentystach przedstawiono adwentystyczne poselstwo zdrowia i jego wpływ na życie ludzi, o tyle w Adwentystach 2 reżyser przygląda się działalności lekarzy misjonarzy w krajach, gdzie opieka zdrowotna na przyzwoitym poziomie nie istnieje lub należy do rzadkości.

Film Adwentyści 2, realizowany w Haiti, Chinach, Peru, Brazylii, Malawi i Dominikanie, ukazuje XXI-wieczną wersję historii, które wielu z nas słyszało w dzieciństwie na szkółce sobotniej. Ale o ile w tamtych historiach lekarze misjonarze i pielęgniarki misjonarki żyli w prymitywnych warunkach, o tyle w tych opieka zdrowotna rozwinięta jest na dużą skalę dzięki postępowi technicznemu we współczesnej medycynie oraz pragnieniu, aby służyć ludzkości, lecząc ją w ślad za Chrystusem.

Czas spędzony z adwentystami i poznanie ich koncepcji zdrowia, zwłaszcza od strony duchowości, wniosły wiele do życia reżysera. – Czułem się świetnie wśród adwentystów – stwierdza. – To było dla mnie duże błogosławieństwo móc wziąć na warsztat historię, która według mnie ma wielką wartość.

© Stephen Chavez/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Dzięki staraniom telewizji Hope Channel Polska film Adwentyści 2 - w polskiej wersji językowej - jest dostępny na płytach DVD w ofercie Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego „Głos Nadziei” oraz w księgarni internetowej wydawnictwa Znaki Czasu.

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni