header
 

Nowy dokumentalny film o adwentystach

Adwentyści 2Amerykańska telewizja publiczna (PBS) od października emituje na terenie całego kraju dokument poświęcony filozofii oraz dziedzictwu prozdrowotnej i humanitarnej działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego na świecie.

Film Adwentyści 2, stanowi kontynuację zrealizowanego w 2010 r. przez niezależnego reżysera Martina Doblmeiera dokumentu Adwentyści, który ukazuje korzenie adwentystycznego poselstwa zdrowia i działalności misyjnej w USA.

W najnowszym dziele Doblmeier zauważa specyficzne dla Kościoła adwentystycznego łączenie opieki medycznej z teologią już od początku istnienia wspólnoty. Adwentyści Dnia Siódmego zrzeszyli się oficjalnie w maju 1863 r., zaledwie dwa tygodnie przed tym, jak Ellen White, współzałożycielka Kościoła, otrzymała prorocze widzenie na temat reformy zdrowia, która fizyczne i duchowe zdrowie umiejscowiła w samym centrum adwentyzmu.

– Nie chodzi oczywiście o to, że Żydzi, prezbiterianie lub katolicy nie mają wspaniałych szpitali albo że nie uważają ciała za świątynię. Adwentyści jednak mają to do siebie, że opieka medyczna od samego początku zajmuje poczesne miejsce w ich historii – wyjaśnia reżyser.

Film podkreśla też zaangażowanie adwentystów w długofalową, zrównoważoną opiekę medyczną w postaci nacisku na profilaktykę i zakładanie wydziałów medycznych w krajach rozwijających się. Doblmeier obrazuje na przykład zaangażowanie adwentystów w edukację związaną z wirusem HIV i AIDS w Malawi, gdzie adwentyści promują zdrowie poprzez fantastyczne prelekcje i wykłady. W Peru z kolei opieka medyczna nie jest w stanie podołać gwałtownemu wzrostowi ludności, ale dzięki Wydziałowi Medycyny Człowieka, który powstał niedawno na adwentystycznej uczelni Universidad Peruana Unión w stolicy kraju, do sprostania temu wyzwaniu przygotowuje się nowe pokolenie lekarzy.

– To nie jest pomoc doraźna – stwierdza Doblmeier. – Adwentyści zakładają wydziały medyczne w krajach rozwijających się, żeby najtęższe umysły zdobywały wykształcenie w ich placówkach, a potem nie emigrowały, tylko pracowały na miejscu. Według mnie przyniesie to długofalowe pozytywne skutki.

Film pokazuje też historię legendarnego szpitala w Chinach, zespół amerykańskich lekarzy wykonujących operacje dla nieobjętych godziwą opieką pacjentów w Dominikanie oraz pracę adwentystycznych lekarzy misjonarzy po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti.

Jak mówi twórca filmu, Haiti chyba bardziej niż jakikolwiek inny kraj ilustruje zarówno „szokującą” potrzebę zrównoważonej opieki medycznej, jak też determinację adwentystycznych wolontariuszy.

– To niewiarygodne zadanie, ale Kościołowi adwentystycznemu od zarania przyświeca nadzieja, która wciąż należy do głównych powodów jego obecności w dzisiejszym świecie – dodaje reżyser. – Uważam, że w krajach, gdzie występują ogromne dysproporcje w dostępie do opieki medycznej, obecność Kościoła adwentystycznego daje poczucie nadziei, a to naprawdę ważne.

Doblmeier poświęca też dużo czasu przedstawieniu dziedzictwa służby medyczno-misyjnej pionierów adwentystycznych. Aby ukazać ich wpływ, udał się z ekipą filmową do Brazylii, gdzie Leo i Jessie Halliwellowie, lekarze misjonarze, przez kilkadziesiąt lat pływali łodzią po Amazonce, niosąc pomoc medyczną odciętym od świata nadrzecznym osadom. Łódź Luzeiro (Niosący światło) pływa po dziś dzień.

– Nieraz opowiadano nam, jak ludzie, słysząc historię Halliwellów, wzruszali się. To dowodzi, że życie i praca tej dwójki ludzi miały sens i znaczenie – mówi reżyser. – Taką moc ma opowieść. Jeśli udało nam się pomóc ocalić te historie od zapomnienia, to ogromnie się cieszę.

© Elizabeth Lechleitner/ANN
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Już wkrótce film dostępny także w Polsce, w ofercie Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego "Głos Nadziei" oraz w księgarni internetowej sklep.znakiczasu.pl
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni