Pierwsza adwentystyczna stacja FM w Indonezji

czwartek, 24 października 2013 12:16 Drukuj

Pierwsza adwentystyczna stacja FM w IndonezjiW Manado w indonezyjskiej prowincji Celebes Północny ruszyła wreszcie pierwsza adwentystyczna stacja FM Światowego Radia Adwentystycznego (AWR), nosząca nazwę: Radio Angkat Nafiri (Trąbcie wokoło).

– W Indonezji niełatwo o koncesję FM – wyjaśnia Jonathan Wagiran, dyrektor AWR na region Azji i Pacyfiku. – W tym przypadku proces jej uzyskania zajął dwa i pół roku. Przez pierwszych sześć miesięcy stacji wolno nadawać tylko dwanaście godzin na dobę, potem będzie mogła emitować programy non stop.

Na tym terenie przeszło dwadzieścia lat temu istniała już adwentystyczna stacja AM, która jednak zamknęła podwoje. Obecni przywódcy adwentystycznej Unii Indonezji Wschodniej bardzo chcieli reaktywować działalność radiową, w związku z czym zaproponowali AWR współpracę: unia nabyła stosowną działkę w górach nieopodal półmilionowego miasta Manado i wybudowała na niej studio, AWR zaś postarało się o maszt, sprzęt, szkolenie i fundusze na koncesję.

Po uroczystości poświęcenia stacji AWR przeprowadziło cykl szkoleń, w których uczestniczyło 37 osób, w tym członków lokalnych zborów adwentystycznych. Trójka z nich: dyrektor stacji, technik i prezenter, pracuje teraz z kilkunastoma wolontariuszami przy produkcji audycji w języku indonezyjskim. (Będzie też emitowanych kilka bloków informacyjnych po angielsku). Wolontariusze pomagają pisać scenariusze i pełnią funkcję spikerów.

– Nasze połączenie się z AWR było Bożym zamiarem – mówi przewodniczący unii Noldy Sakul. – Wyznawcy cieszą się, że mają stację, i przygotowują więcej kazań do wyemitowania w przyszłości. Przez kilka pierwszych miesięcy będziemy realizować lżejsze programy i puszczać dużo muzyki, chociaż pozwolono nam emitować co rano kazanie. Później możemy zmienić audycje i zwiększyć moc stacji. W rejonie tym istnieje 45 rozgłośni, ale państwowe koncesje ma tylko pięć, m.in. nasza.

– Ponieważ w Manado jest już adwentystyczny szpital i szkoła wyższa – stwierdza Wagiran – dzięki nowej stacji radiowej mogą się one nawzajem uzupełniać: radiowcy mogą robić audycje ze specjalistami z tych placówek i w ten sposób stacja stanowi skuteczne narzędzie komunikacji ze społecznością lokalną.

Wielu adwentystycznych przywódców doświadczyło już skuteczności radiofonii na swoim terenie. – Kiedy byłem pastorem na Filipinach, na wiele lat przed pojawieniem się AWR – mówi Alberto Gulfan jr, przewodniczący Wydziału Południowoazjatycko-Pacyficznego – postanowiłem robić trzy razy w tygodniu 15-minutowy program. Dzięki temu w środkowej części Filipin powstały dwa zbory. Od tamtej pory zawsze twierdzę, że radio należy do najznakomitszych narzędzi, jakich Bóg używa do mówienia światu o Jezusie.

© AWR International
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^