Niezwykły film o stworzeniu świata

wtorek, 22 października 2013 12:21 Drukuj

Niezwykły film o stworzeniu świataSetki widzów zasiadło niczym w kinie w luksusowych wiśniowych fotelach. Rozmowy ucichły. Światła przygasły i oczy obecnych zwróciły się w stronę wielkiego ekranu, zainstalowanego specjalnie na tę okazję. Wtem pogrążoną w ciszy salę przeszył świst wiatru, dobiegający z głośników. Na tle huczących dźwięków orkiestry symfonicznej pojawiła się postać Mojżesza, a po nim – chmury przetaczające się przez łańcuch górski.

Choć miejsce seansu przypominało jako żywo salę kinową, projekcja odbyła się de facto w siedzibie głównej światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Trwający 27 minut, profesjonalnie zrealizowany film pt. The Creation: The Earth is a Witness (Stworzenie: Ziemia świadkiem), którego prapremierę zorganizował we wtorek 15 października Komitet Wykonawczy Generalnej Konferencji, będzie związany z jedną z najważniejszych adwentystycznych kampanii w 2014 r., nazwaną projektem „Stworzenie”.

– Ta niewiarygodna akcja przyniesie błogosławieństwo każdemu zborowi na świecie, gdzie tylko da się wyświetlić ten film – oświadczył przewodniczący Ted Wilson 350 delegatom (pastorom i innym przywódcom) zgromadzonym na tegorocznej jesiennej Radzie Kościoła, którym dane było obejrzeć film przedstawiający dzień po dniu historię początków Ziemi. Film, którego jakość może iść w zawody z jakością produkcji kinowych.

– Wierzę – dodał Wilson – że stanie się wspaniałym narzędziem, dzięki któremu tysiące ludzi przyjdzie do stóp krzyża.

Henry Stober, któremu realizacja filmu zajęła cztery lata, może w ten sposób nie tylko dotrzeć do ateistów, lecz także wysłać sygnał do głośnej garstki krytyków w łonie Kościoła, którzy podają w wątpliwość naczelną doktrynę adwentystów o stworzeniu świata w sześć dosłownych dni.

Początkowo Stober przygotowywał film tylko na potrzeby zboru w Norymberdze. Przez rok studiował fotografię w Kanadzie, a następnie postanowił zrealizować film na pięciu kontynentach, aby ukazać miłość i wyjątkową moc stwórczą Boga.

Do tej pory film obejrzało ponad 70 tys. ludzi w dziewięciu krajach.

– Nigdy nie sądziłem, że nabierze wymiaru globalnego – rzekł 46-letni Stober po premierze w siedzibie Generalnej Konferencji.

Film na pokazie zapowiedział dyrektor adwentystycznego Sekretariatu Komunikacji Społecznej i Mediów Williams Costa jr, który mocno wspiera całe przedsięwzięcie.

Cytując Księgę Rodzaju 1,1, Costa rzekł: „Musimy ogłosić światu tę proroczą prawdę”, po czym dodał: „Nie wiem, czemu wielu chrześcijan ma problemy z uwierzeniem, że świat został stworzony w sześć dni”.

Film rozpoczyna się muzyką podłożoną do zrealizowanej na Islandii sceny, w której Mojżesz pokazuje swemu synowi Gerszomowi zwój, ucząc go o stworzeniu świata. Narrator w tym czasie czyta 11 rozdział Listu do Hebrajczyków, wyjaśniając znaczenie wiary.

Następne sceny przedstawiają każdy z sześciu dni stworzenia za pomocą olśniewających zdjęć przyrody, podczas gdy lektor cytuje Rdz 1,1–3.

W pierwszym dniu widzimy ciemność i kipiący przestwór wody oraz przenikające przez chmury jasnożółte i pomarańczowe światła, które przechodzą w oranże i brązy, ukazując stworzenie światłości. W drugim dniu słyszymy odgłos kapiącej wody, a my razem z kamerą wędrujemy przez białe chmury i wznosimy się ponad nie, by ujrzeć błyskawicę: wszystko to ilustruje stworzenie nieba.

Wreszcie nadchodzi dzień trzeci: widzimy ogromny brazylijski wodospad Iguazu oraz zbliżenia żywej zielonej roślinności i barwnych kwiatów, których rozkwit obserwujemy ujęcie po ujęciu.

Dzień czwarty przedstawia gwiazdy, konstelacje i planety, uzmysławiając skalę Układu Słonecznego. W piątym dniu narrator wypowiada słowa: „Niech się zaroją wody od istot żywych”, a przed naszymi oczami ukazuje się życie podmorskie, m.in. rekin i pstrokata ryba, następnie uchatki i egzotyczne ptaki. Szósty dzień odkrywa przed widzem imponujący zbiór dzikich zwierząt i owadów, a wreszcie ręce formujące ziemię w ludzkie ciało.

Na koniec filmu Mojżesz z synem klęczą przed ołtarzem, tymczasem lektor czyta przykazanie o świętowaniu soboty, biblijnego sabatu. Potem ekran wypełnia się zdjęciami wodospadów, obłoków i światła słonecznego wyłaniającego się nad przykrytymi śniegiem górami i pojawia się logo: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.

Film uwydatnia wielopłaszczyznowe podejście do nauczania kreacjonizmu na świecie. Przedsięwzięcie obejmuje jednak nie tylko film, ale też m.in. książkę Beyond Imagination (Poza wyobraźnią), kursy biblijne, broszury, kwartalnik Lekcje Biblijne, program telewizyjny Hope Channel i dziesiątki artykułów z miesięcznika Adventist Review.

Adwentystyczni przywódcy wierzą, że film, dostępny na DVD, spodoba się widzom i skłoni ich do pogłębienia wiadomości na temat silnych związków Kościoła adwentystycznego z innymi biblijnymi naukami.

Wiceprzewodniczący światowego Kościoła Ben Schoun wystosował bezpośredni apel do delegatów obecnych na pokazie, z których większość to wysoko postawieni pracownicy trzynastu światowych wydziałów i przewodniczący unii z całego świata.

– Zachęcamy was – rzekł – wzywamy, żebyście się w to włączyli. Niech projekt „Stworzenie” będzie ważną akcją na waszym terenie.

Film ukaże się także w polskiej wersji językowej staraniem telewizji Hope Channel Polska.

© Edwin Manuel Garcia/ANN
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^