header
 

Ruszyła Telewizja Hope Channel Filipiny!

Ruszyła Telewizja Hope Channel Filipiny!Aby trójkołową rikszę, wyposażoną w duże siedzenie na pasażerów i towary, ciągnąć po ulicach Cagayan de Oro, stolicy Mindanao Północnego, południowej prowincji Filipin, Devir Magaad musi używać siły własnych nóg. Mozolna praca rikszarza przynosi mu dzienny zarobek w wysokości zaledwie około pięciu dolarów.

Choć Magaad nie należy jeszcze do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, adwentowe orędzie i możliwości, jakie daje chrześcijańska telewizja za pośrednictwem kanału Hope Channel Filipiny, tak go zainspirowały, że zadeklarował przeznaczać cotygodniowo na rozwój misji tegoż kanału 50 filipińskich pesos, czyli około 1,16 dolara.

– Przyjechałem złożyć datek – mówi Magaad do kamery filmującej jego wizytę w adwentystycznym biurze. – Tak się cieszę, że mogę wesprzeć Boże dzieło.

Właśnie taki duch, pomnożony przez miliony oddanych tej sprawie ludzi na świecie, powołał do istnienia Hope Channel, adwentystyczną sieć telewizyjną, która składa się dziś z 15 satelitarnych i naziemnych oddziałów, które obejmują kulę ziemską, emitując audycje w kilkunastu językach. Delegaci obecni na tegorocznej jesiennej Radzie Kościoła usłyszeli raport z okazji dziesięciolecia powstania Hope Channel i uczestniczyli w oficjalnym uruchomieniu agendy Hope Channel na Filipinach.

Brad Thorp, prezes Hope Channel, przywołał na pamięć „historię cudów”, które towarzyszyły rozwojowi sieci. W ciągu minionych kilku lat w Niemczech podniesiono poziom emitowanych programów, aby „ukierunkowane światopoglądowo” stacje religijne mogły działać na terenie kraju, choć nie było to możliwe przez ponad sześćdziesiąt lat. Thorp zwrócił uwagę, że Hope Channel Niemcy była pierwszą tego typu stacją, której władze udzieliły koncesji. Podobną koncesję, dodał, wydały władze Bułgarii, w Rosji zaś stosowny wniosek o wydanie koncesji jest obecnie rozpatrywany.

W 2009 r., przypomniał Thorp, największa w Ameryce sieć satelitarna DirecTV dała Hope Channel dostęp do 20,2 mln amerykańskich widzów. Taka szansa kosztuje, bagatela, jakieś 20 mln dolarów, zauważył Thorp, a Hope Channel otrzymała ją za darmo.

Wcześniej Hope Channel założyła agendy m.in. na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, a także w Indiach i Chinach. Obecnie Hope Channel dysponuje 65.000 godzin audycji.

I to audycji, które przynoszą wymierne efekty, dodał, cytując Ertona Köhlera, przewodniczącego adwentystycznego Wydziału Południowoamerykańskiego, który powiedział: „Za sprawą Hope Channel co tydzień w adwentystycznych kościołach pojawiają się tysiące ludzi”.

Ale prawdopodobnie największe emocje u uczestników tegorocznej Rady Kościoła wzbudziła sprawa otwarcia Hope Channel Filipiny. Trzy adwentystyczne unie na Filipinach we współpracy z Wydziałem Południowoazjatycko-Pacyficznym (z siedzibą w Manili) założyły trzy ośrodki multimedialne do produkcji programów. Aby to uczynić, poinformował przewodniczący wydziału Alberto C. Gulfan jr, najpierw trzeba było zapłacić 520 mln filipińskich pesos (ok. 13 mln dolarów) na koszty związane z koncesjami. Na razie władze, dodał Thorp, pozwoliły Hope Channel nadawać w pięciu największych miastach w kraju, w kolejce czeka 36 następnych podobnych wniosków.

W ten oto sposób zrodziła się kampania, która miała nakłonić 100.000 z miliona filipińskich adwentystów do zadeklarowania się, że co sobotę przez następnych pięć lat będą przekazywać na ten cel 20 pesos (ok. 0,46 dolara). Rikszarz Magaad składa datki w ramach właśnie tej akcji.

– Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem ten film wideo – wyznał Thorp – pociekły mi łzy. To się nazywa wizja zaniesienia ewangelii do miast.

 

Thorp przewiduje, że dzięki Hope Channel Filipiny ewangelia „dotrze do dużej liczby ludzi w domach, bo wielu z nich inaczej jej nie usłyszy”.

Ted Wilson, przewodniczący światowego Kościoła adwentystycznego, oświadczył, że „Hope Channel wypełnia częściowo proroctwo o zalaniu świata ewangelią. Chylę czoła przed przywódcami Wydziału Południowoazjatycko-Pacyficznego za to dokonanie”. W modlitwie za nowy kanał Wilson dodał: „Oby dzięki tej stacji do nieba trafiły tysiące ludzi”.

© Mark A. Kellner/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni