header
 

Radiowa misja AWR España

Radiowa misja AWR-EspaniaW ostatnich latach na terenie adwentystycznej Unii Hiszpańskiej powołano pierwszą (wspomagającą ANN Hiszpania) agencję prasową ds. kontaktów z mediami.

Do tej pory w Hiszpanii znajdowało się dziewięć adwentystycznych stacji radiowych, pozbawionych jednolitej struktury. Obecnie jest ich piętnaście, z czego trzynaście należy do Kościoła adwentystycznego, a dwie znajdują się w rękach prywatnych właścicieli. Z powodu przestarzałych hiszpańskich przepisów wciąż trwają procesy związane z legalizacją rozgłośni i regulacją prawną ich statusu. W tej chwili pracujemy nad założeniem Federacji Stowarzyszeń Radiowych, którym chcemy nadać jednakowy charakter prawny.

Z uwagi na nasz rozwój i strategiczne położenie pewni wolontariusze pragnący zachować anonimowość poprosili nas, abyśmy utworzyli kilka rozgłośni emitujących audycje do krajów Maghrebu. W związku z tym przedstawiliśmy Światowemu Radiu Adwentystycznemu (AWR) oraz Unii Bliskiego Wchodu i Afryki Północnej stosowny plan, obejmujący powstanie pięciu stacji radiowych i dwóch placówek misyjnych na terenach Hiszpanii graniczących z Afryką.

W ramach planu powstały już stacja radiowa na Wyspach Kanaryjskich (funkcjonująca od dwóch lat) i stacja na Ceucie (od trzech lat), które obejmują zasięgiem ponad 2000 km wybrzeża krajów Maghrebu, w tym główne miasta. (Ze względów bezpieczeństwa nie możemy ujawnić szczegółów).

W naszym Ośrodku Produkcji Multimedialnych pracuje obecnie tylko dziewięć osób, trzy zajmują się realizacją programów radiowych, plus wolontariusz pomagający w logistyce na tych obszarach. Rozwój zmusił nas do internetowych transmisji na żywo i lokalnych przerw w połączeniach. Otóż w określonych godzinach każda stacja zostaje odłączona od sieci, aby móc emitować lokalne audycje w Hiszpanii i na innych terenach w takich językach, jak: arabski, berberyjski czy angielski, starając się głosić ewangelię każdemu narodowi, plemieniu i językowi w mowie ojczystej.

AWR swego czasu ze względu na Adwentystyczne Pole Transśrodziemnomorskie (gdy takowe jeszcze istniało) realizowało też inne audycje w różnych językach, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. Uznawszy ten model za interesujący, przedstawiło go swoim pracownikom z Ameryki Łacińskiej na kongresie AWR w grudniu 2012 r.

Oczywiście, niełatwo ocenić wyniki pracy na terenie Afryki Północnej, bo ludzie boją się swoich rodaków. Większość nie deklaruje wszem i wobec swojego chrześcijaństwa, ponieważ może być za to prześladowana, aresztowana, a nawet zamordowana. Niektórzy z tamtejszych słuchaczy utrzymują kontakt mailowy z pewną osobą z Europy Środkowej i otrzymują lekcje biblijne. Częścią z nich, której udaje się przekroczyć granice przez Ceutę i Melillę, opiekują się nie baczący na przynależność wyznaniową pracownicy Towarzystwa Biblijnego z obu miast.

Pewien mężczyzna przejechał samochodem trzy kraje, nim zawitał do Senegalu, gdzie znalazł adwentystyczny kościół i poprosił o chrzest. Nikt z rodziny nie wie o jego decyzji, więc modlimy się do Boga, by miał go w swej opiece. Inny człowiek, którego głos można usłyszeć na falach eteru, musiał ratować życie ucieczką, bo ktoś go rozpoznał. Czternastego sierpnia minęło półtora roku, odkąd brutalnie go pobito i pokiereszowano nożem. Od tamtej pory omija ludne miejsca i miasta. Dzięki Bogu może teraz kontynuować pracę przy realizacji programów „z drugiej strony barykady”. Niedawno władze jednego z krajów Maghrebu potępiły publicznie dwie z naszych stacji radiowych, ale dzięki Bogu wszystko dobrze się skończyło, tak że wciąż swobodnie głosimy ewangeliczne poselstwo na falach eteru, które nie zna granic.

W czerwcu 2009 r. dyrektorem hiszpańskiego Ośrodka Produkcji Multimedialnych i Radio Adventista mianowano Pedro Torresa. W styczniu 2010 r. Torres został ponadto tymczasowym dyrektorem Sekretariatu Komunikacji i Mediów Unii Hiszpańskiej oraz wykładowcą w Adwentystycznej Szkole Teologicznej w Sagunto na kierunku Techniki Komunikacji.

W kwietniu 2012 r. na obradach Unii Hiszpańskiej wybrano go dyrektorem Sekretariatu Komunikacji i Mediów, dyrektorem ds. public relations i sekretarzem generalnym hiszpańskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Obrony Wolności Religijnej. Torres zachował wszystkie poprzednie stanowiska poza jednym: pieczę nad Ośrodkiem Produkcji Multimedialnych objął Pablo Sanchez.

– Jesteśmy dumni z naszych hiszpańskich fachowców od mediów! – mówi Corrado Cozzi, dyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów Wydziału Intereuropejskiego. – Ciężko pracujemy nad stworzeniem wielkiej europejskiej sieci komunikacyjnej, żeby dokończyć misję, którą zlecił nam Bóg. Europejscy specjaliści od komunikacji i mediów wzrastają w wierze, mądrości i umiejętności. Dziękujemy za to Bogu i obiecujemy dawać z siebie w misji jeszcze więcej.

*******

Adwentystyczna Unia Hiszpańska liczy 16.349 wyznawców zrzeszonych w 108 zborach.
© Pedro Torres/ CD EUDNews
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Autor tekstu pełni funkcję dyrektora adwentystycznego Biura Komunikacji Społecznej i Spraw Publicznych w Hiszpanii.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni