header
 

Medialna służba dla niewidomych weteranów

Medialna służba dla niewidomych weteranówChristian Record Services for the Blind (CRSB) w ubiegłym tygodniu ruszyło z nowym programem wsparcia dla weteranów, którzy utracili wzrok w trakcie pełnienia służby wojskowej.

InSight4Vets to zasilany energią słoneczną kieszonkowy odtwarzacz audio z nagranymi książkami, które zdaniem kierownictwa CRSB pomogą niewidomym kombatantom przetrwać trudny okres przystosowania się do życia bez zmysłu wzroku.

– Na odtwarzacz wgrano wiele historii mówiących o sukcesie w najgorszych możliwych okolicznościach, o przetrwaniu, o nadziei i o przemianie – mówi Larry Pitcher, prezes CRSB. – To wielki przywilej, że możemy się podzielić tym darem z osobami, które wracają do cywila niewidome.

Jak mówi kierownictwo CRSB, program został zainspirowany najnowszymi danymi, zgodnie z którymi urazy oka plasują się na drugim miejscu wśród najpowszechniejszych obrażeń doznawanych w czasie czynnej służby wojskowej. Według amerykańskiego Departamentu ds. Weteranów, na terenie Stanów Zjednoczonych jest około 160.000 niewidomych kombatantów i milion kombatantów niedowidzących.

– Niestety, często większym problemem niż fizyczny uraz są rany wojenne niewidoczne gołym okiem, tzn. wewnętrzne cierpienie związane z utratą wzroku – dodaje Pitcher. – Odtwarzacz InSight4Vets stworzono po to, żeby pomóc w gojeniu się tych emocjonalnych, społecznych i duchowych ran.

George Haley, niewidomy weteran ze stanu Michigan i zarazem konsultant programu, był zaskoczony, że odtwarzacz zawiera siedem całych książek, m.in. Take the Risk sławnego adwentystycznego neurochirurga Bena Carsona i The Blessing of Adversity Barry'ego Blacka, adwentystycznego kapelana senatu USA.

– Mogę nosić przy sobie w niewielkim odtwarzaczu masę budujących, ciekawych, edukacyjnych, inspirujących materiałów – mówi Haley. Urządzenie, mniejsze niż iPhone i zawierające około stu godzin nagrań, może zasilać energia słoneczna albo (przez kabel USB lub ładowarkę plug-in) energia elektryczna.

– Chociaż jesteśmy ogromnie wdzięczni za odtwarzacz i chociaż bardzo byśmy chcieli, to jednak nie możemy przywrócić wzroku niewidomym weteranom. Ale za sprawą tej „kieszonkowej biblioteczki” możemy się podzielić z nimi zrozumieniem i nadzieją – cieszy się Dick Stenbakken, emerytowany kapelan armii amerykańskiej, którego książkę The Centurion również wgrano na odtwarzacz.

Gary Councell, dyrektor adwentystycznego Sekretariatu Kapelanatu i emerytowany kapelan armii USA, powiedział, że program InSight4Vets to duży krok w stronę wsparcia często pomijanej grupy ludności. – Dzięki tak ważnej usłudze CRSB łata dziurę w zaspokojeniu potrzeb tej niewielkiej, a jednak niezwykle ważnej grupy społecznej – wyraził opinię.

Program InSight4Vets mógł wystartować dzięki wsparciu finansowemu ze strony indywidualnych ofiarodawców, agencji VersaCare i adwentystycznego Sekretariatu Kapelanatu światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Christian Record Services for the Blind, założone przez Kościół adwentystyczny w 1899 r., ma w swojej ofercie publikacje pisane brajlem i dużą czcionką oraz nagrania audio dla potencjalnych 39 mln niewidomych i niedowidzących na terenie Stanów Zjednoczonych. CRSB organizuje też na obszarze całej Ameryki Północnej obozy letnie dla niewidomych dzieci.

Więcej informacji o programie dla niewidomych kombatantów na witrynie internetowej insight4vets.org.

© Rajmund Dąbrowski i Doris Burdick/ANN
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni