header
 

20 lat adwentystycznych mediów w Rumunii

20 lat adwentystycznych mediów w RumuniiGdy w latach 90 po raz pierwszy w byłym komunistycznym kraju powstała rozgłośnia religijna, był to prawdziwy cud, gdyż rumuńskie tradycje religijne i sekularyzm niemal całkowicie uniemożliwiały zaistnienie w tym państwie nowych poglądów lub wierzeń.

 

Po dwudziestu latach obecności w Rumunii adwentystycznych mediów przedstawiciele Sekretariatu Komunikacji i Mediów oraz Radio Vocea Speranţei (Radia „Głos Nadziei”; rum. RVS) spotkali się w sobotę 11 maja w Braszowie. W ramach jubileuszu odbyły się m.in. warsztaty poświęcone zaletom oraz wykorzystaniu mediów i najnowszych zdobyczy techniki do przekazywania chrześcijańskich wartości.

 

– Biblia mówi, że Chrystusowa ewangelia musi być głoszona całemu światu. Tyle że świeccy nie nawykli do słuchania kazań. Dlatego powinniśmy wykorzystywać inne sposoby komunikacji: rozmowę, dialog, wywiady, ilustracje. Moim zdaniem, aby dotrzeć do ludzi, trzeba stosować każdą formę przekazu – powiedział w wywiadzie dla Speranta TV pastor Benjamin Schoun, wiceprzewodniczący światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

 

– Staramy się przekazywać nadzieję. Wielu pogrążonych jest w rozpaczy i nie widzi lepszego jutra. My jednak oczekujemy świetlanej przyszłości, o której mówi nam Biblia – rzekł Matthias Müller, dyrektor niemieckiego Adwentystycznego Ośrodka Multimedialnego „Stimme der Hoffnung” (Głos Nadziei), podkreślając, że „nasz kanał telewizyjny jest skierowany do nieadwentystów. Ludzie w Kościele mogą co weekend, w każdą sobotę, wysłuchać dobrego kazania, wymienić się poglądami i tym samym uzyskać informacje, które zmienią na lepsze ich życie. Ale osoby spoza Kościoła najprawdopodobniej nie mają takich możliwości. Nasze programy adresowane są do tych, którzy nie należą jeszcze do naszej wspólnoty.

 

W 1993 r. wszystko ruszało przy udziale 3-osobowego zespołu, dziś adwentystyczny ośrodek obsługuje około 60 pracowników i 20 pomocników. Na początku RVS emitowało audycje przez 2 godziny dziennie, teraz obejmuje 45 lokalnych stacji nadających przez całą dobę oraz 5 lokalnych stacji o ograniczonym czasie transmisji. Speranta TV obejmuje zasięgiem 80% rumuńskich gospodarstw domowych, ponadto oba kanały są dostępne w internecie i osiągnęły pozycję najważniejszych serwisów społecznościowych odwiedzanych przez Rumunów. Speranta TV to także pierwsza rumuńska telewizja, która nadaje non stop na Facebooku.

 

– Niełatwo przewidzieć, co Bóg dla nas szykuje w działalności ewangelizacyjnej. A widzę, że prowadzi nas w niej wspaniale! Moim zdaniem Adwentystyczny Ośrodek Multimedialny jest jedną z najbardziej błogosławionych instytucji medialnych na świecie – oznajmił Daniel Nae, pierwszy dyrektor RVS.

 

Historia rumuńskich programów sięga jednak czasów jeszcze sprzed rewolucji w 1989 r. W epoce komunizmu adwentyści słuchali audycji radiowych nagrywanych w Niemczech przez pastora Aurela Palasana i dra Emila Radulescu, które na falach krótkich emitował ośrodek Stimme der Hoffnung. – To niesamowite, jak dużo dokonano tu, w Rumunii, jeszcze za komuny – wyznał Benjamin Schoun. – Rumuńscy adwentyści wykazali się wielką odwagą, nie przestając, jak tylko potrafią, posuwać się do przodu pomimo częściowo związanych rąk. A dziś, ciesząc się większą wolnością, mogą robić jeszcze więcej jeszcze wspanialsze rzeczy!

 

Świadectwa osób, które poznały ewangelię słuchając RVS lub oglądając Speranta TV, dowodzą, że medialny przekaz może dotrzeć do każdego domu, nawet tam, gdzie nie uda się dotrzeć misjonarzom. Posługując się najnowszymi osiągnięciami techniki i oddanymi misji zwykłymi ludźmi, Bóg może odmienić ludzkie życie, dając pokój, cel i nadzieję.

 

– Aby wiedzieć, gdzie mamy zacząć i dokąd zmierzamy, musimy lepiej siebie poznać, musimy wiedzieć, kim jesteśmy – powiedział pastor Nelu Burcea, były dyrektor Adwentystycznego Ośrodka Multimedialnego i obecny dyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów Unii Rumuńskiej. – Przekaz informacji musi być dostosowany do dzisiejszych czasów. Nasz największy problem to pragnienie przekazania prawdy za pomocą wiekowej metody. Musimy przekazywać prawdę z zachowaniem poziomu moralności i duchowości, a jednocześnie z wykorzystaniem najnowszych środków przekazu. Przystosowanie komunikacji do najnowszych zdobyczy techniki staje się dla Kościoła koniecznością. Cieszę się z powodu oddziaływania adwentystycznych mediów na terenie Rumunii.

 

– To niesamowite, jak Bóg przez wszystkie te lata prowadził RVS i Speranta TV. Jego plany urzeczywistniają się pomimo naszych niedoskonałości. Nawet mimo wszystkich swoich ograniczeń doceniam wkład osób, które przez te 20 lat poświęcały czas na głoszenie ewangelii. Mam nadzieję, że w najbliższych latach pomogą RSV i Speranta TV zwiększyć skuteczność przekazywania Dobrej Nowiny wszystkim szukającym Boga – oznajmił Valeriu Petrescu, dyrektor Adwentystycznego Ośrodka Multimedialnego.

 

– Adwentystyczny Ośrodek Multimedialny jest niczym latarnia morska świecąca podczas sztormu. W ciemnościach nocy latarnia wskazuje drogę ludziom podróżującym morzem. I taką właśnie funkcję spełnia ten ośrodek multimedialny: stale dostarcza wiadomości, informuje, inspiruje, mobilizuje, przekształca serca oraz daje wszystkim możliwość i przywilej odczuć obecność Ducha Świętego – zakończył Williams Costa jr, dyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów światowego Kościoła adwentystycznego.

 

© CD EUDNews; COM Romania
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni