header
 

Adventist World Radio w Tajlandii

AWR w TajlandiiKiedy Tan, Tajlandka, w dzieciństwie spytała w rodzinnym miasteczku znanego mnicha: „Skąd pochodzimy?”, nie uzyskała odpowiedzi.

 

Dwadzieścia lat później mieszkała w Bangkoku. Była świeżo upieczoną wyznawczynią Kościoła adwentystycznego (chrzest przyjęła zaledwie rok wcześniej) i aż kipiała chęcią podzielenia się z innymi swoją wiarą. Została więc gospodarzem programu w lokalnej adwentystycznej rozgłośni FM.

 

– Na ucho nadepnął mi słoń – mówi – ale jedno na pewno potrafię: przemawiać do starszych i młodszych. Kiedy byłam młoda, nie spodziewałam się, że kiedyś będę pracować w radiu, ale z jakiegoś powodu ćwiczyłam przed lustrem czytanie gazet.

 

W New Life Radio co rano Tan zaczęła prowadzić program na żywo. Jej głos można było usłyszeć w całym Bangkoku: ciągnącym się kilometrami, parnym molochu liczącym 14 mln mieszkańców. Chociaż nie mogła się dowiedzieć, jak dużo ludzi słucha jej audycji ani kim oni są, do swojej nowej roli podchodziła bardzo poważnie.

 

– Każdego ranka przed wejściem na antenę trzeba było spędzić dużo czasu na modlitwie – opowiada. – Każde słowo, które wypowiadaliśmy, musiało wypływać od Ducha Świętego. Rozmowy ze słuchaczami nie były ze mnie, tylko z Boga. Kiedy odczuwałam zniechęcenie, modliłam się, co powiedzieć, żeby zainspirować osoby przy odbiornikach.

 

Jednym ze słuchaczy była kobieta imieniem Pensee. Któregoś razu szukając w radiu czegoś do posłuchania, natknęła się na New Life Radio. Na antenie była akurat Tan. Pensee spodobał się jej „słodki” głos i chrześcijańska muzyka w języku tajskim. Wkrótce zainteresowała się poselstwami, które słyszała, i zapisała na lekcje biblijne Głosu Proroctwa.

 

– Pensee przysyłała wiele wypełnionych lekcji – mówi Tan – aż wreszcie uzyskała dyplom ukończenia kursu. Była bardzo ciekawa, chciała wszystko wiedzieć o Biblii. Z czasem do studiowania lekcji przyłączył się jej mąż, Suwit.

 

Pensee i Suwit przez wiele lat mieli posady rządowe. Ponieważ jednak wynagrodzenie nie było zbyt sowite, Suwit wyjeżdżał do pracy w firmie budowlanej ze swoim bratankiem, architektem. Kiedy Pensee i Suwit trafili na New Life Radio, zażywali już emerytury.

 

Jak większość Tajlandczyków, wychowali się w buddyzmie. Jakieś cztery lata temu zostali świętującymi niedzielę baptystami. Po przestudiowaniu adwentystycznych lekcji biblijnych zaczęli jednak stwierdzać, że wiele rzeczy, których uczono ich w tym Kościele, „nie zgadzało się z naukami Jezusa”. – Mieliśmy być gorący jak Jezus, ale jak chcieliśmy się podzielić nowymi odkryciami biblijnymi, współwyznawcy nie chcieli z nami o tym rozmawiać – opowiadają.

 

Mimo to więzi z baptystycznymi przyjaciółmi były silne, a Tan, coraz lepiej poznając ich oboje, miała na tyle mądrości, aby to zobaczyć.

 

– Najpierw tylko rozmawialiśmy przez telefon… prawie codziennie – wspomina Tan. – Znaliśmy się, ale tylko przez radio i telefon. Potem zaprosili mnie do siebie, a któregoś razu chcieli wziąć do swojego kościoła. Chętnie się tam wybrałam. Kiedy udali się do innej prowincji na misję, pojechałam razem z nimi.

 

Pensee i Suwit nie spotykali się jeszcze z adwentystycznym pastorem, ale spędzali dużo czasu z Tan. – Odwiedzaliśmy się nawzajem i dużo, ale to dużo rozmawialiśmy! – mówi Tan z uśmiechem.

 

Wreszcie Tan zaprosiła ich do odwiedzenia swojego zboru na ważną rocznicę obecności adwentystów w Tajlandii. Mimo to nigdy nie wciskała im doktryn, które poznawali. – Po prostu mówiłam im o sobocie i czekałam, aż sami pojmą te sprawy – wyjaśnia Tan. – Ważne było, żeby ich do niczego nie przymuszać.

 

Kiedy inny prezenter radiowy zachęcał słuchaczy do przyłączenia się do nowo powstałej adwentystycznej grupy, która spotykała się tuż przy rozgłośni, Pensee i Suwit zaczęli uczęszczać na jej nabożeństwa… wciąż chodząc w niedzielę do baptystów. – Byliśmy wtedy rozdarci – wyznaje Suwit. – Przez wiele miesięcy chodziliśmy na nabożeństwa i w niedzielę, i w sobotę. Nie wiedzieliśmy, jak podjąć decyzję. Adwentystyczny pastor powiedział: „Przychodzicie tu już dłuższy czas. Czemu nie przyłączycie się do nas?”. Ale niełatwo było zostawić dotychczasowych współwyznawców.

 

Pensee i Suwit w końcu jednak zdecydowali się wstąpić w szeregi Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Dziś mieszkają na wsi nieopodal Międzynarodowego Uniwersytetu Azjatycko-Pacyficznego w Muak Lek w Tajlandii. Choć całe swoje dorosłe życie spędzili w mieście, poczuli, że Bóg wzywa ich do przeprowadzenia się właśnie tam. Opiekujący się nimi adwentystyczny pastor w Bangkoku nabył już wcześniej ziemię w Muak Lek; Pensee i Suwit zrobili to samo, kupując w krótkim czasie ziemię.

 

– Z początku się baliśmy – opowiada Suwit. – Byliśmy przyzwyczajeni do życia w Bangkoku, a tutaj była dzicz. Mieliśmy jednak pewność, że prowadzi nas Bóg.

 

Z czasem przetrzebili roślinność na działce, postawili ładny dom i posadzili najrozmaitsze drzewka owocowe.

 

A co z ich drogą przyjaciółką Tan? Niewiele wcześniej wyprowadziła się z Bangkoku i straciła z nimi kontakt. Ale okazało się, że wcale nie była tak daleko, bo studiowała na oddalonym o rzut beretem Międzynarodowym Uniwersytecie Azjatycko-Pacyficznym. Troje przyjaciół razem z mężem Tan ogromnie się ucieszyło, że znów mogą być razem.

 

– Pensee i Suwit nie mają własnych dzieci – mówi Tan – więc brali pod swoje skrzydła wielu studentów. Ich dom naprawdę emanował ciepłem i gościnnością. Oboje są bardzo aktywni w miejscowym Kościele, gdzie pełnią funkcję starszych zboru. Cała wspólnota jest bardzo ubłogosławiona ich działalnością misyjną.

 

– Nie zawsze możemy rozmawiać z ludźmi twarzą w twarz i wiedzieć, kto nas słucha – stwierdza Tan, spoglądając wstecz na swoje doświadczenie z New Life Radio. – Ale radio to potężne narzędzie: dociera do ludzi w ich domach, gdzie czują się swobodnie i intymnie. Dużą radość sprawiały mi realizowanie audycji i reakcje odbiorców, którzy pisali: „Wersety biblijne, które pani czytała, naprawdę podniosły mnie na duchu”. Nadal przechowuję listy od ludzi, którzy do mnie pisali. To dla mnie wielka radość.

 

– W Tajlandii żyje 64 mln ludzi – mówi dr Surachet Insom, szkoleniowiec Adventist World Radio na terenie Wydziału Azjatycko-Pacyficznego i koordynator radiowy w Tajlandii i Laosie. – Jak, jeśli nie za pośrednictwem radia, możemy liczyć na dotarcie do nich wszystkich?

 

 

© Shelley Nolan Freesland
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Shelley Nolan Freesland jest dyrektorem ds. public relations AWR.
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni