header
 

Nadajnik FM zagraża bezpieczeństwu państwa?

Nadajnik FM zagraża bezpieczeństwu państwa?W ubiegłym miesiącu Gwinea Równikowa, zachodnioafrykańskie państwo, wydaliła przewodniczącego miejscowej adwentystycznej unii misyjnej z siedzibą w Malabo.

 

Jak podał Pedro Torres, dyrektor ds. public relations adwentystycznej Unii Hiszpańskiej, Manuel García-Cáceres (na zdjęciu obok), międzywydziałowy misjonarz z Hiszpanii, został deportowany 23 maja. Pastor musiał opuścić kraj bez możności pożegnania się z żoną i córką, które już szykują się do wyjazdu z Gwinei Równikowej, aby dołączyć do męża i ojca.

 

García sprawował urząd przewodniczącego Unii Misyjnej Gwinei Równikowej od trzynastu miesięcy. Został zmuszony wyjechać, gdy fałszywie oskarżono go o „działalność zagrażającą bezpieczeństwu narodowemu”. Gwinea Równikowa, składająca się z części lądowej i pięciu zamieszkałych wysp, jest trzecim największym w Afryce Subsaharyjskiej producentem ropy naftowej. Liczba ludności w kraju wynosi około 704.000 ludności, z czego 137.000 (40%) mieszka w Malabo, stolicy kraju leżącej na dużej wyspie u wybrzeży kontynentu.

 

Według Torresa, 21 maja García został wezwany do Ministerstwa Sprawiedliwości i oskarżony o sprowadzenie do kraju „specjalnych urządzeń do łączności satelitarnej”. Miał rzekomo posiadać sprzęt do „przekazywania poza granice kraju »wewnętrznych informacji« na temat Gwinei Równikowej”. Urzędnicy państwowi postawili Garcíi zarzut posiadania urządzeń, których państwowe służby bezpieczeństwa mogły nie wykryć, więc adwentystę uznano za „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

 

Najwyraźniej ktoś „dobrze znający Garcíę” poinformował władze, że legalnie importowany nadajnik FM jest rzekomo nielegalnym „urządzeniem satelitarnym”. Policja, przeszukawszy dom i biuro pastora, znalazła tylko jedno urządzenie elektroniczne, podał Torres.

 

– Jedyny znaleziony przedmiot przypominający ten z opisu „życzliwych” był nadajnikiem radiowym FM, podarowanym przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Villajoyosa w hiszpańskiej prowincji Alicante – poinformował Torres.

 

– Sprzęt FM był prawidłowo zgłoszony do odprawy celnej przy imporcie z Hiszpanii, a podczas przeszukania domu był jeszcze w paczce – dodał. Nie był jeszcze rozpakowany ani używany na terenie kraju.

 

Następnego dnia (22 maja) Garcíę znów wezwano do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie tym razem kazano mu zapłacić grzywnę w wysokości miliona franków CFA (ok. 2000 dolarów amerykańskich). Mimo że to uczynił, tego samego dnia trafił do aresztu.

 

Kolejnego dnia Garcíę odwiedził w więzieniu hiszpański ambasador w Gwinei Równikowej, który poinformował go o konieczności przymusowego opuszczenia kraju. Jeszcze tego wieczora Garcíę przewieziono na lotnisko w Malabo. Gdy tylko samolot wystartował, pastorowi zwrócono paszport.

 

**********

 

Jak czytamy w Adventist Encyclopedia, pierwsi adwentystyczni misjonarze przybyli do Gwinei Równikowej w 1960 r. Pracę, przerwaną z powodu sytuacji politycznej w 1972 r., podjęto na nowo po dwóch latach. Według danych z 2011 r., w kraju jest 19 adwentystycznych zborów (parafii), zrzeszających łącznie prawie 2500 ochrzczonych miejscowych wyznawców.

 

© Mark A. Kellner/Adventist News Network
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni