header
 

Internetowe wideokonferencje

Internetowe wideokonferencjeW lutym br. adwentystyczni przywódcy z Ameryki Środkowej okazali rosnące zaangażowanie w technologię konferencyjną, kontaktując się z siedziby głównej Wydziału Środkowoamerykańskiego z tysiącami starszych zborów w ramach największego w regionie wirtualnego spotkania.

 

 

Celem dwugodzinnej transmisji na żywo przez internet było zacieśnienie współpracy między starszymi zborów a pastorami. Na terenie Wydziału Środkowoamerykańskiego, który obejmuje m.in. Meksyk, Amerykę Centralną, Karaiby i pięć najbardziej wysuniętych na północ krajów Ameryki Południowej, służy obecnie 3000 pastorów i 30.000 starszych zborów.

 

Ponieważ wielu pastorów w tym regionie sprawuje pieczę nad dużą liczbą zborów, znaczącą rolę w posłudze duszpasterskiej odgrywają starsi zborów, odwiedzający wyznawców, przewodzący małym grupom, organizujący działalność misyjną i realizujący szereg innych aspektów codziennej opieki duchowej.

 

– Nic tak naprawdę nie dzieje się bez współpracy pastorów i starszych zboru – mówi Hector Sanchez, wydziałowy sekretarz Stowarzyszenia Kaznodziejów i organizator wideokonferencji. – Starsi zboru to swoisty mózg Kościoła, dlatego chcieliśmy się dziś z nimi bezpośrednio skontaktować przy wykorzystaniu nowoczesnej techniki.

 

Konferencja, która odbyła się po hiszpańsku, angielsku i francusku, dostępna jest pod adresem http://vimeo.com/59447905#at=0. Jak poinformowali organizatorzy, wzięło w niej udział ponad 7000 osób.

 

Kierownictwo w Wydziale Środkowoamerykańskim i na całym świecie w coraz większym stopniu ucieka się do technologii konferencyjnej dla obniżenia kosztów podróży i zwiększenia frekwencji na spotkaniach przywódców Kościoła. Konferencje wirtualne pomagają też jednoczyć 17 mln adwentystów w misji i posłudze duszpasterskiej.

 

W 2011 roku adwentystyczni liderzy zorganizowali w Ameryce Środkowej podobną konferencję, kontaktując się z 3000 pastorów z tego terenu.

 

Przywódcy w Wydziale Środkowoamerykańskim już od kilku lat wykorzystują zalety technologii konferencyjnej. W ubiegłym roku w zorganizowanych przez Sekretariat Informacji przy Wydziale Środkowoamerykańskim weekendowych seminariach szkoleniowych oraz forum internetowym wzięły udział tysiące zborowych piarowców.

 

Williams Costa jr, dyrektor światowego Sekretariatu Informacji, wyraził uznanie dla prób zniwelowania różnic między przywódcami Kościoła a „świeckimi” wyznawcami. Costa już wielokrotnie postulował utworzenie większej liczby komitetów ds. public relations.

 

– Musimy wykorzystywać każdą okazję do spotykania się na wideokonferencjach, konferencjach satelitarnych lub konferencjach przez Skype'a – radzi. – To ważna rzecz dla jedności Kościoła. Kiedy kontaktujemy się regularnie, wymieniając pomysłami i współpracując, umacniamy naszą służbę.

 

Na początku lutego Wydział Środkowoamerykański zorganizował w swojej siedzibie w stolicy Brazylii wykład wideo na żywo i chat na temat kreacjonizmu. W wydarzeniu wzięli udział eksperci z genetyki, geologii i archeologii, którzy przedstawili dowody na rzecz Inteligentnego Projektu, biblijnego potopu oraz wiarygodności Pisma Świętego.

 

Jak podali organizatorzy spotkania, wydarzenie oglądało około 15,5 tys. ludzi, a setki osób wypełniło potem ankietę, będącą swoistą informacją zwrotną na jego temat.

 

– Świetnie, że można było przesłać swoje sugestie – mówi uczestniczka spotkania Margareth Marques z Sao Luis.

 

We wrześniu pod auspicjami Wydziału Północnoamerykańskiego odbędzie się wirtualny Festiwal Laikatu, oferujący, jak zapowiadają organizatorzy, szkolenia i materiały dotyczące działalności misyjnej szeregowych wyznawców.

 

– Festiwal poprawi frekwencję i pozwoli uczestnikom zaoszczędzić pieniądze – uważa Al Johnson, dyrektor Sekretariatu Młodzieży w Wydziale Północnoamerykańskim. – Uczestnictwo za pośrednictwem internetu właściwie nic ich nie kosztuje.

 

Juan Antonio Pinedo, główny starszy meksykańskiego zboru w Chiapas, z zachwytem obserwował krok Kościoła w stronę większej współpracy w sferze działalności misyjnej.

 

– Jestem ogromnie zadowolony, widząc zainteresowanie, z jakim przywódcy Kościoła promują jedność w misji między pastorami, starszymi zborów a szeregowymi wyznawcami – cieszył się Pinedo.

 

Pinedo pracuje jako nauczyciel w szkole publicznej, ale od ponad dziesięciu lat wolny czas przeznacza na odwiedzanie wiernych, przewodzenie działalności ewangelizacyjnej małych grup, udzielanie lekcji biblijnych, kierowanie grupą „świeckich”, służbę w radzie zboru oraz pomoc pastorowi.

 

Zdaniem adwentystycznych przywódców w Ameryce Środkowej, technika może im dopomóc w lepszym kontakcie z Pinedem i tysiącami innych starszych zborów, stanowiących trzon działalności misyjnej w regionie.

 

– To największa wirtualna rada zorganizowana na terenie całego naszego regionu, która pokazuje, że Kościół gotowy jest na większe rzeczy. Jesteśmy coraz bliżej naszych zborów i pogłębiamy wysiłki na rzecz jedności – stwierdza Sanchez, dodając, że w planach są już kolejne konferencje wirtualne.

 

© Libna Stevens, ASN, ANN
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni