header
 

AWR w Kraju Grzmiącego Smoka

AWR w Kraju Grzmiącego SmokaKrólestwo Bhutanu leży we wschodniej partii Himalajów, wciśnięte pomiędzy Chiny a Indie. Znane w miejscowym języku jako Kraj Grzmiącego Smoka, do połowy lat 70 było niedostępne dla turystów, a telewizja zawitała tu dopiero w roku 1999. Dzisiaj Bhutan przyciąga uwagę z powodu ukucia terminu „szczęście narodowe brutto” i posiadania takich cudów jak Tygrysie Gniazdo — przyklejony do skalnego urwiska buddyjski klasztor.

Choć populacja kraju nie przekracza 750.000 mieszkańców, obejmuje aż szesnaście grup etnicznych. Religią państwową o bogatych tradycjach jest buddyzm, a zakazujące konwersji prawo surowo zabrania chrześcijanom sprawować otwarcie kult. W Bhutanie istnieje kilkanaście niewielkich zborów adwentystycznych, wyznawcy jednak muszą spotykać się nieoficjalnie w domach i odosobnionych miejscach. Przywódca adwentystyczny sprawujący pieczę nad bhutańskimi wyznawcami mieszka na terenie innego kraju i aby usługiwać wierzącym, kursuje wte i wewte przez granicę.

— Od dawna chcieliśmy wystartować z realizacją audycji dla Bhutańczyków — mówi Dowell Chow, prezes AWR (Światowego Radia Adwentystycznego). — W kraju panuje, mówiąc oględnie, nieciekawa sytuacja. Aktywiści działają w opłakanych warunkach, pośród przemocy i niepokojów społecznych. Dzielenie się swobodnie Ewangelią na falach eteru to klasyczna ilustracja hasła AWR: „Bez murów i granic”.

Pod długich poszukiwaniach udało się w końcu zebrać potencjalnych producentów. Na dziesięciu producentów i realizatorów wolontariuszy dwóch to rdzenni Bhutańczycy, mówiący w urzędowym języku dzongkha; pozostali są hindu- i nepalskojęzycznymi pracownikami misyjnymi. Część mieszka w samym Bhutanie, inni nieopodal granic kraju.

AWR zadbało o zakup i instalację całego sprzętu potrzebnego do nagrań, a także przeprowadziło szkolenie dla młodych członków zespołu, którego większość stanowią 20- i 30-latkowie. Będą mieć do dyspozycji cały szereg gotowych scenariuszy programów opracowanych przez doświadczonego realizatora z Nepalu, a ich nowicjuszowskie audycje będą emitowane na falach krótkich i za pośrednictwem internetu.

— Ci młodzi ludzie interesują się radiem, bo uważają, że to znakomity sposób duchowego podboju Bhutanu, gdzie nie mogą prowadzić ewangelizacji od środka — wyjaśnia Chow. — Istnieje ogromna potrzeba audycji o życiu rodzinnym, relacjach małżeńskich, wychowaniu dzieci, zdrowiu i wszelkiego rodzaju sprawach społecznych, a także oczywiście dyskusji na temat religijności i pobożności. Jestem niezwykle zbudowany tym przełomem.

Surachet Insom, dyrektor AWR regionu azjatycko-pacyficznego, dodaje: — Bóg kocha Bhutańczyków i troszczy się o nich, mimo że jest ich niewielu i wbrew stawianym przez szatana przeszkodom. Nie zapominajcie, proszę, o modlitwach za nowe bhutańskie studio i o wsparciu finansowym, którego potrzebuje.

© Aventist World Radio
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni