header
 

Dziewięć nowych koncesji dla AWR Ukraina

Dziewięć nowych koncesji dla AWR UkrainaMarina szła do pracy z lekkim sercem, twarz wystawiła ku wiosennemu słońcu. Wreszcie skończyły się długie miesiące srogiej zimy i mogła się napawać radosnymi kolorami pierwszych tegorocznych kwiatów.

Niedaleko miejsca pracy zobaczyła na ziemi coś dziwnego. Gdy podeszła bliżej i dokładniej się przyjrzała, znalezisko okazało się kupką popiołu. Widok zmroził jej krew w żyłach, bo wiedziała, co to znaczy. Pobiegła do domu ile sił w nogach, z jedną myślą: „Umrę”.

Był kwiecień 1986 roku. Marina pracowała w zakładzie nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu. Popiół, który widziała, pojawił się na skutek wybuchu reaktora jądrowego. Dobrze zdawała sobie sprawę ze straszliwego wpływu promieniowania na ludzki organizm. W jednej chwili całe życie wywróciło jej się do góry nogami.

Cudownym zrządzeniem Opatrzności przeżyła i skutki uboczne promieniowania jej nie dotknęły. Przeniosła się do innego miasta, wyszła za mąż i doczekała się dzieci. A mimo to wciąż dręczyło ją poczucie, że stoi nad grobem.

W 1998 roku trafiła na audycję radiową mówiącą o Bogu. Przez cały tydzień razem z dziećmi niecierpliwie czekała na kolejny odcinek programu „Głos Nadziei”.

Po pewnym czasie poprosiła o kurs biblijny, który reklamowano na antenie, i kiedy tylko go ukończyła, przyjęła chrzest. Dziś cieszy się, że razem z rodziną żyją z Bogiem jako wyznawcy Kościoła adwentystycznego. Lęki, które tak długo ją prześladowały, odeszły do przeszłości.

Ponowne duchowe przebudzenie

— Dawniej Ukraińcy rzadko chodzili do kościoła, ale i tak uważali się za wierzących, zwłaszcza wyznawcy Kościoła prawosławnego — mówi Konstantyn Halczyński, nowy dyrektor AWR Ukraina. — Z uwagi na operacje wojskowe na wschodzie kraju ludzie zaczęli się otwierać na sprawy duchowe, a nawet uczęszczać do kościołów protestanckich, coraz aktywniej uczestnicząc w działalności kościelnej i deklarując wolę przyjęcia chrztu. Ludzie interesują się polityką, mimo że są nią rozczarowani. Kwestie, które ich najbardziej pociągają, to bezpieczeństwo i warunki bytowe.

Adwentystyczna misja radiowa na Ukrainie rozwija się bardzo pomyślnie. Pięcioro pełnoetatowych pracowników AWR Ukraina — dyrektor, trójka prezenterów i redaktor — to dobrze zapowiadający się młodzi, aktywni ludzie, którzy wiedzą, czego chcą. Audycje dla programu „Głos Nadziei” realizuje także jeden czy dwoje pracowników telewizyjnego kanału Hope Channel Ukraina.

Do zespołu AWR należy m.in. osiemnastoletni Artur Bondarczuk. — To bardzo utalentowany student — opowiada Halczyński. — Stworzył własny program pt. „Inspiracje”. Otrzymujemy od różnych słuchaczy wiele pozytywnych opinii na temat jego audycji, którym przypadła do gustu.

Główne inwestycje związane z nową stacją

AWR emituje ukraińskie programy od dwudziestu lat, nadając na falach krótkich i za pośrednictwem dwóch większych nadawców: Programu 1 i Programu 2. Działalność ta obejmuje radio kablowe, 68 nadajników ultrakrótkofalowych, 4 nadajniki średniofalowe i 108 stacji FM. W ten sposób programy docierają do 15 mln gospodarstw domowych.

Niemniej adwentystyczni przywódcy na Ukrainie mają jeszcze ambitniejsze plany dzielenia się Ewangelią za pośrednictwem fal eteru. Kiedy w ubiegłym roku władze kraju rozpisały konkurs umożliwiający zwycięzcom otrzymanie trzydziestu nowych koncesji, AWR ufundowało środki na złożenie stosownych wniosków.

— Mieliśmy nadzieję, że Unia Ukraińska dostanie chociaż z jedną koncesję — mówi Dowell Chow, prezes AWR — a tu dostali aż dziewięć! Czegoś takiego zupełnie się nie spodziewali! O koncesję ubiegało się wiele dużych podmiotów, tymczasem Bóg nagrodził starania Kościoła.

 

© Shelley Nolan Freesland

Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni