header
 

Nowa adwentystyczna platforma telewizyjna

Nowa adwentystyczna platforma telewizyjnaMożecie to określić mianem adwentystycznej alternatywy wobec Netflix.

Amerykański przedsiębiorca i informatyk Edward Veve przekopał dla swoich synów tyle najpopularniejszych serwisów streamingowych i VOD jak Netflix, Amazon czy Hulu w poszukiwaniu materiałów wideo, które by licowały ze świętością biblijnego dnia sobotniego, że w końcu sam zakasał rękawy i powołał do życia Morningstar Video.

Oferta tego funkcjonującego od roku serwisu subskrypcyjnego obejmuje dziś setki filmów i programów telewizyjnych, dostępnych w internecie. Twórcy Morningstar Video opracowali też prototyp dekodera kablowego, dzięki któremu filmy i programy z Hope Channel, 3ABN oraz innych kanałów religijnych mogą być strumieniowo przesyłane bezpośrednio do odbiornika telewizyjnego.

Poniżej przedstawiamy wywiad z Edwardem Veve, członkiem zboru adwentystycznego w Landsdale w Pensylwanii, przeprowadzony przez czasopismo „Visitor” adwentystycznej Unii Columbia.

— Jak to jest z tym oglądaniem u ciebie w domu?

— Żeby moje dzieci miały zapewnioną rozrywkę biblijną na wysokim poziomie, chodziłem kiedyś do chrześcijańskiej księgarni i kupowałem płyty DVD, np. „Veggie Tales” czy „Facing the Giants”. Ponieważ niemal bez przerwy toczyłem z moimi czterema synami boje o charakter rozrywki w naszym domu, oglądaliśmy na przemian telewizję kablową i satelitarną. Kilka lat temu obu się jednak pozbyłem.

Zapisaliśmy się z rodziną do Netflix ponad piętnaście lat temu, kiedy zaczynał swoją działalność jako serwis udostępniający odpłatnie płyty DVD. To było obfite, a przy tym niedrogie źródło biblijnej rozrywki. Gdy poszerzył swoją ofertę o technikę streamingu, od razu w to weszliśmy, ale byliśmy zawiedzeni łatwością dostępu grzesznych, bezbożnych treści. Streaming poszedł więc u nas w odstawkę.

— Skąd pomysł na Morningstar Video?

— Nieco ponad pięć lat temu miejscowa księgarnia chrześcijańska zwinęła interes. Doszło do mnie wtedy, że przemysł rozrywkowy przejmują: Amazon, Netflix i Hulu, a brakuje ich chrześcijańskiego odpowiednika. Przekonany, że mogę stworzyć chrześcijańską bibliotekę cyfrową, postanowiłem założyć serwis wideo subskrypcyjny i streamingowy, który by zapewniał adwentystycznym i innym rodzinom chrześcijańskim odpowiednie treści na sobotę czy inny dzień tygodnia.

— Czy przydały się twoje umiejętności informatyczne?

— Jak najbardziej. Siedzę w branży IT prawie od dziewiętnastu lat i wiedziałem, że do ruszenia z witryną internetową wystarczy choćby garaż. Tworzymy czasem bardzo wyszukane oprogramowanie i kupujemy masę najnowocześniejszych osiągnięć techniki stosowanych przez największe koncerny medialne. Wykorzystujemy światowej klasy „dyskretną” infrastrukturę, m.in. serwery i serwisy chmurowe, więc nigdy nie będziemy mieć kłopotów z obsługą naszych własnych serwerów ani ze zwiększeniem ich pojemności.

— Ile czasu zajęło rozkręcenie Morningstar Video?

— Zgromadziłem ponad sto tysięcy dolarów i do tego bardzo zdolnych zapaleńców, którzy przez cztery lata w wolnym czasie, wierząc w to przedsięwzięcie, wykonali pracę wartą przeszło milion dolarów. Jakiś rok temu Morningstar otworzyło podwoje jako subskrypcyjny serwis streamingowy.

— Jakie filmy oferuje wasza witryna?

— Można tam znaleźć tysiące świetnych filmów chrześcijańskich, o których mało kto słyszał. Skupiliśmy się na pozyskiwaniu filmów i programów telewizyjnych od najlepszych niezależnych producentów. Dążymy do poszerzenia oferty o droższe, hollywoodzkie hity kinowe, jak „Pasja” czy „War Room. Siła modlitwy”. Chcemy też dysponować programami popularnych adwentystycznych stacji telewizyjnych typu Amazing Facts, 3ABN i Hope Channel.

— Z jakim odzewem się spotykacie?

— Reakcje są niesamowite. Ludzie przekazują sobie linki do naszej witryny. W ciągu całego ubiegłego roku działo się tak też na fejsie. I chociaż ze względu na ograniczony budżet nie udało się nam jeszcze przeprowadzić większej kampanii reklamowej, nasz fejsbukowy profil ma prawie tysiąc polubień.

— W jaki sposób się promujecie?

— Szykujemy się do wyemitowania trzystu reklam w Parables TV i Uplift TV, chrześcijańskich stacjach, które goszczą w ponad pięćdziesięciu milionach domów. Pewnie do porównywalnej liczby potencjalnych odbiorców dotrzemy dzięki reklamom, które puścimy na kanale COACB. Wykupiliśmy miejsce na reklamę w piśmie „Charisma” (w tym na ich stronie internetowej), które ma kilkaset tysięcy czytelników. Wywiady z nami przeprowadził serwis Examiner.com, rozgłośnia American Family Radio i kilku blogerów.

— Plany na przyszłość?

— Opracowaliśmy podobny do dekodera ROKU prototyp dekodera o nazwie STARLIGHT, który umożliwia chrześcijańskim rodzinom przesył strumieniowy religijnych filmów i programów bezpośrednio do telewizora, dzięki czemu materiałów z naszej strony nie trzeba oglądać na komputerze. To działające na Androidzie urządzenie już teraz obsługuje kilkadziesiąt kanałów — wszelkiej maści kanały religijne i przyjazne rodzinie — a w przyszłości dojdzie znacznie więcej takich chrześcijańskich stacji jak Morningstar Video, Hope Channel, 3ABN, Amazing Facts, Parables i CBN. Oferujemy też kanały sportowe, informacyjne, kulinarne, gry wideo wolne od przemocy. Dekoder może zastąpić kablówkę i zapewnić dziesiątki gier wideo bezpiecznych dla dzieci. Obecnie jesteśmy w trakcie starania się o fundusze potrzebne do wejścia w ten nowy etap rozwoju witryny.

Morningstar Video jest obecnie jedynym adwentystycznym subskrypcyjnym serwisem wideo. Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości staniemy się potężną witryną na miarę XXI wieku, głoszącą dumnie orędzie trzech aniołów. I to oferując nie tylko rozrywkę i informację, ale też sprzęt i oprogramowanie umożliwiające rodzicom znalezienie wolnej od szkodliwych treści, budującej rozrywki dla całej rodziny.


© Kimberly Luste Maran/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Zobacz witrynę platformy Morningstar Video
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni