header
 

Na naukę nigdy nie jest za późno

Na naukę nigdy nie jest za późnoDziesiąta rano. Do biura telewizji Hope Channel wpływa szerokim strumieniem poczta od widzów. Pospinane grubymi gumkami pliki datków, listów, wyciągów bankowych, taka sama co zwykle porcja reklam i ulotek. Carmen od niedawna w każdym takim stosie namierza w pierwszej kolejności prostokątną kopertę opatrzoną znaczkiem z Filadelfii.

Gdy tylko z lawiny korespondencji wyłowi schludną, białą kopertę, na twarzy wykwita szczęśliwy uśmiech poczucia duchowej wspólnoty z nieznajomą starszą panią. Zaraz biegnie do współpracownicy pokazać list z dwoma sfatygowanymi pięciodolarówkami.

— Nigdy jej nie spotkałam — mówi Carmen. — Nie znam nawet jej imienia. Ale ten charakter pisma poznałabym wszędzie. Od października 2014 nasza sympatyczka z Filadelfii co kilka tygodni przysyła do Hope Channel list i nieco grosza.

Na kopercie brak adresu zwrotnego. W pozbawiony podpisu liścik pełen podziękowań i słów zachęty zawiniętych jest 10–30 dolarów w gotówce. Skreślone słowa zawierają informacje dość skąpe, choć jednoznacznie identyfikujące nadawcę.

Ta szczególna, anonimowa ofiarodawczyni od miesięcy wrosła w życie ekipy Hope Channel. Nazywają tam ją Mabel.

— Wyobrażam sobie, że Mabel mieszka w trzypokojowym mieszkanku w kamienicy z garmażerką lub samoobsługowym sklepem na parterze — mówi jeden z pracowników. — Może właśnie w sklepiku na dole kupuje znaczki na listy, które nam przysyła.

— Moim zdaniem — snuje domysły inny pracownik — Mabel ma biurko przy niedużym oknie, w którym wiszą delikatne firaneczki powiewające przy najmniejszym drgnieniu powietrza, własnoręcznie przez nią uszyte kilkadziesiąt lat temu, kiedy miała jeszcze młode, zwinne dłonie. Widok za oknem ma niespecjalny: po drugiej stronie ulicy stoi kolejna kamienica z czerwonej cegły. Ale Mabel nie siedzi przy biurku po to, by popatrzeć za okno. Pisze przy swoim biurku, przelewając na papier całe swoje serce. Daje też o sobie znać jej oszczędność. Kobieta przedziera poziomo kartkę na trzy paski, każdy na jeden skromny liścik. Kreśląc słowa, modli się za tych, którzy odmienili jej życie, za tych, o których się troska, za tych, którzy przechodzą ciężkie chwile. Potem z chudziutkiego stosiku kopert (niektóre są niebieskie, inne żółte, jeszcze inne białe, a wszystkie wyblakłe i nie pierwszej świeżości) wybiera jedną.

— Wiemy, że ogląda naszą telewizję za pośrednictwem platformy DirecTV — stwierdza Carmen, podkreślając, że to akurat nie kwestia wyobraźni, lecz fakt. — To urocze, że każdą kopertę adresuje „Kanał 368”, bo właśnie na nim odbiera u siebie telewizję Hope Channel.

Niewielki datek, który za każdym razem przysyła, może sugerować, że ma dochody o stałej wysokości.

— Ciekawe, czy żeby przysłać nam pieniądze, oszczędza na jedzeniu — zastanawia się pracujący w Hope Channel wolontariusz, razem z innymi pochylony nad najnowszą kopertą z Filadelfii. — Może jest jak wdowa z historii Jezusa, wrzucająca do skarbnicy dwie drobne monety (zob. Mk 12,41-42).

Bez względu na swoją sytuację finansową Mabel, anonimowa ofiarodawczyni, daje z miłości i wdzięczności. I jest przy tym hojna, bo cieszy się, że znalazła Jezusa. W jednym ze swoich liścików napisała: „Oglądam wiele programów (…). Tak wiele się w jesieni życia nauczyłam”.

— Listy i datki tej kobiety pozwoliły mi dostrzec, że Hope Channel pomaga przyprowadzić ludzi — niezależnie od wieku, w jakim są — do Jezusa i Jego Słowa — dzieli się refleksjami Carmen. — Przypomina mi się Psalm 92,14-16: „Zasadzeni w domu Pańskim wyrastają w dziedzińcach Boga naszego. Jeszcze w starości przynoszą owoc, są w pełni sił i świeżości, aby obwieszczać, że Pan jest prawy, że jest opoką moją i nie ma w nim nieprawości” (Biblia warszawska).

Być może Mabel ma rodzinę, z którą, w podnieceniu, dzieli się swoją wiarą. A może jest samotna i Hope Channel nie tylko wniosła w jej życie Jezusa, ale też dotrzymuje jej towarzystwa. Tak czy inaczej wersety Psalmu 92 współgrają z tym, co kiedyś napisała: „Jak to mówią, na naukę nigdy nie jest za późno. Niech Was wszystkich Bóg błogosławi”.

©  Hope Channel
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni