header
 

Adwentystyczne media w Państwie Środka

Adwentystyczne media w Państwie ŚrodkaAdwentystyczna rozgłośnia stanęła przed dylematem.

Gdy na placu Tiananmen w Pekinie odbywały się protesty, radiowcy w Hongkongu zastanawiali się, czy wspomnieć o tym na antenie.

— Presja była duża. Czy powiedzieć ludziom, co się dzieje? — Billy Liu wspomina ze zmarszczonym czołem pamiętny 4 lipca 1989 roku. — Modliliśmy się i w końcu postanowiliśmy: Nie powiemy, będziemy głosić samą Ewangelię. Jezus uczył, że Jego królestwo nie jest z tego świata. Mamy się podporządkować wyższej zwierzchności i nie angażować w sprawy doczesne.

Decyzja zespołu radiowców chińskiego Głosu Nadziei, którego hongkoński ośrodek produkcyjny powstał zaledwie dwa lata wcześniej w siedzibie Chińskiej Unii Misyjnej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, okazała się rozważnym posunięciem. O ile sygnały innych chrześcijańskich mediów zagłuszono, o tyle adwentyści mogli nadawać nieprzerwanie.

Strategia skupienia uwagi na Jezusie i biblijnych zasadach zdrowego życia przyczyniła się do sukcesu ośrodka medialnego Chińskiej Unii Misyjnej, który obecnie składa się z ośrodka radiowego Xi-Wang (chiń. ‘Nadzieja’) i chińskiej Hope TV.

Według Światowego Radia Adwentystycznego (AWR), które nadaje też programy na falach krótkich z położonej na Pacyfiku wyspy Guam, pliki z emitowanymi w języku mandaryńskim (standardowym języku chińskim) audycjami Głosu Nadziei pobiera codziennie w Chinach kontynentalnych aż 8 mln internautów.

— Jesteśmy zachwyceni, że audycje z dobrą nowiną o Jezusie cieszą się takim zainteresowaniem — cieszy się Robert Folkenberg Jr, przewodniczący Chińskiej Unii Misyjnej. — Czy znacie jakieś inne medium, dzięki któremu możemy dzielić się z Jezusem bezpośrednio z mieszkańcami całych Chin, przesyłając audycje bezpośrednio do ich komputerów i komórek, przez co w wolnym czasie mogą sobie słuchać naszych programów? Bóg jest dobry.

Ośrodek medialny zatrudnia jedynie trzech pełnoetatowych pracowników i jedną osobę na niepełnym etacie. Cała czwórka realizuje dziesięć godzin audycji w języku mandaryńskim dziennie, w tym bloki nagrywane przez niektórych chińskich wyznawców.

— Mamy tu naturalną akustykę — dodaje Liu, były producent, pełniący obecnie funkcję dyrektora wykonawczego ośrodka medialnego.

 

Nadzwyczajny zasięg

Wpływ ośrodka zadziwił wyższych administratorów kościelnych. Ella Simmons, wiceprzewodniczący generalny światowego Kościoła adwentystycznego, po ostatniej wizycie określiła funkcjonowanie ośrodka jako „imponujące”.

— Docierają do znacznie większej liczby ludzi, niż się spodziewałam — powiedziała w wywiadzie dla pisma „Adventist Review”. — Na pierwszy rzut oka pomyślałam, że to nic wielkiego. Ale gdy się dowiedziałem o skali ich zasięgu, byłam doprawdy zdumiona.

AWR rozpoczęło emisję z Guamu w 1987 roku jako stacja powstała ze specjalnych datków zebranych na sesji Generalnej Konferencji w 1985 oraz dzięki darczyńcom z całego świata.

— Rozgłośnię założono początkowo z myślą docierania tylko do mieszkańców Chin — mówi Greg Scott, wiceprezes AWR, który w latach 1987-95 pełnił funkcję dyrektora programowego na Guamie.

Obecnie guamskie audycje ewangelizacyjne, nadawane w ponad trzydziestu językach, obejmują zasięgiem nie tylko Chiny, ale i cały kontynent azjatycki. Stacja nadaje 320 godzin programów tygodniowo, co wcale nie wyczerpuje jej możliwości.

Wszystkie programy emitowane na całej kuli ziemskiej przez AWR można od 2010 roku pobrać w postaci podkastów, których obecnie słucha 12 mln subskrybentów w ponad 100 językach.

Programy chińskiej Hope TV, która rozpoczęła transmisje za pośrednictwem satelity w 2011, teoretycznie mogą dotrzeć do 300 mln Chińczyków. Uzupełnienie audycji telewizyjnych stanową nagrane w siedzibie Hope Channel w USA materiały, do których hongkońscy realizatorzy podkładają wersję dźwiękową w języku mandaryńskim.

Choć w porównaniu z największym adwentystycznym ośrodkiem medialnym, gdzie pracuje trzysta osób, hongkoński ośrodek nie przedstawia się okazale, to jednak liczba jego potencjalnych słuchaczy jest przeogromna.

Większość chińskich radiosłuchaczy to chrześcijanie nieadwentyści. Według danych rządu chińskiego, chrześcijaństwo wyznaje około 60 mln tego kraju liczącego 1,4 mld mieszkańców.

— Mamy jeszcze mnóstwo do zrobienia — powiedział Liu w wywiadzie udzielonym w swoim niedużym biurze.

 

Wierzę w skuteczność mediów

Stwierdził też, że media to najlepszy sposób dotarcia do Chińczyków w rejonie świata, gdzie nie tak łatwo jest zaprosić ludzi na nabożeństwo do kościoła ani posłać misjonarzy.

— Naprawdę wierzę w skuteczność mediów — dodał. — To jedyny sposób zawitania z Ewangelią pod strzechy.

Ograniczeniom nadal podlegają miejsca produkcji i emisji programów, wobec czego wielu chińskich nadawców nadaje audycje z innych terenów. Najważniejszą sprawą dla Liu jest teraz utrzymanie na wysokim poziomie dotychczasowych standardów, tak aby ośrodek był konkurencyjny i mógł się ubiegać o oficjalny kanał telewizyjny, jeśli tylko pewnego dnia pojawi się taka możliwość.

— Skoro Bóg utorował drogę mediom w Chinach, to jak sądzisz, czy jako adwentyści możemy konkurować z innymi nadawcami? — pyta. — Staramy się teraz na to przygotować.

Kluczowym elementem przygotowania jest skoncentrowanie się na Jezusie, tak jak to uczyniono w ‘89.

Jakieś dwa miesiące po owej pamiętnej decyzji do ośrodka trafił list od osoby z Chin wdzięcznej za to, że rozgłośnia nie przestała nadawać. „Modliliśmy się za radio i za Was — pisał słuchacz — bo potrzebujemy Was i Waszego przesłania”.

— To po prostu cud — powiedział Liu. — Bóg stale chroni nasze skromne studio i to, co robimy.

©Andrew McChesney/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni