header
 

Bilans 20 lat telewizji Hope Channel

20 lat telewizji Hope ChannelDo kwietnia tego roku stanowisko prezesa adwentystycznej telewizji Hope Channel piastował Brad Thorp, który kierował Hope Channel od jej powstania w latach 90, gdy funkcjonowała jako doraźny kanał satelitarny NET, a z czasem rozrosła się do rozmiarów sieci telewizyjnej o zasięgu globalnym.

Na marcowym spotkaniu światowych przywódców Kościoła, jeszcze przed nominacją Dereka Morrisa na stanowisko nowego prezesa, Thorp oświadczył, że przez minione 22 lata dawał z siebie wszystko i chciałby, aby jego następca poprowadził Hope Channel o krok dalej.

Telewizję Hope Channel przyrównał do czwartego dziecka, mówiąc, że wychował ją i podobnie jak to się już stało w przypadku jego trzech dorosłych synów, gotów jest wypuścić ją spod swoich skrzydeł.

— Ponieważ byliśmy z Hope Channel od początku i uczestniczyliśmy we wszystkich etapach jej rozwoju, traktujemy ją jak jedno z naszych dzieci — wyznał magazynowi „Adventist Review”.

Kandus, żona Brada i zarazem wiceprezes ds. rozwoju programowego, dodała: — Hope Channel nigdy nie była własnością Thorpów, ale mieliśmy święty przywilej dbania o nią, o jej rozwój, i Bóg obficie to błogosławił. Byliśmy świadkami wielu cudów i odpowiedzi na modlitwy. Taka służba to wielki przywilej.

 

Podziękowania od przywódców

Ted Wilson, przewodniczący światowego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, oznajmił, że zaangażowanie ze strony Brada i Kandus Thorpów w przekształcenie „idei skromnego, doraźnego kanału satelitarnego w wielką, nadającą non stop międzynarodową sieć świadczy o wytężonej pracy, determinacji, kreatywności i całkowitej ufności w Bożą moc cudownego torowania drogi orędziu trzech aniołów na całym świecie”.

— Dziękujemy Bogu za błogosławieństwa, których udzielił przez talenty i poświęcenie Brada i Kandus Thorpów — mówił Wilson. — Największym osiągnięciem, za które cała chwała należy się Bogu, są efekty ewangelizacji za pośrednictwem Hope Channel. Oto właśnie pasja Brada: widzieć nawracających się ludzi. Wiem, że Bóg nie przestanie błogosławić jego działań misyjnych, w miarę jak przybliża się dzień powrotu Pana.

Odczucia Wilsona podzielił Guillermo Biaggi, prezes zarządu Hope Channel i wiceprzewodniczący generalny światowego Kościoła adwentystycznego: — Wysławiamy Boga i jesteśmy wdzięczni Bradowi Thorpowi i jego żonie Kandus za to, że pozwolili Duchowi Świętemu tak sobą pokierować, że Hope Channel stała się globalną siecią telewizyjną Kościoła Adwentystów. Chcemy „Dotrzeć do świata” z przesłaniem nadziei, pokoju i miłości, a Hope Channel ze swoimi 43 kanałami pomaga milionom poznać to wspaniałe orędzie biblijne.

„Dotrzeć do świata” (Reach the World) to nazwa adwentystycznej strategii na lata 2015-2020.

Thorp wyraził gotowość pomocy we wdrażaniu niektórych przedsięwzięć w ramach strategii „Dotrzeć do świata”. Kandus Thorp piastuje obecnie w Hope Channel stanowisko dyrektora ds. rozwoju międzynarodowego.

 

NET 95 — na dobry początek

Thorp, Kanadyjczyk z urodzenia pochodzący z prowincji Kolumbia Brytyjska, zaczął przygodę z religijnymi programami w 1993 roku, kiedy to światowi przywódcy Kościoła zwrócili się do niego z prośbą o zajęcie się koordynacją ewangelizacji satelitarnej Net 95, która z czasem wprowadziła adwentystyczne wykłady ewangelizacyjne w epokę cyfrową. Wcześniej przez dziewięć lat pełnił funkcję wicesekretarza i dyrektora Instytutu Mobilnej Ewangelizacji adwentystycznego Wydziału Euro-Afrykańskiego z siedzibą w Szwajcarii.

Niezwykle popularna ewangelizacja NET 95 polegała na transmisji (w 1995 roku) prelekcji ewangelisty Marka Finleya z Chattanooga w stanie Tennessee. Wykłady oglądano w zborach na terenie całych Stanów Zjednoczonych i za granicą.

— Bóg bardzo pobłogosławił to przedsięwzięcie — wspomina Thorp. — Koordynowałem wtedy akcję na terenie Wydziału Euro-Afrykańskiego. Ewangelizacja NET 95, w której uczestniczyło ponad sześćset zborów, przyniosła żniwo w postaci wielu tysięcy chrztów.

W następnym roku wygłaszane również przez Finleya wykłady NET 96 transmitowano z Forest Lake Academy koło Orlando na Florydzie. W Ameryce Północnej prelekcje oglądano w 1500 zborów, w pozostałej części świata w 2000 zborów. Cykl spotkań tłumaczono na 14 języków.

Ówczesny przewodniczący Kościoła adwentystycznego Robert Folkenberg Sr., zachęcony sukcesem obu akcji, skwapliwie rozszerzył zasięg programu NET na cały Kościół. W 1997 Thorpa wybrano na asystenta Folkenberga do spraw Adwentystycznej Sieci Globalnej Komunikacji, bezpośredniego poprzednika dzisiejszej telewizji Hope Channel.

Następny cykl wykładów — NET 98, w którym wykłady Dwighta Nelsona, pastora Andrews University, transmitowano z Berrien Springs w stanie Michigan — uczynił na Thorpie ogromne wrażenie.

— To najbardziej zbliżone do Dnia Pięćdziesiątnicy wydarzenie, jakiego byłem świadkiem — powiedział, nawiązując do opisanego w Dz 2,1-3 wylania Ducha Świętego. — Coś niesamowitego! W ewangelizacji NET 98 czterdziestu tłumaczy jednocześnie przekładało Dwighta Nelsona, którego prelekcje transmitowano na całą kulę ziemską. Obecność Ducha Świętego w tym przedsięwzięciu była niewiarygodna.

Ewangelizacja NET 2010 zaowocowała ponad 2 mln chrztów na świecie.

Kościół adwentystyczny zrzesza obecnie prawie 19 mln wyznawców.

Po licznych udanych akcjach NET tysiące zborów było już wyposażonych w okazjonalnie tylko używany sprzęt satelitarny, więc zaczęto się domagać stałych transmisji.

 

Rusza Hope Channel

Kościół Adwentystów wybrał nazwę „Hope Channel” (ang. ‘kanał nadziei’) w 2002 roku. W następnym roku z emisją, w pełnym wymiarze godzin, wystartowały dwa pierwsze adwentystyczne kanały: jeden w Brazylii dla widzów z Ameryki Południowej, drugi dla reszty świata. Hope Channel dysponuje dziś 43 kanałami nadającymi przez całą dobę w 41 językach, m.in. hiszpańskim, portugalskim, niemieckim, rumuńskim, chińskim, rosyjskim, polskim, ukraińskim, tamilskim, hindi, arabskim, perskim i telugu. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem sześciu kolejnych kanałów.

— Powołanie do życia nowych telewizji wymaga nabycia przez Kościół wielu praw własności, jak również wsparcia w tworzeniu tych kanałów — wyjaśnił Brad Thorp.

Pochwalił „ogromne” wsparcie ze strony przewodniczących Kościoła — Folkenberga, jego następcy Jana Paulsena i Teda Wilsona — wiceprzewodniczących Kościoła, którzy stali na czele zarządu Hope Channel, oraz skarbników, którzy dopomogli zdobyć środki na wynagrodzenie zasadnicze i koszty operacyjne.

Na szczególną pochwałę zasługują jednak sponsorzy kanału, gdyż 95% programów powstaje właśnie dzięki nim.

— Bez hojności dziesiątków tysięcy darczyńców z całego świata Hope Channel nie rozwijałaby się ani nie istniała — podkreśla.

Globalna sieć Hope Channel dysponuje niemal setką ośrodków medialnych, gdzie powstają lokalne audycje, i przeszło tysiącem pracowników na pełnym etacie.

Thorp, zachwycając się poświęceniem wielu pracowników, podał przykład członków pewnej ekipy Hope Channel, którzy zmieniając się, spali w reżyserce, co pół godziny budzili się, żeby zmienić taśmę, a potem pracowali jeszcze przez cały dzień. I tak całymi miesiącami.

— Wyraźnie zaobserwowałem niewiarygodne działanie Ducha Świętego, który natchnął tylu ludzi do współpracy przy tworzeniu i emisji programów — mówi. — Praca zespołowa wygląda fantastycznie. Jesteśmy zachwyceni, widząc, jak Kościół zapewnia tym ludziom większe pole działania, sprzęt, możliwości i wsparcie, potrzebne w ewangelizacji telewizyjnej.

 

Nieprzepuszczenie żadnej okazji

Finley, prezes zarządu Hope Channel w latach 2005-2010, a następnie wiceprezes zarządu, określił Thorpa jako przywódcę cechującego się „wiarą, oddaniem, gotowością do poświęceń i wizją”.

— Brad odegrał znaczącą rolę w dostrzeżeniu możliwości nadania ewangelizacji NET zasięgu globalnego — stwierdził. — Pozyskiwanie dla Chrystusa zagubionych owiec to jego wielka pasja. Zawsze sobie ceniłem, ile serca wkładał w zdobywanie dusz dla królestwa Bożego.

Finley dodał, że Thorp nie przepuścił żadnej okazji nadania sieci wymiaru międzynarodowego. Brad i Kandus nieraz mu komunikowali, że jeśli adwentystyczne orędzie ma dotrzeć do 1,2 mld Hindusów, Hope Channel musi mieć swój indyjski kanał.

— Zastanawiałem się — wspomina Finley, który rozmawiał z Thorpami na temat Indii podczas prowadzenia spotkań ewangelizacyjnych w Madrasie w latach 2000-2010 — jak Hope Channel miałaby funkcjonować w Indiach, kraju, gdzie mówi się tyloma językami. Ale dziś jest to już rzeczywistość, która w dużej mierze zaistniała dzięki zaangażowaniu Brada i Kandus.

Telewizja Hope Channel India, której siedziba mieści się w Madrasie, ruszyła w roku 2011.

Choć wyzwania stojące przed Hope Channel zależą częściowo od nowego prezesa, Dereka Morrisa, to jednak Thorp wyraził radość, że za jego własnej kadencji telewizyjna misja Kościoła, nieograniczona już do programów oglądanych w zborach, trafiła pod strzechy.

— Te emitowane przez całą dobę audycje omijają pośredników kontrolujących przepływ informacji, dzięki czemu widzowie mogą bezpośrednio poznać i zrozumieć nasze przesłanie i styl życia — mówi. — Z czasem widzowie nabierają zaufania do naszego orędzia, na które nierzadko odpowiadają przyjęciem chrztu.

© Andrew McChesney/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni