header
 

Radiowym "maluchem" przez Japonię

Maluchem przez JaponięKilka tygodni temu wpadł do mnie z wizytą  Masaru Kawagoe, emerytowany pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. (Mieszkam w Imabari, południowojapońskim porcie liczącym około 170 tysięcy mieszkańców).

Najpierw zdziwiłem się, że ten 71-latek przejechał cały kraj w lilipucim autku, realizując nagrania dla japońskiego oddziału Światowego Radia Adwentystycznego (Adventist World Radio – AWR). Potem z zaskoczeniem odkryłem, że samochodzik służył mu za gabinet, studio, jadalnię, a nawet sypialnię.

Pastor Kawagoe wyruszył 29 czerwca 2015 roku ze swojego domu w Tokio na trwającą czterdzieści sześć dni wyprawę. Zaczął od północnej części kraju. Z wyspy Honsiu przedostał się promem na Hokkaido i kontynuował wojaż, aż dotarł do najdalej wysuniętego na północ miejsca w Japonii: przylądka Sōya. Tam podjął podróż powrotną na południe.

Po drodze zaglądał w sobotę do miejscowych zborów adwentystycznych. Zanim wstąpił do mnie, kazał gościnnie w Sapporo, Aomori, Akita i Kioto. Wreszcie przeprawił się na wyspy Honsiu i Kiusiu, wygłosił kazanie w Yaizu i w połowie sierpnia wrócił do stolicy.

Byłym zdumiony, kiedy się dowiedziałem, że jego autko dało radę przejechać całą Japonię. Wydawało się na to za małe.

Gdy zajrzałem do środka, okazało się, że kaznodzieja starannie je przerobił, dostosowując do swoich potrzeb. Cały potrzebny sprzęt do nagrywania upchał w pudle na siedzeniu obok kierowcy. Na tylnym siedzeniu z jednej strony stał stoliczek, którego używał do czytania Słowa Bożego, realizacji nagrań i jedzenia; z drugiej strony upakował niedużą leżankę.

Oznaczało to zatem, że nie musiał się stołować w restauracjach ani nocować w hotelach. Podjął wyprawę nieodpłatnie, jako wolontariusz, dlatego starał się jak najwięcej zaoszczędzić.

Miał ściśle opracowany harmonogram dnia. Na odpoczynek i posiłki zatrzymywał się na parkingach. Podczas postojów prał ubrania, po czym rozwieszał je w samochodzie. Sporządzał też codziennie artykuły o swoich odkryciach i doświadczeniach, a także zapisywał przeprowadzone wywiady z pastorami i innymi osobami. Spisane materiały odczytywał potem do przenośnego mikrofonu, wszystko nagrywając. Wreszcie, zdjęcia i pliki z nagraniami przesyłał drogą internetową do AWR Japonia.

Wydawało mi się to wszystko nie lada wyczynem dla starszego pana, ale dla Kawagoe, kaznodziei z 44-letnim stażem, ciężka praca nie była pierwszyzną.

Przed pięcioma laty wybrał się rowerem na rajd po Japonii, aby zrealizować szereg materiałów dla AWR. Wycieczka zajęła mu 73 dni, w ciągu których zrealizował dla rozgłośni 57 nagrań. Cztery lata później odbył 35-dniową eskapadę rowerową po wschodnich terenach kraju.

Pastor Kawagoe jest zaprawiony w takich wojażach, podczas których dzieli się z ludźmi miłością do Jezusa i które najwyraźniej sprawiają mu dużo satysfakcji.

© Tadaomi Shinmyo/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni