header
 

Ruandyjski "Głos Nadziei"

Rwandyjski "Głos Nadziei"Co wtorek o 7 rano do programu „Duhumurizanye” w Kigali, stolicy Ruandy, zaczynają napływać telefony, SMS-y i wpisy na fejsbuku. O tej porze audycja ta, której tytuł znaczy „Budujmy jeden drugiego”, jest już od godziny na antenie rozgłośni Ijwi ry’Ibyiringiro (Radio „Głos Nadziei”), nadającej na falach 106,4 FM.

Dwadzieścia lat po wyniszczającym ludobójstwie Ijwi ry’Ibyiringiro bardzo pomaga Ruandyjczykom pozbierać się po tej wielkiej tragedii. We wtorkowym programie z telefonicznym udziałem słuchaczy dzwoniący, nie tylko dzielą się osobistymi świadectwami wiary w Boga, ale też wspierają finansowo ocalałe z tragedii ofiary, sieroty i wdowy niezależnie od ich orientacji religijnej.

― Niektórzy słuchacze opowiadają straszne historie o tym, co przeżyli w ludobójczej wojnie domowej i jak wyratował ich z tego Bóg ― mówi dyrektor naczelny Prince Bahati. ― Pewna kobieta przyjechała do naszego radia i podzieliła się historią o tym, jak zanosiła do więzienia jedzenie mężczyźnie, który zabił jej rodziców. To było tak poruszające, że ludzie nie mogli powstrzymać emocji. Płakali, nie mogąc zrozumieć takiej odwagi.

Rozgłośnia organizuje ponadto coroczne imprezy integrujące słuchaczy, na których pojawiają się przedstawiciele władz państwowych oraz ludzie z różnych Kościołów i związków wyznaniowych, bogaci i biedni, młodsi i starsi. Radiowcy wybierają co roku miejsce, które odwiedzają wraz z osobami ocalałymi z tragedii, gdzie padają słowa pojednania.

― Niektórzy uważają, że nie mogą wrócić do Kościoła, bo widzieli, jak niektórzy z przywódców kościelnych dopuszczają się mordów ― dodaje Bahati. ― Dzięki słuchaniu naszych audycji i uczestniczeniu w dorocznych spotkaniach zmieniają się i znów przychodzą na nabożeństwa, nie patrząc na to, w czyim towarzystwie będą wielbić Boga.

Na corocznych zjazdach słuchacze finansują też akcje pomocy charytatywnej dla ocalałych w ludobójstwie. W 2011 r. uczestnicy zgromadzeni w jednej miejscowości zebrali prawie 6000 dolarów amerykańskich. Pieniądze wykorzystano do ufundowania przedsięwzięcia w postaci plantacji ananasów dla 50 młodych osób, których wojna domowa pozbawiła rodziców. W następnym roku, po tym jak wysłuchano świadectwa młodego człowieka, który miał wadę nerki, słuchacze zebrali prawie 3000 dolarów, aby mógł kontynuować leczenie.

Rozgłośnia Ijwi ry’Ibyiringiro jest bardzo znana w Ruandzie. Szacuje się, że jej audycje docierają do 65% populacji. Otrzymała kilka państwowych nagród za promowanie zdrowia i ochrony środowiska, a także nagrodę z Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych jako medium służące ludności. Rozgłośnia gości też dygnitarzy państwowych, m.in. ministrów i dyrektorów generalnych rozmaitych urzędów. ― Cieszymy się, widząc, jak szanują naszą stację i jak reagują, kiedy mówimy, że każda audycja zaczyna się modlitwą ― mówi Bahati.

Do emitowanej w piątkowe wieczory audycji dyskusyjnej biblijnej lekcji szkoły sobotniej w języku ruanda-rundi dzwoni często ponad dwadzieścia osób na godzinę, nie licząc wpisów na fejsbuku ani SMS-ów. Dzięki programowi słuchacze mogą zadawać pytania, na które odpowiadają nieraz inni słuchacze. ― To interaktywne podejście przyciąga nawet nieadwentystów, z których część zamawia egzemplarze kwartalnika „Lekcje Szkoły Sobotniej” ― cieszy się Bahati.

Rozgłośnia zaczęła odnotowywać chrzty dopiero w 2012 r., ale od tego czasu może się pochwalić niemal trzystoma osobami, które się ochrzciły. Te owoce inspirują nie tylko sześciu stałych pracowników stacji, lecz także przeszło czterdziestu woluntariuszy, którzy poświęcają swój cenny czas, wiedzę i doświadczenie na realizację programów.

Nadzieja. Pociecha. Pojednanie. Wsparcie. Rwandyjski „Głos Nadziei” jest dla nas wszystkich wzorem do naśladowania.

© Adventist World Radio/Shelley Nolan Freesland
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni