header
 

Afrykańscy radiowcy AWR

Afrykańscy radiowcy AWRŚwiatowe Radio Adwentystyczne (AWR) to znakomici fachowcy i pierwszorzędne stacje na całym globie. Na szkoleniu, które odbyło się w kwietniu dla obecnych i przyszłych pracowników rozgłośni FM z Wydziału Afryki Południowej i Oceanu Indyjskiego, mieliśmy sposobność odkryć niesamowite bogactwo doświadczeń i talentów, które ci ludzie wnoszą do Bożego dzieła.

 

Angola

Oczywiste było, dlaczego Kościół zaproponował Zacariasowi dos Santosowi współpracę. Santos ma ogromne doświadczenie w pracy na wysokich stanowiskach w Radiu Angola, ONZ i dużym prywatnym przedsiębiorstwie medialnym. Mimo to wahał się na myśl o perspektywie niższego wynagrodzenia, na dodatek nie miał pewności, czy jako szeregowy wyznawca nadaje się do tej pracy. – I wtedy usłyszałem kazanie, które było niczym kula wycelowana właśnie we mnie. Ciężko było odejść z firmy i zrezygnować z dotychczasowych planów, ale czułem, że Kościół mnie potrzebuje. Wcześniej wydawało mi się, że Kościół to tylko głoszenie kazań, ale zrozumiałem, że mogę wnieść coś od siebie, dzieląc się ewangelią na inne sposoby – mówi Zacarias. Niedawno wybudowano studio, gdzie powstawać będą audycje (Zacariasowi udało się ukończyć ostatni etap budowy bez przekroczenia przewidzianego budżetu), które jeszcze tego roku popłyną w eter za pośrednictwem fal krótkich.

Lesotho

Czasem brak mi nawet czasu, żeby się przejrzeć w lustrze! – mówi Edward Lehlohonolo Linakane. I nic dziwnego, bo oprócz sprawowania duszpasterskiej pieczy nad trzema zborami i pięcioma grupami jest kapelanem młodzieży w Uniwersytecie Lesotyjskim, Lesotyjskiej Wyższej Szkole Edukacji oraz Szkole Średniej Adventville. Mimo to udaje mu się angażować młodzież do różnych akcji. – Jak w dzisiejszych czasach kazanie przekroczy pół godziny, ludzie robią wielkie halo i piszą na fejsbuku: „Ale nudne kazanie!” – zauważa. Ponieważ radio jest jego pasją, Linakane znajduje czas na występowanie w roli prezentera w audycji „Tsenolo” (co w języku sotho znaczy ‘objawienie’), emitowanej w weekendy na antenie lokalnej chrześcijańskiej stacji FM. Adwentyści czekają na koncesję i mają nadzieję, że w przyszłym roku zaczną już działać w pełni samodzielnie.

Madagaskar

– Jak byłem mały, chciałem być pastorem i lekarzem. Interesowałem się też radiem, więc na stół kładłem drewnianą skrzynię, a spod stołu trajkotałem przez doczepioną do niej długą rurę – mówi Kaleba Andriatsikivy, główny technik i producent radiowy. Wszystkie jego zainteresowania zostały wykorzystane w służbie radiowej, prowadzi bowiem programy na temat zdrowia i duchowego, i fizycznego, do których notabene pisze scenariusze. – Ludzie przychodzą do mnie i mówią: „Doktorze, proszę coś doradzić”, a ja, śmiejąc się, odpowiadam, że żaden ze mnie lekarz. Wielu nazywa mnie też pastorem z powodu radiowych kazań – kazań, które kieruję nie tylko do innych, ale i do siebie samego. Jestem całkowicie przekonany, że to Bóg powołał mnie do pracy w AWR.

Malawi

Matka Gifta Kalulu miała swoją wizję przyszłości syna, a że łożyła na jego studia, posłusznie podjął naukę na wydziale elektroniki. Kiedy źródełko wyschło, jął się naprawy odbiorników telewizyjnych i radiowych. I nigdy nie oglądał się za siebie. Pewnego dnia do Kalulu, mającego już doświadczenie zawodowe w komercyjnych stacjach radiowych, zadzwoniono z prośbą o pomoc w zainstalowaniu nadajników AWR. Jako jedyny technik pracujący w AWR, które dysponuje czterema nadajnikami o zasięgu obejmującym około 70% powierzchni kraju, Kalulu nosi przy sobie dwie komórki: prywatną i służbową, i jest pod telefonem przez całą dobę. – Kiedyś nie chcieliśmy dodawać nowego nadajnika – mówi – ale Bóg krok po kroku przez wszystko nas przeprowadził. Boże plany są zawsze wykonalne, musimy tylko dać Panu pole do działania. Wiem, że pewnego dnia wszystkie nasze projekty [dodanie następnych nadajników i wystartowanie z produkcją telewizyjną] zostaną zrealizowane.

Mauritius

Mahen V. Neeliah nieraz żartuje sobie ze spoczywającego na jego barkach brzemienia obowiązków dyrektora pięciu diecezjalnych sekretariatów. Musi pogodzić tak rozległe sfery działalności, jak: komunikacja i media, wolność religijna czy misja wśród skazańców. – Wierzę w dosłowną interpretację przypowieści o talentach! – mówi. Ma też talent do fotografii, który ujawnił się, gdy Neeliah jako nastoletni chłopiec poprosił mieszkającą w Anglii siostrę, aby przysłała mu aparat. Kodaka 110 używał przez dwadzieścia lat, póki nie sprawił sobie nic lepszego. Kolejny aparat, cyfrówkę, podarowała mu na 50 urodziny żona, by po pewnym czasie, akonto 60 urodzin, zamówić mu z Niemiec na eBay sprzęt marki Nikon. Kościół kończy budowę studia, gdzie będzie się mieścić pierwsza wyłącznie internetowa rozgłośnia na terenie Wydziału Afryki Południowej i Oceanu Indyjskiego, przeznaczona głównie dla młodzieży.

Namibia

Reagan Malumo rozwinął ideę wolontariatu do granic możliwości, łącząc funkcję dyrektora diecezjalnego Sekretariatu Komunikacji i Mediów oraz kierownika projektów radiowych z pracą zawodową. Na co dzień Malumo redaguje kilka rządowych publikacji: Namibia Review Magazine – poświęconego działaniom na terenie kraju i analizie strategii rządu, Government Information Bulletin – opisującego posunięcia gabinetu rady ministrów, Ministry of Information and Communication Technology Update oraz zbiorki prezydenckich przemówień. Reagan wprost nie może się doczekać, kiedy podzieli się adwentystycznym przesłaniem w kilku używanych na terenie kraju językach (z niemal tuzina głównych). Żeby jednak tak się stało, musi zostać spełniony jeden warunek: pozytywne rozpatrzenie wniosku Kościoła adwentystycznego o przyznanie koncesji nadawczej.

Namibia

Annette Mabuku, pracująca na wysokim stanowisku dla Namibijskiego Zrzeszenia Nadawców jako dziennikarka zajmująca się przestępstwami, ma bliską styczność z wieloma mrocznymi scenami zbrodni. – Przemoc wobec kobiet to duży problem w moim kraju, zwłaszcza wśród młodych ludzi – wyznaje Annette. – Od stycznia tego roku piętnaście kobiet zostało brutalnie zamordowanych przez swoich mężczyzn, wszystkie zbrodnie dokonano w afekcie. Niestety, zarówno naród, jak i władze są w kropce. Nie mogę się doczekać, kiedy już zacznie działać nasza rozgłośnia! Uważam, że jako Kościół powinniśmy nieść ludziom nadzieję w Chrystusie i odwrócić tę tragiczną tendencję. Jestem zmęczona pracą w świeckiej firmie. Chcę pracować dla Pana i wszystko mu ofiarować. Nie macie pojęcia, jaki jest dla mnie dobry.

Malawi

– Czasami, kiedy kończę komponować piosenkę, zastanawiam się, skąd się wzięła. Cały proces twórczy pomaga mi nawiązać kontakt z Bogiem na innej płaszczyźnie i jestem zdumiony, co Bóg wkłada do mojego wnętrza – mówi Dumisani Mfune. Jako dyrektor generalny On Point Media, Mfune komponuje utwory i realizuje zlecenia dla różnych firm. Razem z jednym ze współpracowników stworzył swego czasu rodzinny program dla telewizji malawijskiej (w jednym sezonie pełnił też rolę jurora). – Dobrze wiedzieć, że klientowi podoba się stworzona przez ciebie reklama, ale uwielbiam posługiwać się tą kreatywnością do „reklamowania” ewangelii – mówi Mfune, który z niecierpliwością czeka, aż będie mógł wrócić do RPA jako kierownik nowej stacji FM w Helderberg College, gdy tylko władze przyznają rozgłośni koncesję.

Sudan Południowy

Chcecie lekcji z przedsiębiorczości? Dominic Alumai jest do waszych usług. Nie macie pieniędzy na budowę studia dla nowej adwentystycznej rozgłośni? Alumai wystarał się u ADR-y o pomoc w zdobyciu wielkiego kontenera i przerobieniu go na trzypokojowe dźwiękoszczelne studio nagraniowe z klimatyzacją. Szukacie nowych źródeł finansowania rozgłośni? Alumai dobija się do biur rządowych z prośbą o pomoc, oferując w zamian warsztaty dla rządowych menedżerów ds. mediów, a także uczestniczy w spotkaniach z ministrem informacji. Chcecie, żeby wasza rozgłośnia była samowystarczalna? Alumai przygotował dla restauracji i księgarń ofertę prowadzenia działalności na terenie rozgłośni, co pozwoli jej na siebie zarobić. Dostrzegacie potrzeby lokalnej społeczności? Alumai założył własną organizację, która pomaga byłym żołnierkom się przekwalifikować.

Zambia

Nalumino Nalumino jest człowiekiem wiary na wielu płaszczyznach. Zanim w 2010 r. został dyrektorem adwentystycznej stacji FM, od początku powstania rozgłośni w 2004 r. pełnił funkcję montażysty oraz redaktora działu wiadomości. Nalumino pokazuje słuchaczom, jak zastosować wiarę w życiu. – Trzeba zdawać się na Boga we wszelkich okolicznościach. Bóg nie jest czarodziejem, który na zawołanie ochroni nas, da życiowego partnera i znajdzie rozwiązanie – mówi. Aby poszerzyć zasięg stacji, Nalumino nawiązał strategiczną współpracę z sektorem prywatnym, a obecnie czeka na odpowiedź w sprawie wniosku o przyznanie koncesji pozwalającej emitować audycje na cały kraj. – Nie wiemy, skąd wezmą się pieniądze, ale ponieważ jest to przedsięwzięcie religijne, Bóg na pewno pomoże nam sprostać temu wyzwaniu – wyznaje. Jako przewodniczący Zambijskiego Oddziału Południowoafrykańskiego Instytutu Medialnego, Nalumino dzielnie walczy o prawa dziennikarzy i wolność mediów.

Zimbabwe

Kiedy Nkosilathi Khumalo pracował w Botswanie jako kamerzysta na zlecenie publicznego nadawcy, przekonał się na własne oczy, jak źle traktuje się obcokrajowców. „Muszę jakoś wpłynąć na postawy ludzi”, pomyślał sobie i przez trzy miesiące filmował doświadczenia obcokrajowców w Botswanie i RPA. Na podstawie 900 godzin nakręconego materiału zrealizował 15-minutowy film, który przyciągnął nie tylko uwagę, ale i sponsorów, wskutek czego rozrósł się do rozmiarów serialu telewizyjnego. Nkosilathi, który od tamtej pory zrealizował znacznie więcej przemawiających do wyobraźni i serca historii, pełni obecnie w Kościele funkcję menedżera ds. mediów. Gdy tylko wniosek o przyznanie koncesji nadawczej zostanie pozytywnie rozpatrzony, w Zimbabwe w eter pójdą audycje w językach: shona, ndebele i angielskim.

© Shelley Nolan Freesland
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

- Zobacz zdjęcia poszczególnych radiowców
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni