header
 

Martin Doblmeier w Rumunii

1024_MD_w_Rumunii NET.jpgW dniach 16–17 maja br. amerykański dokumentalista i reżyser Martin Doblmeier odwiedził Rumunię, gdzie adwentystyczni gospodarze uhonorowali go z okazji tutejszej premiery filmów Adwentyści i Adwentyści 2. Organizatorami spotkań były Speranta TV (Hope Channel Rumunia) i zachodniorumuńska Diecezja Banatu, jedna z sześciu na terenie kraju.

Martin Doblmeier jest właścicielem wytwórni Journey Films, którą założył przeszło dwadzieścia lat temu, aby realizować dokumenty poświęcone wierze i duchowości oraz ich wpływowi na postawy i działania społeczne. Niektóre z jego filmów ukazują sylwetki wybitnych jednostek, jak Albert Schweitzer, uznany organista i teolog protestancki, który porzucił karierę na rzecz studiowania medycyny chorób tropikalnych i drugą połowę życia spędził na Czarnym Lądzie, czy też Dietrich Bonhoeffer, luterański teolog, który na różne sposoby przeciwstawiał się hitlerowcom w czasach, gdy Kościoły z przekonania lub strachu okazywały im poparcie. Inne filmy Doblmeiera ukazują nieduże społeczności o wspólnej duchowej wizji i posłannictwie, np. Fundację „Arka” założoną przez Jeana Vaniera dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, traktowanych w niej według duchowych zasad zawartych w Kazaniu na Górze.

Od ostatnich pięciu lat wielokrotnie nagradzany reżyser wykazuje zainteresowanie wyznaniem protestanckim, jakim jest Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. „Z jednej strony [adwentyści] wyznają dość konserwatywne poglądy teologiczne, jak choćby wiara w sześciodniowe stworzenie świata – wyjaśnia – z drugiej są za pan brat z najnowszymi zdobyczami medycyny. Wierzą mocno w bliski powrót Chrystusa, a jednocześnie bardzo starają się już teraz zmienić na lepsze styl życia wierzących i społeczeństwa”.

W 2010 r. odbyła się światowa premiera godzinnego filmu Doblmeiera pt. Adwentyści. Po krótkim historycznym wstępie widzowie poznają zasady życia i praktyki, za których sprawą adwentyści należą do najdokładniej przebadanych populacji na kuli ziemskiej z powodu dłuższej średniej życia i mniejszej zapadalności na choroby przewlekłe. Adwentyści ponadto prowadzą bardzo wiele placówek zdrowotnych według zasad holistycznego spojrzenia na człowieka, a także w pełni świadomie opracowują i wykorzystują najnowsze zdobycze techniki w diagnostyce i lecznictwie. Film, wyświetlany przed szeroką publicznością w amerykańskiej telewizji PBS, zebrał świetne opinie widzów i otrzymał Nagrodę Gabriela.

Trzy lata później Doblmeier przystąpił do realizacji dokumentu Adwentyści 2, w którym pokazał siedem przykładów adwentystycznej misji medycznej na różnych kontynentach, m.in. pomoc po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti, lekarzy misjonarzy pływających łodzią po Amazonce, rehabilitację w malawijskim szpitalu adwentystycznym w Malamulo oraz Szpital im. Run Run Shaw w Chinach. Film Adwentyści 2, również emitowany w amerykańskiej telewizji PBS, w internetowym sklepie Amazon schodził jak świeże bułeczki. Adrian Bocaneanu, dyrektor ds. projektów międzynarodowych telewizji Speranta TV, przeprowadził z reżyserem obu filmów obszerne wywiady dla swojego programu „Punkt Wyjścia”.

W kwietniu tego roku Doblmeier przyjechał z trzecim filmem o adwentystach pt. The Blueprint: The Story of Adventist Education (Historia adwentystycznej edukacji), tym razem opowiadającym o adwentystycznej wizji edukacji i adwentystycznych placówkach oświatowych.

Z okazji wizyty Doblmeiera w Rumunii zorganizowano trzy spotkania. Na każdym z nich publiczność mogła oglądać wyjątki z jego filmów na przemian z wywiadem przeprowadzonym przez Adriana Bocaneanu. Po głównym urywku z filmu poświęconego Albertowi Schweitzerowi wyświetlono obszerne fragmenty Adwentystów i Adwentystów 2. Nie omieszkano również zaprezentować zwiastuna filmu The Blueprint.

W Timişoarze, największym ośrodku miejskim zachodniej Rumunii, spotkanie z reżyserem odbyło się w jednym z czterech tutejszych kościołów adwentystycznych. Doblmeier, nieadwentysta, życzył wszystkim obecnym, którzy wypełnili kościół po brzegi, szczęśliwego sabatu. Spotkanie uświetnił występ studenckiego chóru Stowarzyszenia AMiCUS.

W sobotni poranek na spotkanie z reżyserem w auli Pałacu Kultury przybyło 450 osób. Z zaproszenia skorzystała imponująca liczba przedstawicieli władz publicznych – m.in. burmistrz 160-tysięcznego Aradu, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego oraz rektor jednego z dwóch tutejszych państwowych uniwersytetów – którzy na koniec wygłosili okolicznościowe przemówienia. Bogate życie religijne regionu reprezentowali: przedstawiciel archidiecezji prawosławnej, biskup greckokatolicki oraz zwierzchnik gminy żydowskiej. Po spotkaniu w Pałacu Kultury odwiedzono drugi aradzki uniwersytet państwowy z okazji dorocznego święta tegoż.

Trzecie, ostatnie spotkanie odbyło się w również pękającej w szwach sali koncertowej filharmonii Oradei, zróżnicowanego etnicznie i religijnie 200-tysięcznego miasta. Wśród obecnych przedstawicieli władz, którzy wygłosili przemówienia, znaleźli się m.in.: prefekt (odpowiednik wojewody), przewodniczący sejmiku wojewódzkiego, dziekan wydziału medycznego pełniący także funkcję senatora oraz kolejny tutejszy parlamentarzysta.

Spotkania z amerykańskim reżyserem by się nie odbyły, gdyby nie wielkie zaangażowanie zwierzchników Diecezji Banatu, na której terenie zorganizowano wszystkie trzy projekcje, oraz pastorów Timişoary, Aradu i Oradei. Uczestnictwo tak wielu przedstawicieli władz samorządowych, rządowych, akademickich i religijnych świadczy o nawiązanych na przestrzeni lat bliskich kontaktach i osobistych przyjaźniach. Zachodnia część kraju słynie z wzajemnego poszanowania i braterskiego ducha panującego wśród Kościołów i związków wyznaniowych bez względu na liczebność wiernych i staż na rumuńskiej ziemi.

Doblmeier, któremu w podróży towarzyszyła żona Jelena, z urodzenia Serbka, był pod wrażeniem życzliwości adwentystów i ich przyjaciół, a także obecności i pozytywnych słów ze strony tak wielu ważnych osobistości. Już marzy o powrocie do Rumunii, gdzie chętnie by odwiedził także inne miasta kraju, zwłaszcza stolicę, Bukareszt.

© Adrian Bocaneanu (CD EUDNEws)
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni