header
 

Europejski szczyt IT w Wielkiej Brytanii

GAiN_RD NETW dniach 27.02–02.03 2014 r. w Newbold College odbył się zorganizowany przez Diecezję Południowoangielską pierwszy europejski zjazd członków Adwentystycznej Globalnej Sieci internetowej (ang. GAiN), który przyciągnął zapalonych informatyków i cybermisjonarzy z Wysp Brytyjskich, Danii, Holandii, Norwegii i innych części kontynentu.

Podczas wystąpienia na otwarcie konferencji pastor Kirsten Øster-Lundqvist, dyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów Diecezji Południowoangielskiej, mówiła o niewiarygodnie szybkim nastaniu cyberkultury. – Staliśmy się cyfrowymi nomadami: każdy jest mobilny, każdy ma w małym palcu omal nieograniczoną wiedzę. Jeśli nie ma nas w internecie, to tak jakbyśmy nie istnieli.

Spotkanie poświęcone było przede wszystkim zastanowieniu się nad przyczynami gwałtownego rozwoju techniki oraz sposobami wykorzystania jej do wzbogacenia misji Kościoła.

Wśród zagranicznych prelegentów zjazdu, przebiegającego pod hasłem „In Media Res: Zapoznać z Bogiem cyberświat”, znaleźli się m.in.: Rajmund Dąbrowski (były dyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów Generalnej Konferencji), Delwin Finch (cyberpastor zboru Forest Lake na Florydzie), pastor Costin Jordache (wicedyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów Diecezji Środkowokalifornijskiej) i dr Tom de Bruin (sekretarz Unii Holenderskiej), którzy podejmowali tak różnorodne tematy, jak: streaming wideo na żywo, big data czy postmodernizm.

Jak zatem mamy się dzielić ewangelią na nowe sposoby, przemawiające do coraz większej liczby cyfrowych nomadów? Rajmund Dąbrowski (na zdjęciu powyżej), były dyrektor Sekretariatu Komunikacji i Mediów Wydziału Transeuropejskiego i Generalnej Konferencji, poprosił obecnych, aby dokładnie określili odbiorcę naszego posłania. Choć mamy być wspólnotą misyjną, często marnotrawimy czas, rozprawiając we własnym kręgu, jacy to jesteśmy wspaniali. Według niego „Dobra Nowina powinna być głoszona z dachów, a nie z naszych pogrążonych w mroku kościołów”. Dąbrowski wymienił cztery podstawy sukcesu komunikacji: wyobraźnię, odwagę, ryzyko i kreatywność, powtarzając spostrzeżenie Ellen White, która stwierdziła, że „Biblia nie potępia geniuszu ani sztuki, pochodzą one bowiem z danej od Boga mądrości. Nie możemy uczynić serca czystszym ani świętszym, zakładając włosiennicę albo pozbawiając dom gustu czy wygód” (Review and Herald, 16.05.1882).

Głównymi mówcami byli:

• Doktor Kirsten Øster-Lundqvist, wykładowczyni na Lecturer University, która zaapelowała o „industrialne podejście” do edukacji, twierdząc, że e-learning może i powinien być ujęty w nauczaniu Kościoła.

• Doktor Tom de Bruin, sekretarz Unii Holenderskiej, który przekonywał, że żyjemy w społeczeństwie nie postmodernistycznym, lecz borykającym się ze skutkami postmodernizmu, a także naszkicował praktycznie złożoność dzisiejszego społeczeństwa, w którym żadna etykietka nie obejmuje wszystkich grup ludzi. – Mój 72-letni tato jest postmodernistą, ja nie – podał przykład.

• Pastor Delwin Finch, który poruszył kwestię korzystania w kościołach ze streamingu. – Dzięki internetowej transmisji na żywo nieadwentyści mogą bezpiecznie wpaść do naszego kościoła – stwierdził. – Tak jak w przypadku zakupu niektórych produktów, jeśli coś im się nie spodoba, zawsze mogą zrezygnować.

Wymienił kilka powodów, dla których warto korzystać z tej metody, przy czym zastrzegł, że „nie nadaje się do tego każde nabożeństwo w każdym zborze, ponieważ streaming pociąga za sobą wielką odpowiedzialność”.

• Pastor John Surridge, przewodniczący Walijskiej Unii Misyjnej, który opowiedział o akcji FreeBible i posługując się statystykami, porównał koszt różnych metod rozdawania ulotek z kosztem reklamowania się w internecie. Przytoczone dane wskazywały jednoznacznie, że większe oszczędności finansowe daje misja w sieci.

• Pastor Costin Jordache, który zapoznał uczestników z technologią big data, umożliwiającą przetwarzanie olbrzymich ilości danych. Big data to nieocenione źródło informacji dla zborów, które kierują ewangelizację lub działalność społeczną do określonych grup ludzi. Jordache podkreślał, że „jeśli mamy znakomity produkt, możemy śmiało konkurować na rynku”.

Uczestnicy byli pod wrażeniem ogólnego poziomu referatów i profesjonalizmu mówców. Niektórych zaskoczyło, że prelegenci pełnili też funkcję pastorów. Dzieląc się na blogu swoimi wrażeniami, Daniel Blyden z Birmingham napisał: „Po raz pierwszy znalazłem się wśród takiej grupy ludzi z mojego Kościoła. Byłem bardzo podekscytowany i dumny, że mogę porozmawiać o pomysłach i strategiach z podobnie myślącymi osobami. Okazuje się, że w naszej ogólnoświatowej wspólnocie mamy genialne umysły. Mogłem nauczyć się od nich przydatnych rzeczy, a konkretnie zdobyć wiedzę i informacje, które będę mógł wykorzystać nie tylko w życiu mojego Kościoła, ale i w życiu zawodowym. Wyjeżdżając z konferencji, mówiłem sobie w duchu: Kto by pomyślał, że tak wielu pastorów z mojego Kościoła dysponuje doświadczeniem i najnowocześniejszą wiedzą z zakresu marketingu i komunikacji?”.

Espen Johnson, student mediów i komunikacji społecznej, był podekscytowany, mogąc zobaczyć i usłyszeć ludzi rozmawiających o mediach pod kątem Kościoła. – Rzadko kiedy się z czymś takim spotykam – dzielił się opinią. – Wszystkie prelekcje były świetne, choć tematyka poruszona przez dr. Toma de Bruin w odczycie pt. „Zrozumieć dzisiejsze społeczeństwo” była dla mnie prawie w ogóle wcześniej nieznana. Praktycznie wszystko mnie ciekawiło.

Najmłodszy uczestnik zjazdu, Kwadjo, miał dwanaście lat. W swoim zborze Kwadjo zajmuje się oprogramowaniem ProPresenter. Na konferencji nie mógł się doczekać, kiedy weźmie udział w specjalistycznych warsztatach na ten temat, przygotowanych przez pastora Douglasa McCormaca.

Podczas prelekcji zachęcano do tweetowania (kolejny przejaw cyberświata), a ekrany z przodu sali pokazywały rosnącą liczbę tweetów. Dzięki temu ludzie oglądający w internecie transmisję na żywo z konferencji mogli się włączać do dyskusji. Daryl Gungadoo, członek zarządu GAiN, oraz pastor Rajmund Dąbrowski, pomysłodawca konferencji, w swoich tweetach napisali, że to najlepszy zjazd GAiN, w jakim dotąd brali udział.

– Program spotkania był wyborny – wyraził opinię pastor Sam Davis, przewodniczący Diecezji Południowoangielskiej. – Uczestnicy, z którymi rozmawiałem, są pod dużym wrażeniem poziomu spotkania. Jak mówią, przeszli tu szkolenie ważne dla ich życia nie tylko kościelnego, ale też zawodowego. Szkoda, że nie było tu wielu innych naszych pastorów.

Choć konferencja poświęcona była przede wszystkim wielu technicznym wyzwaniom ewangelizacji w erze cyfrowej, najlepiej chyba punkt wyjścia wspólny dla nas wszystkich podsumował Rajmund Dąbrowski, stwierdzając, że „komunikacja rozpoczyna się od słuchania Jezusa”.

 

© Gavin Anthony/SecNews/BUC News

Tłum. Paweł Jarosław Kamiński

 

Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni