header
 

AWR: Zmiany w regionie azjatycko-pacyficznym

AWRW regionie azjatycko-pacyficznym Światowego Radia Adwentystycznego (AWR) zaszło tej wiosny wiele zmian zarówno personalnych, jak lokalizacyjnych.

Po pięciu latach obecności na indonezyjskiej wyspie Batam biuro regionalne AWR zostało przeniesione do Bangkoku w Tajlandii, gdzie sąsiaduje teraz z kompleksem budynków Tajlandzkiej Misji Adwentystycznej oraz Międzynarodową Szkołą Ekamai.

Głównym celem przeprowadzki było uzyskanie dostępu do szybszego internetu, potrzebnego do codziennego przetwarzania dużej liczby plików z audycjami. Region azjatycko-pacyficzny to najaktywniejszy region AWR: każdego dnia przetwarza się tu i przekazuje do wyemitowania w krótkofalowej radiostacji AWR na wyspie Guam oraz innych komercyjnych rozgłośniach krótkofalowych na terenie Azji pliki audio w ponad trzydziestu językach. AWR udostępnia też swoje programy w formie podkastów.

– Spośród wszystkich najważniejszych ośrodków tego regionu, które braliśmy pod uwagę, Bangkok zlokalizowany jest najbliżej centrum i oferuje najlepszą łączność pod względem transportu i usług internetowych – mówi Dowell Chow, prezes AWR. – Pomimo obecnych niepokojów społecznych w Tajlandii udało nam się pozałatwiać wszystkie sprawy i biuro otwarto.

Jonathan Wagiran, dyrektor AWR w regionie azjatycko-pacyficznym, otrzymał w Indonezji nowe stanowisko: został redaktorem w Indonezyjskiej Oficynie Wydawniczej z siedzibą w Bandung. Za jego siedmioletniej kadencji jako dyrektora regionalnego AWR zaczęto realizować i emitować na falach krótkich programy w wielu językach, jak: jawajski, sundajski i batacki (używane w Indonezji), minnański (Hong Kong), tybetański (Nepal), gudźarati, orija, manipuri i kokborok (Indie), kareński, jingpo, mon i szan (Birma), hmong i laotański (Tajlandia). Pod kierownictwem Wagirana powstało nowe studio do realizowania audycji krótkofalowych. Zwiększyła się ponadto aktywność radiofonii z wykorzystaniem modulacji częstotliwości (FM): w Nepalu programy AWR emituje dziś dwadzieścia sześć komercyjnych stacji FM, w Manado w Indonezji ruszyła adwentystyczna rozgłośnia FM, w Indiach zdobywa coraz większą popularność znaczące przedsięwzięcie nadawania w dużych miastach pierwszych adwentystycznych audycji za pośrednictwem stacji FM. Przed podjęciem pracy w biurze regionalnym Wagiran około dwunastu lat zajmował stanowisko realizatora programów AWR na terenie Zachodnioindonezyjskiej Unii Misyjnej.

– Jonathan to pełen oddania pracownik, bardzo lubiany w tym regionie – mówi Chow. – Dobrze wspominam naszą bliską współpracę. Spisze się wybornie w nowej roli, do której moim zdaniem słusznie go wybrano. W AWR bardzo sobie cenimy i Jonathana, i jego żonę, Anneke, która dotychczas pracowała u jego boku i należała do zespołu. Oby Bóg nadal ich prowadził.

Wakat po Jonathanie Wagiranie objął dr Suchet Insom, który dotychczas pełnił w AWR funkcję trenera w regionie azjatycko-pacyficznym i koordynatora działalności radiowej w Tajlandii. Doktor Insom pracował w wielu kościelnych pionach, m.in. w edukacji, public relations, służbie zdrowia, wydawnictwach i kapelanacie. Jego wiedza i doświadczenie w dzieleniu się chrześcijaństwem z buddystami bardzo się przydadzą na stanowisku dyrektora regionalnego AWR. W nowym biurze AWR w Bangkoku z Insomem współpracować będzie Anniston Matthews, regionalny koordynator programowy.

Wreszcie, Victor Shepherd, pełniący od 2005 r. funkcję kierownika krótkofalowej stacji guamskiej, przyjął propozycję objęcia stanowiska skarbnika Misji Guamsko-Mikronezyjskiej.

Współpraca Shepherda z AWR sięga jednak dalej wstecz, bo zanim przeniesiono go na Guam, przez dwanaście lat kierował działalnością AWR na terenie obu Ameryk.

Za jego kadencji guamska stacja przeszła poważną modernizację, dzięki której w nadchodzących latach może za pośrednictwem falach krótkich nadal docierać w ponad 35 językach do słuchaczy z terenu Azji i wysp Pacyfiku. Shepherd zajmował się też rachunkowością AWR w tym regionie i współpracował ściśle z tutejszymi komitetami Kościoła, zasiadając w radzie Misji Guamsko-Mikronezyjskiej oraz w radzie nadzorczej Guamskiej Kliniki Adwentystów Dnia Siódmego.

– Wiktor to od wielu lat niezwykle cenny członek naszego zespołu. Bardzo sobie cenimy jego wieloletnią służbę w AWR i na Guamie, i w obu Amerykach – mówi Chow. – Na Guamie znakomicie zarządzał krótkofalową stacją, dzięki niemu zaczęła stabilnie funkcjonować. Życzymy mu wszystkiego najlepszego na nowym stanowisku i mamy nadzieję, że pozostaniemy w świetnych kontaktach z nim i jego żoną Joaquiną, a także z pracownikami Misji Guamsko-Mikronezyjskiej, której siedziba mieści się na Guamie.

© Shelley Nolan Freesland
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński
Przewiń w górę^
Archiwum newsów

Zobacz wiadomości z:

2013 (20)
marca (1)
lutego (14)
stycznia (5)
2012 (115)
2011 (112)
2010 (102)
2009 (23)
2008 (3)
2007 (7)
Nowości video

Szkoła Sobotnia Hope Channel - Lekcja VIII

Nowości audio

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. działalności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Belize i na Jamajce. (09:30) Zapraszamy do wysłuchania audycji nt. Michała Beliny-Czechowskiego, pioniera Adwentyzmu w Europie. (09.14)Zapraszamy do wysłuchania uroczystości ordynacji pastorskiej z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Warszawie. (58:01)Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Chełmnie. (57:47)
Zapraszamy do wysłuchania radiowego nabożeństwa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Giżycku na Mazurach. (58:01)

 


Partnerzy medialni